Senet Ödeme Günleri Protestolu Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet protestosu nasıl kaldırılır Senet protesto kaldırma süresi Protestolu senet ödenmezse ne olur Senet protestosu nasıl yapılır senet protesto son günü

Senet Ödeme Günleri Protestolu Senet Ödenmezse Ne Olur?
06 Nisan 2018 Cuma 21:01

Senet Protesto Süresi

Bankaların hayatta birçok olanağı bizlere sunması, senetlere olan ihtiyacı bir hayli düşürmüştür. Fakat hala bazı şirketlerde, senetle alışveriş hizmeti veriliyor. Hatta bazı küçük işletmeler bile, senetle satım yapıyor. Senet yasal geçerliliği olan bir borç karşılığında verilen teminat mektubu olarak aktarılır ve kıymetli evraklar arasındadır. Senet veren kişi sabit kalırken, seneti alan kişi değişebilir. Yani siz borcunuz karşılığında birine senet verdiğinizde, kişi senetin süresi dolmadan başkasına verebilir. Bu işleme senet kırdırma denilir. Bankalar da vakti gelmemiş senetlerle, şirketlere mevcut dönem içerisinde kredi verebiliyorlar.

Senet düzenlenirken, senetin üzerinde, borçlunun adı (şahıs ya da şirket tam adı), ödenecek tutar (ramala ve yazı ile yazılır), senetin son ödeme tarihi ve borçlunun imzası yer alır. Senet üzerinde yer alan tarih, senetin düzenlenme tarihi değil, borcun ödenmesi için anlaşmaya varılan tarihtir. Bu yüzden senetleri imzalamadan önce, bu bilgileri kontrol etmelisiniz. Hiçbir şekilde açık tarihli ve borç bedeli yazmayan boş senetlere imza atmamalısınız. Bu ileride size ciddi yük oluşturabilir.

Senet Ödeme Günleri

Senet ödeme günleri denildiğinde, akıllara mevcut bir tarih geliyorsa da, baz alınan tarihler, senet üzerinde ödeme gününü belirten tarihlerdir. Senet üzerinde yazan tarihten itibaren 3 iş günü içerisinde ödeme yapmanız gerekir. Sonrasında yapılacak olan ödemelerde, borçlu bulunduğunuz kişi, yani alacaklı hakkınızda yasal takip işlemi başlatılabilir. Belirtilen süre dışında ödeme yaptığınız takdirde, eğer takibe alınmışsanız, işlem ücretlerini de ödemeniz gerekir.

Örneğin, Ocak 15 Cuma senetinizin üzerinde yazan tarih olsun. Bu tarih sizin senetinizi son ödeme tarihinizdir. Eğer bu tarihte ödeme yapmadıysanız, 3 iş günü içerisinde yasal takibe düşmeden ödeme yapma şansınız bulunur.

İş günü olarak belirtilen süreler, yasal tatiller dahil edilmeden hafta içi günlerdir. Cuma gününe denk gelen senette cumartesi ve pazar sayılmaz, yani 16 ve 17 Ocak sayılmadan, pazartesiden, çarşamba mesai bitimine kadar ödeme yapmanız gerekir. 18-19 ve 20 Ocak son ödeme günlerinizdir. Bu yüzden senet ödeme tarihleri konusunda özenli bir araştırma içerisine girmeli ve takip etmelisiniz.

Yani senet ödeme tarihinden kaç gün sonra ödenir gibi bir sorunuz varsa, 3 iş gününü mutlaka aklınızdan çıkarmayın. Senet ödeme günü vadelere göre farklılık gösterir. Senet protesto son günü geldikten sonra mutlaka ödeyin yoksa siciliniz olumsuz etiklenebilir.

Senet Bankaya Ne Zaman Verilmeli?

Elinizdeki senedi Bankaya tahsile verecek iseniz, borçlunun adres bilgisinde vereceğiniz Bankanın şubesi mevcut ise en az 15 gün veya daha erken tahsile verilmesi gerekmektedir. Eğer tahsile verdiğiniz Bankanın borçlu adresinde şubesi yok ise senet muhabir Banka olan Ziraat Bankası aracılığı ile tahsile gideceğinden en az 1 ay öncesinde tahsile verilmesi gerekmektedir.

Senet Kırdırma

Vadesi henüz dolmamış olan senediniz ile birlikte bankaya gittiğinizde bu işlem yapılacaktır. Ancak, senet üzerinde yer alan tutarı birebir alamazsınız. Çünkü bankada senedi kullanmak için senedin vade gününün gelmesini bekleyecektir. Doğal olarak, vade tarihi dolana kadar size bu parayı kullandırarak bir hizmet sunmuş oluyor ve bu hizmetin bedeli olarak da sizden belirli bir komisyon bedeli kesiyor. Acil nakde ihtiyacınız var ise, bu komisyon bedeline göz yummak zorunda kalırsınız. Bankalar ile görüşerek, komisyon bedellerini öğrenebilir ve tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Hatta bazı bankaların internet sitelerinden bile bu bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Bankada mevcut bir hesabınız mevcut ise elinizdeki senetler ile Bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Bireysel bir hesaptan tahsile verecek iseniz Banka senedi neye istinaden aldığınıza dair bir kaç soru soracaktır. Ticari faaliyet gösteren bir kişi iseniz işiniz ile ilgili aldığınızı var sayarak soru sorulmayacaktır.

Tahsile vereceğiniz senetleri ciro ederek Bankaya teslim edeceksiniz. Banka senetleri sizin adınıza tahsil edeceği için bir forma imzanızı alarak protestolu yada protestosuz mu tahsil edeceğinize dair bilgi talep eder. Sizlerin de günü geçmiş senet nasıl tahsil edilir sorunuz varsa, bu yazımızı okumanızı öneririz.

Senetlerin tahsil işlemleri için ödeyeceğiniz masraf tutarını size bildirir. Senet tahsilatlarında senet girişinde yada senet çıkışında masraf tahsilatı yapılabildiği için sizden bu bilgileri talep eder. Senet girişinde veya çıkışında (ödeme esnasında) masraf alınsın talebiniz olur ise ihbar ücretleri ile beraber senet tahsil masrafını Banka hesabınıza yatırmanız talep edilecektir. Bankaya göre değişmek ile beraber senedin ödenmemesi halinde protesto edilecek ise protesto masrafını da Banka hesabınıza yatırmanız talep edilebilir. Senet tahsili için ortalama senet başına 25 TL ile 75 TL senet tahsil masrafı talep edilebilir.

Protestolu Senet Nedir?

Ticaret hayatında çok sık kullanılan senetler vadesi geldiğinde kişi, kurum ve kuruluşların alacaklarını tahsil etmek amacı ile kullandıkları resmi bir belgedir. Senetlerin üzerinde belirli bir vade tarihi vardır ve senedin son ödeme günü aslında pek çok kişinin bildiğinin aksine bu tarih değil bu tarihi takip eden iki günkü iş günüdür. Yani senet vadesi Perşembe gününe denk geliyorsa ödeme günü de Cumartesi günü olur. Cumartesi günü de mesai olmadığı için son ödeme günü otomatik olarak Pazartesi gününe ertelenmiş olur. Vade tarihini takip eden üçüncü iş gününün mesai bitimine kadar ödenmeyen senetler için ise protesto işlemi gerçekleştirilir. Protesyolu senet, ödenmesini talep eden, ödenmediği takdirde hukuki işlemlerin başlatılacağını ifade eden noterden gerçekleştirilen işlemdir.

Senet Protestosu Nasıl Yapılır?

Senedin ödenememesi veya muhatap olan kişinin senedi kabul etmemesi durumunda senetler için protesto zamanıdır. Protesto tarihleri gelmiş olan senetlerde bankalar, ödeme tarihinden sonra ki 2.iş gününün bitimine az bir süre kala senedin protesto işleminin yapılması ve borçludan alacağın tahsili için evrakları noterlere gönderir. Noterlerden hazırlanacak belgelerle, senet borcunun ödenmediğine dair hazırlanan belgeler borçlunun adresine gönderilir. Borç ödememe süresi ne kadar çok artarsa borçlunun kredi notu düşecek ve borca faiz bindirimi yapılacaktır. Senet protestosu yaparken bir ücret alınmaktadır. Bu ücreti borçlu taraftan tahsil ettirebilirsiniz. Kısacası senedin protesto olma durumu borçların ödenmemesi gibi durumlarda oluşmaktadır. Aslında senet protesto olursa ne olur sorusuna da bu şekilde detaylı cevap vermiş oluyoruz.

Senet Protesto Süresi

Genelde elinde senet olan alacaklılar bu senetlerin tahsili için bankaları tercih etmektedir. Bankalar işlemlerinde daha hızlı oldukları ve borçlularda resmi bir kurum kimliği ile karşı karşıya oldukları psikolojisine girerek ödemelerine daha özen göstermeleri senet tahsili için bankaları daha tercih edilir kılmaktadır. Bankalar senet protestosu için senedin üzerinde yazan vade tarihini takip eden 3. iş günü sonuna kadar beklemektedir. Bu süre içinde ödenmeyen senetler bankalar tarafından protesto edilmekte ve ödeme için hukuki süreç başlatılmaktadır.

Protestolu Senet Ödenmezse Ne Olur?

Protesto edilen bir senedin borcu hala kapatılmazsa yani ödemesi gerçekleşmezse bu senet takibe alınır. Öncelik olarak takibe alınan senedinde ödenebilir olduğunu söyleyelim.Böyle bir durumda bu senette adı geçen kişinin bankalar tarafından kredi notları düşecek ve artık hiçbir banka bu kişilere kredi imkanları vermeyecektir. Kefilsiz ve şartsız kredi almaları mümkün olmayacaktır.

Senet Protestosu Nasıl Kaldırılır?

Banka tarafından protesto edilen senedin aslı alacaklıya gönderilir. Borçlu, senedin bankada olduğu dönemde borcunu öderse banka senet protesto kaldırılma yazısını Merkez Bankasına bildirir ve protesto kaldırılma yazısı borçluya teslim edilir. Eğer ki borçlu borcunu, senet alacaklının eline geçtiği zaman bankaya ödeme yapılırsa o zamanda alacaklı bankaya protestonun kaldırılmasını isteyecektir. Eğer ki bu istek yapılmazsa, Kredi Kayıt Bürosunda hala senedin protestoda olduğu gözükecektir. Senet protesto kaldırma süresi için net bir gün verilmese de, genel olarak 3 iş günü olarak bilinir. Senet protesto günleri bu konuda oldukça önem arz etmektedir. Senet protesto kaldırma işlemleri genel olarak bu şekilde ilerlemektedir.

Protesto Olan Senet Sicile İşler Mi?

Az öncede belirtmiş olduğumuz gibi protesto edilen senet, Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilir ve notlara düşülür. Protesto edilen senet, şirket adınaysa şirket için, bireysel ise bireysel olarak Sicile işler.

Protestolu Senet Sorgulama

Protestoda olan senetlerinizin senet borcu ne zaman düşer veya ne zaman ödemeleri gibi sorularınız varsa, mutlaka sorgulama yapmanız gerekir. Sorgulama işlemleri ise, https://www.riskmerkezi.org/tr sitesi üzerinden yapılır. Sizlerde telefonlarınız, tabletleriniz veya bilgisayarlarınız üzerinden bu sorgulamayı yapabilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emine goven - 1 yıl önce
Elazigda rustempasa mahallesinde oturuyorum ogrenciyim telefon almaya ihtiyacim var by sebepten dolayi para kazanmak istiyorum telefon Sabina Loma istiyorum
Avatar
Zeynep - 1 yıl önce
Merhaba elazığ ulukent te yaşıyorum eşimden ayrıldım kızım var ve bırakıp çalışamıyorum bu işe çok ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim
Avatar
Adem - 2 yıl önce
Ödeme günü perşembeye rastlayan senetler için PAZARTESİ günü, cumaya rastlayan senetler için SALI günü, cumartesi ve pazara rastlayan senetler içinse ÇARŞAMBA günü PROTESTO GÜNÜDÜR.
Avatar
Gülşah - 2 yıl önce
30.09.2019 tarihli senedi bankaya sordum, bana son ödeme günü 03.10.2019 olduğunu söylediler.
Avatar
Hanım şan - 2 yıl önce
Merhaba 31/7/2019 senedimin ödemesi ne zaman protesto olur araya bayram tatili girdiği için bayramdan sonraya kalır mı
Avatar
İş arayan - 2 yıl önce
Protesto Çekmek İçin Bekleme Süresi Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur?
Avatar
Türkan - 2 yıl önce
Vadeleri PERŞEMBE gününe gelen senetler en geç PAZARTESİ günü ödenir.

Vadeleri CUMA gününe gelen senetler en geç SALI günü ödenir.

Vadeleri CUMARTESİ gününe gelen senetler en geç ÇARŞAMBA günü ödenir.

Vadeleri PAZAR gününe gelen senetler en geç ÇARŞAMBA günü ödenir.

Vadeleri PAZARTESİ gününe gelen senetler en geç ÇARŞAMBA günü ödenir.

Vadeleri SALI gününe gelen senetler en geç PERŞEMBE günü ödenir.

Vadeleri ÇARŞAMBA gününe gelen senetler en geç CUMA günü ödenir.

Vadeleri resmi tatile gelen senetler üçüncü iş günü ödenir.
Avatar
ESIN ozdemir - 2 yıl önce
Noter olmayan yerde senet protestolu tahsile verilebilir mi?
Misafir Avatar
Emre - 1 yıl önce @ESIN ozdemir
Ne yazık ki noter olmayan yerde senet protestolu olarak işleme alınamaz. Noter bulunmayan bölgede senetler protestosuz olarak işleme alınması gerekmektedir