Ölen Bir Kişinin Mal Varlığı ve Borcuna Ne Olur?

Ölen bir kişinin mirası ve borçları hakkında aradığınız her şey yazımızda mevcut, Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir? Ölen Kişinin Kredi Veya Borcu Kime Kalır? Bu sorular hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı mutlaka okuyunuz.

Ölen Bir Kişinin Mal Varlığı ve Borcuna Ne Olur?
11 Kasım 2019 Pazartesi 22:36

Ölen Bir Kişinin Mal Varlığı ve Borcuna Ne Olur

Ailenizden veya akrabalarınızdan biri vefat edebilir. Ölen kişinin borcu veya mal varlığı (parası) kaldığı zaman, mirasçıları işlem yapması gerekiyor. Mirasçıların tamamı ya da içlerinden tayin edilecek kişi işlemleri yapmak için öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesi veya notere giderek veraset ilanı çıkarmalıdır. Mirasçılar işlemleri Sulh Hukuk Mahkemesi veya noter aracılığıyla yapabilir. Mahkemeden yapılacak işlemler zaman alacağından, ufak bir ücret ödeyerek tüm işlemleri noterden yapabilirsiniz. Noterden yapılacak işlemler kolay ve kısa sürede tamamlanır.

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Öğrenilir?

Mirasçılar ölen kişinin mal varlığını merak eder. Vefat işlemlerinin ardından ölüm belgesi aldıktan sonra, belgeyle birlikte bankalara sorabilirsiniz. Bankaların hepsini bir anda sorgulamak için, bankalar birliğine dilekçe yazmanız gerekir. Tüm bankalara tek bir dilekçeyle başvuru yapılacağı için işlem uzun sürecek ama kesin cevap almış olacaksınız. Ölen kişinin bankada parası çıkarsa, mirasçıları veraset intikal vergisini ödedikten sonra parayı teslim alabilir. Veraset ödemeleri yapılırken tek ödeme seçeneği yok. Mirasçılar kendi aralarında bir kişiyi tayin ederek, tüm işlemleri yapacağı gibi, hepsi birlikte de işlem yapabilir. Ölen kişiye ait taşınır veya taşınmaz malları öğrenmek için, ‘’Terekenin Tespiti’’ davası açılarak öğrenilebilir. Bu işlem sadece mahkeme yoluyla yapılacağı için mahkeme kararının sonuçlanması zaman alabilir. 

Ölen Kişinin Kredi Veya Borcu Kime Kalır?

Ölen kişinin borçları her zaman mirasçılarına kalır. Borcu kabul etmeme durumu söz konusu olamaz. Reddi miras yaparak, meydana çıkan borçlardan vazgeçme olabilir. Ölen kişinin borcu silinmediği gibi mahkeme yolu tarafından, icra yoluyla tahsil edilir. Ölen kişi yaşamı sürdüğü zaman içinde kredi çekmiş olabilir. Bankanın alacağı aksiyonlar dâhilinde işlem yapılır. Kredi alırken sigorta yapılmışsa, aksi bir durum yaşanmaz. Kalan risk miktarı bakımından kredi kapama işlemi gerçekleştirilir. Yapılan ödemeler için, varisler tarafından muvaffakatname dâhilinde ödeme yapılır.

Ölen kişi krediyi alırken sigortasız alırsa, kalan borç mirasçılarına devir edilir. Mahkemeye veraset belgesi sunup, mirasçı olduğunu ispatlayarak borcu ödeyebilirsiniz. Kredi masraflarını almak isterseniz, hakem heyetine müracaat etmeniz gerekiyor.

Ölen Kişinin Emekli Aylığı

Kişi emekli aylığı alabilir ancak öldüğü zaman, banka mirasçılara ödeme yapmayabilir. Banka vefat tarihi ile emekli aylığı karşılaştırdıktan sonra ödeme konusunda karar verir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.