İcralık Arabalar Nasıl Alınır Katılım Süreci Teminat Ücreti Teslim

İcradan Araba Almak İstiyorum İcra İhalesine Nasıl Katılırım, İcradan Araba Alırken Teminat Ücreti Ne Kadar İcradan Alınan Arabaların Teslim Süresi İcradan Alınan Aracın Masrafları Ne Kadar

İcralık Arabalar Nasıl Alınır Katılım Süreci Teminat Ücreti Teslim
22 Mart 2019 Cuma 21:38

Haciz uygulanan araçları otopark içinde bekleten icra daireleri, bir zaman geçtikten sonra bu araçları satılığa çıkarır. Pek çok kişi icradan araba satın alabilmek için ihalelere girmektedir. Öte yandan bazı kişiler için bu gelir kapısı haline gelirken, bu araçlarında satışını üstlenirler. 

İcradan Araba Almak


İcradan araba almak mantıklı mı sorusu uzun zamandan beri bu alanda merak edilen sorulardan biridir. İhale öncesinde icra müdürlükleri ihaleye katılan kişilerden teminat talep eder. Bu ücret ise ihalenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. 45 bin liralık bir araba için 2 bin TL gibi bir teminat talep edileceğini belirtmek gerekir. Araç çeşitleri bu ihale sırasında piyasanın kat kat aşağısına satışa sunulur. Tabi her ihale için bu durumun meydana geleceğini söylemek yanlış olur. Bazı çeşitlerde katılımcılar piyasadan daha ucuz fiyata araç sahibi olamamaktadır. İhaleye katılım bedeli verilmesi, katılımcılar arasında büyük bir rekabetin başladığının işaretidir. Buna göre devam eden ihalede piyasanın daha düşük fiyatlarda sonlanması veya tam tersi olarak daha yüksek fiyatlarda uygulamanın sonlanacağını mümkün olduğunu belirtmek gerekir. 


İcradan Araba Nasıl Alınır ?


İcradan araba almak istiyorum diyen kişilerin bazı adımları uygulaması şarttır. İllere göre uygulanacak olan bu adımlarda bazı değişiklikler meydana gelebilir. İlk olarak ilgili icra müdürlüğünün duyurduğu dosyaya ulaşarak numarasını alın. Burada şartnamede yer alan gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaya özen gösterin. Tüm icra müdürlükleri araç ihalesi öncesi teminat ister. Belirtilen süreye kadar teminat ücretini hazır bir hale getirin. Genellikle icra müdürlüklerinde araçlar 5 günlük arada iki kere satışa çıkarılır. Bunun iki kere tekrar edilmesinin nedeni ise, satılmayan araçların ikinci seferde alıcı bulmasıdır. Aradığınız türde bir aracı bulduysanız, ihalede belirtilen özelliklerde olup olmadığının kontrolünü yapmalısınız. Otoparklarda tutulan bu araçları, mutlaka incelemek için zaman ayırmalısınız. İhale açık arttırma yöntemi ile gerçekleşeceği için biraz daha temkinli yaklaşmanızda yarar var. Yüksek şekilde belirtilen ihale fiyatlarına karşı biraz daha şüpheyle yaklaşmanız önerilir. Öte yandan aracın borcunun bulunup bulunmadığının da öğrenilmesi iyi olacaktır. 


İcra İhalesine Katılım Süreci İcra ihalesine nasıl katılırım


İcra ihalesine nasıl katılırım başvuru şartları ve masrafları gibi düşünceler içinde olanlar bu basit adımları yerine getirerek, bu işlemi kısa süre içinde başlatabilirler.

  1. İcraya giren malları takip etmek için T.C Adalet Bakanlığının icra malları e-satış portalını ziyaret etmeniz gerekir. Bu siteye üye olduktan sonra, katılmak istediğiniz ilanı bulmalısınız. 
  2. İstediğiniz ürünün sayfasına giriş yaptığınızda burada ihale ilanı dosyasını görürsünüz. Bu dosyayı indirerek gerekli kuralları dikkatli bir şekilde okuyun.
  3. Öte yandan ürün sayfasında açılış bedelini de bulabilirsiniz. İhale öncesi geceye kadar online olarakta teklifler verilmektedir. İhale günü ise açık arttırma internetten verilen en yüksek teklif ile açılır. 
  4. İhalenin yapılacağı yeri ve saati öğrenin. İhaleye zamanında ulaşabilmek için yeri iyi şekilde öğrenmenizde fayda var. 
  5. İhale öncesinde teminat miktarını peşin veya dekont olarak götürebilirsiniz. Öte yandan vergi miktarının da peşin olarak alınacağını bilmeniz gerekir. 
  6. İhale başlangıçta görevli tarafından teminatlar toplanırken, kimliklerde alınarak ilan okunur. Bundan sonra da ihale açık arttırma tipi olarak başlar. En yüksek teklif alınana kadar açık arttırma devam eder. 
  7. İhale sonucunda en yüksek teklifi söyleyen ihaleyi kazanmış olur.
  8. Kazanan kişi belirtilen KDV oranını da peşin olarak öder.
  9.  İhale sonrasında icra dairesi görevlisi prosedürü anlatır, araç teslim süresi ise biraz uzayabilir.
  10.  İhalelerinin gerçekleşeceği mekanın aralıksız olarak 24 saat boyunca kameralarla korunduğunu belirtmek gerekir. İhale icra müdürü, otopark yetkilileri ve bazı durumlarla polislerle birlikte gerçekleşir. Bu uygulamanın güvenliği ise tamamen devletin güvenliğindedir. İhaleye fesat karıştırmanın da çok ağır cezalarının bulunduğunu belirtmek gerekir. Bu kişilerin hapis cezasına varıncaya dek ceza alması mümkündür.


İcradan Araba Alırken Teminat Ücreti


İhalenin durumuna göre bu ücrette değişikliklerin görülmesi mümkün bir hale gelecektir. İhaleye katılmak isteyen kişiler bu ücreti elden verebileceği gibi, banka aracılığıyla dekontu da icra müdürlüğüne götürebilir. İhaleyi kazandıktan sonra on gün içinde ücretinin ödenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Ama ihaleyi kazanamadıysanız bu teminat ücretini geri alabilirsiniz. Elden bu parayı yetkililere verdiyseniz, ihale sonrasında paranız geri ödenir. Banka yoluyla yapılan ödemeler ise 1 ile 3 iş günü arasında hesaba geri yatmaktadır. 

İcradan Alınan Arabaların Teslim Süresi


İcradan alınan araç kaç günde teslim edilir sorusu kişilerin merak ettiği sorular arasında bulunmaktadır. Ödemenizi on gün içinde mutlaka yaptıktan sonra, aracın üstünde yer alan işlemleri de halletmeye çalışmalısınız. Bu işlemlerin yapılması da araç sahiplerinin en az 15 gününü almaktadır. Yani aracı bulunduğu otoparktan çıkarmanız için en az iki hafta beklemek zorunda kalabilirsiniz. 


İcradan Alınan Aracın Masrafları Ne Kadar


İcradan alınan aracın masrafları her araca göre farklılık gösterir. Ticari araçlarda KDV oranı %18 olurken, binek araçlarda bu durum %1 olarak gerçekleşir. Öte yandan 200 liralık bir damga vergisini ödemeniz söz konusu olacaktır. Tabi bunun yanında icradan alınan aracın ruhsat işlemleri de kazananın tarafından yapılacağını belirtmek gerekir. Bu araçların ruhsatı maalesef yoktur. Yeniden ruhsat işlemlerinin yapılması için gerekli olan muayene işlemlerinin başlatılması gerekir. Yani muayene ücretlerinin de ihaleyi kazanan kişi tarafından yapılacağını söylemeliyiz.


İcradan Araç Almak Caiz mi?


Diyanet İşleri Başkanlığı icradan araba almak caiz mi sorusuna aydınlık getirmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığına göre icradan alım yapmak helaldir. Pek çok İslam hukukçusu da aynı hükme varırken, konu hakkında hemfikir olmuşlardır. Buna dayanak olarakta Hz.Muhammed(s.a.v) Muaz b. Cebel’İn durumu için iflas kararı vererek, sahip olduğu mallarına haciz koydurarak sattırmıştır. Bu satıştan elde edilmiş parayı da alacaklara eşit bir şekilde dağıtmıştır. Bu durumda icradan araç almanın helal olduğunu gözler önüne döken bir ayrıntı durumundadır.


İcradan Alınan Araç Hakkında Bilgi


Satış yapıldıktan sonra aracın teslimi sırasında, daha önceden belirtilen bilgilerin dışında herhangi bir yanlışlık veya eksik varsa, bu durumda kazanan kişi feshi isteyerek bu satışı iptal etme hakkına sahip olur. İcralık araçlar için ödenmesi zorunlu olan ödemeler daha önceden katılımcılara belirtilmiş durumdadır. Satış sonrasında meydana gelen ve daha önceden tutanaklarda belirtilmeyen ödemelerden ihaleyi kazanan kişi sorumlu tutulamaz.


İcradan Araç Almanın Sakıncaları var mı ?


Ülkemizde yaşayan herkesin icradan araç alabilme gibi bir hakkı vardır. Buna hukuki olarak hiçbir engel bulunmaz. Halk arasında işlemin helal olmadığına yönelik pek çok yanlış bilinen söylem vardır. Bu durum halk arasında yanlış bilinen bir kavram olup, icradan araç almanın ne hukuki, ne dini hiçbir sakıncası yoktur. 
Bunun yanında her ikinci el araç gibi, bu uygulamanın da bazı dezavantajları bulunabilir. Aracın geçmişinin tam olarak bilinmemesi bu konuda akıllarda şüpheleri meydana getirir. Yani ihale öncesinde aracın çok büyük bir kazaya karışıp karışmadığı hakkında bir bilginiz ne yazık ki olmayacaktır. Öte yandan aracın yapısında geçirdiği büyük değişimler de bu işlem sırasında tam olarak öğrenilemeyebilir. Çünkü ihale öncesinde aracın kontrolünü yaptırmak gibi bir şansınız olmayacaktır. İcra ile satın almış olduğunuz aracın eksper değerinin %60 şeklinde alamazsınız. Örnek olarak eksper değeri 100 bin lira olan bir araç için verilecek en yüksek değer 90 bin TL olacaktır.
Bu kadar yüksek bir değeri bulunan aracı almanız sizin için sıkıntı meydana getirebilir. Sonuçta alacağınız aracı kontrol ettirebilme gibi bir lüksünüz olmayacaktır. Yani her an araç hakkında karşınıza bir sürprizin çıkması kaçınılmaz olabilir. Aracın motorunda veya herhangi bir kısmında oldukça büyük bir masrafın ortaya çıkması görülebilir. Aracı daha ucuz bir şekilde aldığınızı düşünürken, bu masraflar nedeniyle daha çok para ödemeniz söz konusu olabilir. Ayrıca ihale öncesi en az 6 ay boyunca otoparklarda bekletilen araçların masraf çıkarmaları kaçınılmaz bir hal alabilir.


İcradan Almak Ne Gibi Faydalar Sağlar ?


Günümüz koşulları düşünüldüğünde araç almak artık lüks olarak değil, bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Tabi hayat şartları da düşünüldüğünde kişilerin uzun zaman boyunca birikim yapması gerekir. Öte yandan kredi gibi kolaylıklarda kullanılarak araç alımı ancak bu şekilde yapılabilir. Yani bankaya borçlu bir şekilde araç sahibi olmanız mümkün bir hale gelir. Bunun yanında icradan araçlar daha uygun fiyatlar üzerinden yapıldığından, alıcı için iyi bir avantaj sağlamaktadır. 
Bu işlemin en büyük avantajı hayalinizde araç modeline daha uygun fiyatlar ile sahip olmaktır. Ayrıca icradan mal alarak, araç sahibinin de var olan borcunun ödenmesine yardımcı olmuş olursunuz. İcralık olan bu araç durumundan dolayı hiçbir şekilde araç sahibi tarafından satılamaz.  İcralık araçların satış işlemi yapıldığında ise, bu kişilere borcunu kapatabilme şansı verilmektedir. 

İcra İhalesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?


18 yaşından büyük herkesin bu ihaleye katılabilme gibi bir şansı vardır. Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız da ihaleye katılım için aranan diğer şartlardan biridir. Gerekli olan belgeleri hazırladıktan sonra, sizlerde kısa süre içinde bu ihaleye katılmaya hak kazanabilirsiniz. Özellikle yasal prosedürlerin yerine getirilmesinden sonra katılım işlemlerinin tamamlanacağını belirtmek gerekir. İhale katılım formunun eksiksiz olarak doldurularak ihale için gerekli olan teminatı yatırmanız belirtilen şartlar arasındadır. Buna uygun olarak ihaleye katılabilmenizin önü açılmış olur.

İcralık Araba Alış Satışı Yaparak Para Kazanmak


Bazı kişilerinde icralık araba satışları yaparak ciddi şekilde kazanç elde ettiğini belirtmek gerekir. Piyasanın çok daha aşağısında bulunan araç fiyatlarını gören yatırımcılar, belli bir sermayeleri de olduğunda bu işten oldukça avantajlı bir şekilde çıkabilir. Özellikle işe girmek isteyenlerin sahip olduğu sermaye miktarı ne kadar büyükse, kazancının da o denli iyi olacağını belirtmek gerekir. İcra ihalesi sonrası almaya hak kazandığınız 45 bin TL’lik aracı 55 bin TL’ye satabilme gibi bir şansınız vardır. Bu şekilde yüksek bir kar elde eden yatırımcılar, yasal bir şekilde araç satışını sürdürmektedir. 
Gerçekçi bir rakam düşünüldükten sonra, bu alanda başarıyı elde etmek mümkün bir hale gelmiştir. Tabi kişinin de bu konuda kontrollü bir şekilde davranmasında yarar vardır. İcra ihaleleri de yine bu kişiler tarafından takip edilerek, buna uygun olarak işlemlerin başlatılması sağlanmalıdır. Bu ihalelerin hangisine çıkılacağını ve hedefe uyup uymadığına bir kez daha göz atmak gerekir. Öte yandan araç piyasası hakkında da kısa bir araştırmaya çıkmanız daha doğru bir karar olacaktır. Bu sayede aracı ne kadar alacağınıza ve ihaleyi kazandığınız takdirde aracın ne kadar satılacağına da karar vermiş olursunuz. Bu şekilde kendiniz için bir sınır belirleyerek, gireceğiniz ihalenin ne kadar sağlıklı bir uygulama olup olmadığının kararını da daha iyi bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. 
 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.