Gelir Testi Nerede Nasıl Yapılır Ve Gerekli Belgeler

Gelir testi için nereye başvurulur, Gelir testi için gerekli evraklar Gelir testi için ne gerekli Gelir testi nerede yaptırılır

Gelir Testi Nerede Nasıl Yapılır Ve Gerekli Belgeler
15 Kasım 2019 Cuma 20:18

Gelir Testi Nedir?

Ailelerin genel sağlık sigortası primlerinin kim tarafından ödeneceği ve ne kadar olacağını belirlemeye yönelik yapılan gelir testi kanunda belirtilen kişiler dışındaki herkesin sosyal yardımlaşma vakfına giderek yaptırması gereken bir testtir. Gelir testi nedir ve kimlerin geir testi yaptırması gerekir sorusu detaylı olarak cevaplanmalıdır. Gelir testi nasıl yapılır Ve gelir testi için nereye başvurulur?

Sosyal güvencesi olmayan, 18 yaşını doldurmuş olan herkes ve yeşil kartlıları doğrudan ilgilendiren bu test, sigortalılar gibi yasayla belirlenmiş kişileri ilgilendirmemektedir. Genel sağlık sigortası kapsamında ödemelerinizin miktarını yapmaya başlamanızı sağlamak amacıyla yapılır. Sigorta prim borcunun ailenin maddi durumuna göre belirlendiği sigorta uygulamasının zorunlu tutuluyor olması, gelir testinin yapılması gerekliliğini de beraberinde getirmektedir.

Aynı çatı altında yaşamakta olduğunuz kişilerin aylık gelirlerinin toplanarak, aile içindeki bireylere eşit bölünmesiyle belirlenen aylık gelirinize göre prim borçlarınızın belirlendiği bu test sonrasında sigortaya kaydınızı yaptırıp sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlarsınız.

Kimler Gelir Testi Yaptırmak Zorundadır?

Gelir Testi yaptırması zorunlu olan kişiler ve de olmayanları da düzenleyen kanun maddesine göre testi yaptırması zorunlu olanlar; hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar, kısmi süreli (part-time) çalışanlar ve zorunlu sigortası sona erenlerdir. Gelir testi nedir ve kimler tarafından yaptırılması gerekir sorusunun cevabını daha da detaylandırmak gerekir.

Zorunlu sigortası sona erdikten sonra gelir testi yaptırmanız gerekmektedir ancak işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneğinden faydalandırıldığınız dönem de gelir testi yaptırma zorunluluğunuz olmamaktadır. Hiçbir sosyal güvenliği olmayan kişilerin gelir testi yaptırdıktan sonra test sonucunda belirlenen miktar kadar prim ödemesi yapmaya başlaması, bu ödemeyi yapamayacak durumda olmasının belirlenmesi halinde genel sağlık sigortası priminin devlet tarafından ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Gelir tespiti yaptırması gereken diğer önemli bir grup ise; öğrencilerdir. Bu hususta maalesef ki yeterli ölçüde bilinç düzeyine erişim gösterebilmiş değiliz. Yasalar gereğince 18 yaşına girdikten sonra ilk 4 ay içerisinde üniversiteyi kazanamayan erkekler; dershaneye gidiyor olsalar dahi öğrenci olarak sayılmazlar. Dolayısıyla Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmeleri için kesinlikle gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak; 18 yaşın üzerindeki erkeklerin, işsiz/çalışmayanların ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında kaydı olmayan bireylerin, Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmeli için gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir Testi Yaptırma

Yeşil kartlıların, vize süreleri dolana kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilecekleri, yenileme zamanı geldiğinde tekrar gelir testi yaptırarak durum ve koşulları gerektiriyorsa, yeşil kartın sağladığı imkanlardan faydalanmaya devam edebilecekleri belirtilmektedir. Çalışma gün sayısının 30 olarak belirlendiği bir ay içerisinde kısmi zamanlı çalışanlarınsa ay sonuna kadar eksik çalıştıkları gün sayısının belirlenmesi ve çalışmadıkları gün sayısı kadar genel sağlık sigortası primini yatırmaları gerekmekte olduğundan bu kişiler de gelir testine tabi olacaklardır.

Emekli olup kısmi zamanlı çalışmaya devam eden kişilerin sigortalılık durumları iptal edilmediğinden gelir testi yaptırmalarına gerek olmayacaktır. Ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz yollar üzerinden gelir testi hesaplama yapabilirsiniz. Aşağıda yazan bilgiler ile beraber gelir testi formu nasıl doldurulur sorusuna da cevaplar bulabilirsiniz.

Kanunda yer alan 18 yaşını doldurmuş ifadesi sebebiyle yine kanunda belirtilen koşullar kapsamında genel sağlık sigortası yaptırmak zorunda olan kişilere yukarıda değinilmiştir. Öğrenci olup olmadığına bakılmaksızın koşulları gerektiren herkesin gelir testi yaptırması bir zorunluluk olarak gözükmektedir. Detaylı bilgiye www.sgk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Şimdi gelir testi nerede yaptırılır sorusuna cevap vereceğiz.

Gelir Testi Nerede Yapılır?

Gss gelir testi yapmak isteyen kişiler artık gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın bir parçası olan ve bünyesinde yüzlerce sorgulama ve doğrulama işlemi barındıran e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu yüzden gelir testi yaptırmak isteyen kişilerin gelir testi için gereken evraklar ile birlikte kurumlara gitmesinin ardından SGK gelir testi sorgulama işlemleri artık online bir şekilde yapılabilir bir hale gelmiştir.

Gelir testi yaptırmak için tek yapmanız gereken şey yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklamak ve ardından şimdi anlatacağımız adımları takip etmektir. E devlet gelir testi yaptıktan sonra, karşınıza detaylı olarak sonuçlar çıkmaktadır. E-devlet üzerinden gelir testi formu doldurulmuş örneğini bulabilirsiniz.

Fakat bunu anlatmadan önce bilmeniz gereken bir şey bulunuyor. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için siteye giriş yapmanız gerekiyor. Siteye giriş yaparken istenilen şifreye sahip olmayan kişilerin ise en yakın PTT merkez şubesine giderek 2 TL değerinde bir ücret karşılığında bu şifreyi alması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şifreyi alacak kişinin T. C. Kimlik kartı ile birlikte bizzat PTT şubesine gitmesidir.

Gerekli işlemlerin ardından aldığınız şifre ile sisteme bir kere girdikten sonra şifreyi istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra ise T. C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Şimdi sizlere gelir testi için ne gerekli sorusuna cevap vereceğiz.

Gelir Testi İçin Gerekli Belgeler

•Evde yaşamakta olan her bireyin, yakınlık derecesi fark etmeksizin nüfus cüzdanı fotokopisi,

•Kira olan evler içi; kira sözleşmesine ilişkin fotokopi,

•Son bir aylık; doğalgaz, su ve elektrik faturalarına ilişkin fotokopi,

•Evde yaşayan engelli hasta varsa; engellilik raporu/sağlık raporu,

•Boşanılmışsa, boşanma davasına ilişkin evrakların fotokopisi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru gerçekleştirmeniz halinde ortalama olarak 1-2 saat içerisinde gelir tespitiniz gerçekleştirilmektedir. Burada alacağınız evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup prim ödemesine ilişkin ilgili işlemlerin başlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu cevap ile beraber, gelir testi için gerekli evraklar listesini de vermiş oluyoruz.

Gelir Testi Borç Sorgulama

GSS borç sorgulaması işlemleriniz için öncelikle, http://www.sgk.gov.tr adresine giriş yapınız. Bu sayfanın üst tarafında yer alan başlıklardan, E-SGK yazan başlığa giriip bu başlık altında açılan diğer başlıklar arasından, üstten ikinci olan ve E-Hizmetler yazan başlığa tıklayeceksınız.

Daha sonra açılacak olan yeni sayfanın hemen en üst kısmında, E-HİZMETLER UYGULAMASI ( www.türkiye.gov.tr ) adresinden hizmet vermektedir.) şeklinde yer alan ibareye tıklayınız. Böylece sistem sizi direkt olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaktır. Gelir testi sonucu karşınıza genel olarak bu şekilde gelmektedir. Bu hizmet ile beraber işten ayrıldıktan sonra gelir testi de yapabilirsiniz.

Daha sonrasında, bu ekranda GSS borç sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM başlığını göreceksiniz. Burada, T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. Sizinde gelir testi borcu gibi durumunuz varsa bu yazımızı okuyabilirsiniz ve gelir testi sorgulama karşınıza çıkacaktır. Ayrıca gelir testi formu gibi bir aratma yaparak, sistemler üzerinde gerekli formu bulabilirsiniz.  Bu sayede gelir testi formu karşınıza çıkmaktadır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.