Çek Kırdırma Hesaplama Çek Kırdırma Masrafı Faturasız Çek Kırdırma

bankada çek kırdırma nasıl yapılır Çek kırdırma hesaplama formülü faktoring çek kırdırma hesaplama çek kırdırmak suç mu ? çek kırdırma ücreti ne kadar ?

Çek Kırdırma Hesaplama Çek Kırdırma Masrafı Faturasız Çek Kırdırma
06 Eylül 2018 Perşembe 16:10

Çek Kırdırma

Ticari faaliyetler esnasında çok sayıda kişi faturasız çek alır ve faturasız çeki nakite çevirme işlemi esnasında da bir hayli güçlük çekmektedir. Eğer vergi mükellefi değilseniz, esnaf kategorisinde de değilseniz faturasız çek kırdırma işleminde son derece zorluk çekeceğinizi sizlere söylemek isteriz. Hatta bu konuda çok sayıda kişi yeterince bilgi sahibi olmamasından dolayı, faturasız çekleri hangi bankanın ya da faktöring firmasının bozabileceği yönünde araştırma içerisine girmektedir.

Çek kırdırma işlemleri için bir çok banka da komisyonlar almaktadır. Çek kırdırma işlemleri için genel olarak büyük sorunlar yaşayan işletmeler, paraya ihtiyaçları olduğu için mecburen bu komisyon ücretlerini tamamen ödemek zorunda kalıyor. Genel olarak komisyon ücretleri için bankalar işletmelerden yüzde 4 ve 7 oranında komisyon almaktadır. Bu yüzden bankada çek kırdırma işlemi yapmadan öce, mutlaka araştırma içerisine girmenizi öneriyoruz. Yani bankaların almış olduğu komisyon tutarları farklı olduğu için, çek kırdırma masrafı da eş zamanlı olarak değişme gösteriyor.

Çek Kırdırma Hesaplama

Çek kırdırma işlemleri için çekin bağlı bulunduğu şubeye gidebilir ve çekin kırdırılması için bildirim verebilirsiniz. Bu sürecin ardından çeki kırdırmak için verilen ücretin yüzde 4’ü ya da yüzde 7’si arasında kesintinin yapılacağı sizlere söylenecek ve çek kırdırma hesaplama işlemi de buna göre yapılacaktır. Bu konu ile ilgili olarak eğer izniniz var ise bu çek kırdırma komisyonu sizlerden anında alınır. Bu komisyon ücretlerinin ardından normal ücretinizi biraz daha düşük şekilde alabilmeniz mümkündür.

Faktoring Çek Kırdırma

Bazı faktoringler bankalar dışında işlem yapıyor ve sizlerin çeklerini kısa sürede kırdırıyor. Bunun için internette kısa bir araştırma yaparak, hangi faktoringlerin çek kırdırdığını detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Fakat sizlere söylemek isteriz ki faktoring çek kırdırma muhasebe kaydı da önem arz ediyor çünkü faktoringler bunların vergisini veriyor. Yani sizlerden alınan komisyon tutarları da eş zamanlı olarak artabilir. Vereceğiniz komisyon tutarlarını ve ödemelerini faktoring çek kırdırma hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz. Hesaplama yapmak basittir. Firmalar çeki bozar ve sizlerden %10a kadar komisyon alırlar. Hesaplamanızı buna göre yapabilirsiniz.

Çek Kırdırma Oranları 2018

2018 yılına geldiğimiz zaman, çek kırdırma oranları da eş zamanlı olarak düşüyor. Çek kırdırma işlemi anlık ihtiyaçlarda ortaya çıkıyor ve para gereksinimlerinde oldukça önem arz eden bir nokta oluyor. Çek kırdırma oranları genel olarak bankalara göre değişiklik gösteriyor. Bankalar %3 ile 7 arasında bir komisyon tutarı alırken, faktoring firmalarında bu oran yaklaşık olarak 10 lara kadar çıkabiliyor.

Çek Kırdırma İş Bankası

Çek kırdırma konusunda en iyi komisyon tutarının, Türkiye İş Bankası’nda olduğunu sizlere söylemek isteriz. Çünkü aldıkları oran sadece %3 olarak belirleniyor. Örnek olarak sizler 100 bin TL tutarında bir çek aldınız ve vadesi gelmeden kırdırmak istiyorsunuz. O zaman 3 bin TL tutarında ödeme yapmanız gerekiyor. Ek masraflar ile beraber bu tutar 3.500 TL civarına kadar gelebilir.

Çek Kırdırma Hesaplaması

Çek kırdırmak için, bankalar ile veya faktoring firmaları ile görüşmeniz gerekiyor. Çek kırdırma hesaplama formülü aslında basit bir konudur. Yani sizlerden alınan komisyon oranının belirlenmesidir de diyebiliriz. Mesela bir bankaya gittiniz ve banka sizlere %7 komisyon oranını verdi. Örnek olarak 200 bin TL tutarında bir çekiniz var ve acil paraya sıkıştınız. Bu durumda banka sizlerden 14 bin TL ödeme alır ve 186 bin TL ödeme yapar. Diğer yandan bir faktoring firmasına gittiniz ve kısa sürede çekinizi bozdurmak istiyorsunuz. Alınan komisyon tutarının da %10 olduğunu düşünelim. Bu durumda size 180 bin TL ödeme yapılır fakat 20 bin TL komisyon alınmış olur. Çek kırdırma ücretleri görüldüğü üzere, çekin kırıldığı kuruma göre değişiklik gösteriyor. Sizlerde bir araştırma yaptıktan sonra, sizden en az komisyonu alan kuruluştan çeklerinizi bozdurabilirsiniz.

Çek Kırdırmak Suç Mu?

Bu konuda verebileceğimiz iki türden cevap vardır. İlk olarak alınan çek faturalı mı yoksa faturasız mı bunun cevabını bilmeniz gerekiyor. Eğer alınan çek faturasız bir çek ise, bu tamamen bir suçtur. Bu durumda çek kırma cezası, hapis ile bile sonuçlanabiliyor. Ama diğer yandan eğer sizler çek kırdırma işlemini faturalı bir şekilde yaptıysanız ve ortada herhangi bir suç unsuru yoksa, doğal olarak vergi ödediyseniz ödemeniz gereken bir borç yoktur ve tamamen yasal bir işlem yapıyorsunuz demektir. Yani mutlaka ve mutlaka faturalı olan çekleri bozdurmanızı öneriyoruz. Bunun dışında bir suça bulaşmak istemiyorsanız, çeklerinizi bankalar aracılığı ile bozdurmanız gerekiyor. Çünkü birçok dolandırıcı firma yer alıyor ve bu işleri yaparak, son derece yüksek kazançlar elde ediyor hatta birçoğu çekleri alarak ödeme yapmadan ortadan kayboluyor.

Çek Kırdırmak Haram Mı?

Haksız kazanç olarak nitelendirilen çek kırdırma, aslında çeki kırdıran için haram değildir. Yani aldığı parayı sonuna kadar haketmiştir ve verdiği ürün, hizmet için bu çeki almıştır. Fakat çek kırdırma işlemi yaparak komisyon alan banka veya diğer faktoring firmaları için, hakız kazanç olarak geçer. Doğal olarak çeki kırdıran için haram değildir fakat çeki kıran kişi komisyon aldığı ve haksız kazanç elde ettiği için, haram olarak geçer.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Lutheran Hospital - 2 yıl önce
İyi günler Hayat kurtarmak için böbrek satmakla ilgileniyor musunuz? Böbrek nakline ihtiyaç duyan hastalarımız var, böbrek satmak istiyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçin.
Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz.
Avatar
eyüp - 1 yıl önce
çeki kıran ve kırdıran içinde faizdir ve dolayısı ile haramdır
Misafir Avatar
TAMER - 1 yıl önce @eyüp
ÇOK BİLMİŞLİK YAPMA BİZDE ÇEK KIRDIRIYORUZ KEYFİMİZDEN FAİZ ÖDEMİYORUZ
Avatar
Lutheran Hospital - 1 yıl önce
Böbrek satmak ister misin? Evet ise, iowalutheranhospital@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçin, bizi +1 515 882 1607 numaralı telefondan arayabilir veya whatsapp edebilirsiniz.