Kredi Notum Düşük Kredi Çekebilir Miyim ?

Düşük kredi puanıyla kredi çekebilmek ve kredi notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gereken her şey yazımızda mevcuttur.

Kredi Notum Düşük Kredi Çekebilir Miyim ?
04 Kasım 2019 Pazartesi 02:28

Bireyin kredi çekebilmesi için ilk olarak kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Düşük kredi notuyla kredi çekmek isteyen birinin kredi kullanabilmesi ancak belli durumlarda mümkün olabilmektedir. Konunun anlaşılabilmesi için ilk önce kredi notunun ne olduğunun ve kredi notu yüksek ya da düşük kavramlarının anlaşılması gerekmektedir.

Kredi Notu nedir?

Bankalar aracılığıyla kullanılmakta olan ihtiyaç ve konut kredisi ya da kredi kartı gibi tüm bu parasal hareketlerin ortak bir paydada birleştirilerek analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama sistemine kredi notu adı verilir.

Kredi notuyla ilgili olarak bilinmesi gereken belli başlı şeyler bulunmaktadır:

 • Ülkemizde kredi notu, 9 banka ortaklığı sonucunda kurulmuş Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulmaktadır.
 • KKB hizmet platformu Findeks üzerinden son kullanıcıya satış gerçekleştirilmektedir.
 • Ülkemizde faaliyette olan bütün bankalar, kullanıcı verilerini KKB’ye göndermektedir.
 • Verilerin değerlendirilmesi sonucunda 1 ile 1900 arası bir puan belirlenerek kredi notu oluşturulmaktadır.
 • 5 yıl boyunca aktif olarak kredi ya da kredi kartı kullanımı veyahut da KMH çalışması bulunmayan kişilerin kredi notu 0 (sıfır) olmaktadır ya da kredi notu oluşmamaktadır.

Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Bankalar ile diğer finans kurumları, kişilerin kredi notunu hızlı otomatik bir değerlendirme ölçütü şeklinde kullanmaktadırlar. Yani burada amaç; kredi başvurusunda bulunan kişilerin hızlı bir şekilde ilk elemesinin yapılmasıyla daha ayrıntılı bir incelemeye alınacak olan kişilerin minimum zaman ve düşük maliyetle belirlenmesidir. Tutarlar ve risk grupları genel bir çerçevede belirtildiğinde şöyle bir liste ortaya çıkmaktadır:

 • En risk taşıyanlar: 1-699
 • Orta risk grubundakiler: 700-1099
 • Az risk grubundakiler: 1100-1499
 • İyi gruptakiler: 1500-1699
 • Çok iyi gruptakiler: 1700-1900

Yukarıdaki listedeki gibi değerlendirme yapmakta olan banka, en riskli grupta yer alan yani puanı 1 ile 699 arasındaki kişinin başvurusuna büyük bir olasılıkla hızlıca ret cevabı verecektir. Bankalar tarafından yapılan SMS ve benzer kampanyalarda da anında değerlendirmeler yapılıp hızlıca dönüş yapılması bu tür bir değerlendirme yapıldığından dolayı mümkün olmaktadır. Bunun aksine iyi ya da çok iyi gruplarda olan kişiler de büyük bir olasılıkla hemen onay alabilmektedirler. Bankaların kredi verip vermeme konusunda tereddütte kaldıkları grup ise az riskli olanlardır. Bu kişilerin aylık gelirleri, meslekleri ve çalıştıkları kurumlar bankaların değerlendirme sürecinde önem taşımaktadır.

Rahat Kredi Kullanılması İçin Kredi Notunun En Az Kaç Olması Gerekmektedir?

Nakit para ihtiyacınız olduğunda, konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi çekmek gibi bir düşünceniz varsa kredi notunuz kaç olmalı, şeklinde aklınızda bir soru varsa bunun cevabı başvuru yapılan bankaya ve gelir durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama bir örnek vererek genelleme yapmak gerekirse, mesela; ev kredisi başvurusu yaptınız ve kredi notunuzda 1500 ya da üzerindeyse içiniz rahat olsun.

Kredi notu düşük kişilerin uygulayacağı başka yöntemler de mevcuttur. Bunlar;

 • Teminat gösterme
 • Kefil gösterme
 • Gelire göre düşük tutarda kredi çekmedir.

 1. Teminat gösterme

Teminatlı kredinin sağladığı avantajlar, kredinin ödenmemesi gibi bir riskin azalması, ödenmediğinde kredinin geri alınabilmesi ihtimalinin olmasıdır.  Bu avantajlar kredi taleplerinin onaylanma olasılığını yükseltmektedir. Bununla birlikte kredi için teminat olarak gösterilecek olan taşınır ya da taşınmaz malların da kredi için uygun şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Taşınmaz mallarda kredi için uygunluğun olup olmadığı bankalar tarafından gönderilen eksperlerle yani gayrimenkul değerleme uzmanları aracılığıyla anlaşılmaktadır. Uzmanın verdiği kredi uygunluk raporu ile fiyat bilgileri göz önüne alınarak bankalar teminatı kabul edip etmeyeceklerine karar vermektedirler.

Teminat olarak gösterilecek mallarda bulunması gerekli olan özellikler:

 • Teminat olarak gösterilen mal konutsa tapusunda niteliği mesken olarak yazmalı ve kat irtifakı ya da mülkiyeti sahibi olması gerekmektedir. Eğer işyeriyse de kat irtifakı ya da mülkiyeti sahibi olması gerekmektedir.
 • Teminat olarak gösterilecek olan bütün gayrimenkullerin, proje ve plana aykırı olan ek yapıları ya da tadilatları olmaması veyahut sonradan yapılmış işlemlerin projeye işlenmiş olması gerekmektedir. (bazı istisnai durumlar olabilmektedir.)
 • Eğer söz konusu taşınmaz birden çok kişi üzerine kayıtlıysa ipotek işlemleri için tüm hak sahiplerinin ya imza atması ya da vekâlet vermesi gerekmektedir.
 • İpotekli kredide taşınmazın bütün hak sahiplerinin eşleri de tapuya ipotek konulacağından dolayı yasal olarak izin vermeleri gerekmektedir. Akdi takdirde ipotek işlemi gerçekleştirilememektedir.
 • İpotek gösterilmek istenen teminat hala yapımı devam eden yeni bir yapıysa en az %80 oranında tamamlanmış olması gerekmektedir.
 1. Kefil gösterme

Borçlar ödenmediği zaman, kefil olacak kişi ödemeyi kabul etmiş olacağından ötürü burada da kredinin ödenmeme riski azalmaktadır. Ancak birinin kefil olarak bankalar tarafından kabul edilebilmesi için kefilin krediye uygunluk şartlarını taşıyor olması gerekmektedir.

 1. Gelire göre düşük tutarda kredi çekme

Yüksek geliri olup da düşük limitli kredi kullanmak isteyen kişilerin gelir ve gider dengeleri gelirden yana olduğundan dolayı bankalar kredi talebini daha kolay bir şekilde onaylamaktadırlar. Bunun için kayıtlı tüm gelir ve hatta gerekli durumlarda hane halkı geliri de beyan edilmelidir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.