Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Demek Nasıl İptal Edilir ?

Provizyonda bekleyen işlemler ne demek ? Provizyonda bekleyen işlemler iptal edilir mi ? Provizyondaki işlem ne kadar bekler ?

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Demek Nasıl İptal Edilir ?
13 Nisan 2018 Cuma 21:07

Provizyonda Bekleyen İşlemler

Provizyon bir banka hesabının veya çekin para olarak karşılığı demektir. Ön onay olarak bilinen provizyon kelimesi tanım olarak bu şekilde geçer. Onay aşamasında bulunan harcamalarınız provizyonda sayılan harcamalarınız içindedir. Alışverişin bu aşamasında, kredi kartınızın geçerli olup olmadığı gibi durumlar incelenmeye başlanır. Aynı zamanda kredi kartının çalıntı durumu da alışverişin bu aşamasında detaylı olarak sorgulanacaktır. 

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Demek ?


Provizyonda bekleyen işlemler ne demek diye aklınıza bir soru takılıyorsa, bu soruyu şu şekilde cevaplamamız mümkündür. Burada yer alan açık provizyon, gün sonuna kadar sürecek olan işlemlerin bilgisini verir. Yani kartınız henüz gün sonuna ulaşmamış pos cihazlarından dolayı, geçerlilik olarak henüz test edilmemiştir. Provizyonda bekleyen işlemler de bu konuyu anlatmaktadır. Henüz sırada olan kartınızın geçerliliği bir süre sonra kontrol edilecektir.


Provizyondaki İşlemin Bekleme Süresi


Provizyonda bulunan işlemlerin bekleme süresi de kullanıcılar tarafından sıklıkla dile getirilen sorulardan biridir. Provizyondaki işlem ne kadar bekler gibi bir soruya ise iki türde cevap vermemiz mümkündür. 

  1. -İşlem yapılan kredi kartının ait olduğu banka ve posun işlem yapmış olduğu banka aynı ise, bir sonraki günde hareketleriniz dönem içine yansır.
  2. -Eğer bu durumun tam tersi söz konusuysa, yani kredi kartının ait olduğu banka ve posun işlem yaptığı bankalar farklı ise, o zaman iki gün içinde hareketlerinizin dönem içine yansıması gerekecektir.

Bunlardan farklı olarak çok küçük bir ihtimalle başka durumlarında ortaya çıkması mümkün olabilir. Parasını günlük olarak hesabında isteyen işyerleri, gün sonuna gelindiğinde bu ücreti alabilir. Ama bu durum bazı nedenlere bağlı olarak değişebilir. İşlem sırasında bir sorun meydana gelerek aslında işlem gerçekleşmemiştir. Postan başarılı şekilde çıkmayan işlem slibi vb. bu durumlara neden olabilir. Tabi bu sorun devam etmesine rağmen kartınızdan para çekilmiş olabilir. Eğer bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldıysanız, bu durum yedi günlük sürenin içinde açık provizyondan düşerek, dönem içi hareketlere de yansımaz. Saydığımız ilk iki durum %99 ihtimalle karşınıza çıkabilirken, son durumun ortaya çıkışı ise %1 olarak gösterilir. 


Provizyonda Bekleyen İşlemlerin İptali


Provizyonda bekleyen işlemler iptal edilir mi sorusuna cevap bulabilmek için bankanızla iletişime geçmeniz şarttır. Çünkü provizyonda bekletilen işlemler kart limitinizden düşen şeyler arasındadır. Bu uygulamanın bu tarz bir düşüşe neden olması ise, işlemin sadece küçük bir onay beklemesinden dolayıdır. Yani zaten hazır olan bir işlem olduğu için, bu tarz bir düşüş ortaya çıkar. Bu tarz bir durum yaşadığınızda ise yapmanız gereken şey, kartın ait olduğu banka ile iletişime geçmektir. Dilerseniz müşteri hizmetleri üzerinden, gerekse de fiziki bankadan konuyla ilgili bir kayıt açtırabilirsiniz. Bu talep sayesinde provizyonda bekleyen işlemlerin iptal edilmesini sağlamış olursunuz. 


Açık Provizyon


Söz konusu durumun ortaya çıkış sebebi daha çok alışveriş yapılan yerlerin kullanmış oldukları pos makineleridir. Bunlarla kapanış yapmayan işyerleri bu tarz bir sorunun ortaya çıkışına neden olabilir. Eğer kartınızla alışveriş yaptığınız işyeri, sizin alışveriş yaptığınız süreden sonra ilgili pos cihazıyla kapanışı yapsaydı, provizyon süresi gibi bir durumun ortaya çıkışı mümkün değildi. Diğer bir deyişle ise, provizyon süresi olarak tanımlanan bu süre insanların alışveriş sürelerinden itibaren başlayan ve alışveriş yapılan yerin pos cihazından yapılacak son işleme göre geçen zamandır. Alışverişlerinizi yapmış olduğunuz yer, pos makinesiyle kapanışı yaptıktan sonra, bu işlem kartınıza da yansıyarak limitinizin düşmesine neden olacaktır. Bu durumdan sonra da işlemin ekstreye yansıtılması sağlanmış olur. 

Günümüzde kredi kartı sahiplerinin yakından bildiği bu konu, insanların can sıkıcı zamanlar içinde olmasına neden olabiliyor. Genel olarak iptali mümkün olan bir işlem olsa da, her bankaya göre bazı farklılıkların bulunduğunu belirtmek gerekir. Bazı bankalar bu süreci biraz daha erken zamanlar içinde hallederken, bazıları ise kullanıcıların isteğini tamamen geri çevirir. Bu durum ise insanların aklına takılan sorulardan biri olmasına neden olmuştur.

Örneğin; provizyonda bekleyen işlemler Ziraat Bankası kapsamında olduğunda bu süreç üç günlük bir süre içinde halledilebiliyor. Bu şekilde kullanıcıların üç gün içinde çözüm bulması sağlanırken, fiziki olarak işlem iptali yeterli oluyor.


Bekleyen Provizyon Sorgulamak İçin


Özellikle bazı durumlarda provizyon sürelerinin öğrenilmesi adına başka adımlar uygulanabiliyor. Günümüzde provizyon sorgulamak için kolay adımlar bulunurken, insanların kafasında soru işareti oluşturan bu durumun da bu şekilde ortadan kaldırılması mümkündür. 
Bekleyen provizyon işlemlerine bir göz attığınızda yapmış olduğunuz alışverişin tutarının kart limitinden düşmüş olduğunu görürsünüz. Ama bunu dikkatli bir şekilde incelediğinizde yaşanan bu düşüşün bekleyen provizyon olarak adlandırıldığını fark edersiniz. Provizyon işlemi sırasında kredi kartını kullanarak yapmış olduğunuz ilk işlemde, kartı doğrulayabilmek adına kartınızın tutarından 0.01 ile 1 TL arasında bir açık provizyon alınır. Daha sonra bu kart üzerinden yapmış olduğunuz diğer alışverişlerde bu farkta kapanmaya başlayacaktır. Aslında bu işlem karttan para çekme işlemi olarak adlandırılamaz. Sadece provizyon tutarı olan kısma bloke konulması işlemidir. Siparişin onaylanması ve bu konunun sonuçlanması adına tutarı öğrenerek provizyonu sona erdirmeniz gerekir. 

Bekleyen provizyonu sorgulamak için bu yöntemlerden istediğinizi kullanabilirsiniz. Bu sayede var olan işlemler hakkında detaylı olarak sonuçları almış olacaksınız. 

  1. İnternet Bankacılığı Yöntemi: Kullanmış olduğunuz bankanın internet sitesine uğrayarak, kendi hesabınıza giriş yapın. Buraya girişinizi yaptıktan hemen sonra karşınıza onay bekleyen harcamalar veya açık provizyonlar gibi seçenekler gelecektir. Bankanızın türüne bağlı olarak değişen bu isimlerin üzerine tıklayarak, süren provizyon işlemleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. 

  2. Telefon Bankacılığı Üzerinden: Öte yandan internete bağlanabilme imkanınız yoksa, bu sorgulamayı telefon bankacılığını kullanarakta yapabilmeniz mümkün olacak. Kartınızın ait olduğu banka ile iletişime geçerek, müşteri temsilcisine provizyon için sorgulama yapmak istediğinizi belirtin. Bu sayede de müşteri temsilcisi konu hakkında sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir. 

Daha sonra bu siparişin onaylanması adına siparişin takip sayfasına ulaşarak, ilgili provizyon tutarını buraya girmeniz gerekir. Bekleyen provizyonlar için süre yedi gün olurken, yedi günlük sürenin sonunda provizyonun kapatılması söz konusu olacaktır. Bu adımdan sonra da alışverişiniz onaylanmaz. 


Bekleyen İşlemler Nasıl Meydana Gelir?


Provizyonda bekleyen işlemler nedir ve bunlar nasıl meydana gelir gibi durumlar akıllarda soru işareti bırakmaya devam etmektedir. Bu tarz bir durumun oluşması genel olarak pos cihazlarının banka kartlarının farklılıklarından dolayı meydana gelir. Bu durum meydana geldikten sonra ilgili kaynaktan onay gelene kadar, provizyonda beklemeye devam eder. Tabi ki bu durum yedi günlük sürecin sonunda expire olacaktır. Yani bu süreçten sonra provizyondan düşerek, kartında limitinin aşılması söz konusu olur. Eğer işlem üzerinden kazanmış olduğunuz bir puan varsa, onların da geri alınması mümkün olacaktır. Yani bu dönemi kartın dönem içine giriş yapmadan önce beklediği tarih olarak adlandırabiliriz. Açık olarak yapılan provizyon işlemleri, dönem içine göre değer kazanmayacaktır.

Kart ile bir işlem yaptıktan sonra, bunu bulabileceğiniz alan açık provizyondur. Çünkü tüm poslar gün sonuna ulaşmadan işlemleri dönem içi tutara yansıtmazlar. Öte yandan kartın geçerli olup olmadığını anlamak için appstore tarzı siteler, otorizasyon talebi yapabilirler. Buna göre gelen onay mesajı sayesinde, kartın durumunun nasıl olduğu da ortaya çıkacaktır. Bu tür basit işlemler için kapama gönderilemez. Bu durumda müşterinin hesabına kesinlikle yansımayacaktır. Sadece açık provizyonda bekleyen işlemler, yine yedi günlük süre içinde provizyondan düşerler. Günümüzde yedi günlük olan genel süre bazı bankalara bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Ama kart kullanıcıların genel olarak bilmesi gereken süre yedi gündür. Bu yedi gün tamamlandığında sorunun ortadan kaldıracağını belirtmek gerekir. 


Paranın Provizyonda Beklemesi


Bu sorunun ortaya çıkışı ise genellikle yurtdışında oluyor. Yani genel olarak yurtdışından alışveriş yapmıyorsanız, bu tarz bir sorunu düşünmenize gerek yok. Yurtdışı alışveriş ve gönderimlerde karşınıza çıkacak bu sorun için, uzunca bir süre beklemeniz gerekebilir. 

Eğer debit bir kartınız bulunuyorsa bu sorunla karşı karşıya kalmanız mümkün değildir. Genel olarak diğer yöntemleri kullandığınızda, paranın provizyonda kalma sorunuyla yüz yüze kalabilirsiniz. İnsanlar bu tarz durumlarda istedikleri ürünü alabilmek için, paranın karşı tarafa geçişini çok uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor. Bu işlemin diğer bir olumsuzluğu ise, sonuca varabilmek için herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. Hangi yolu denerseniz deneyin, paranın provizyonda kalma süresini kısaltmanız mümkün değildir. Oldukça zorlu bir durum olan bu sorun için, çoğu insan mağdur olabiliyor. Özellikle konu hakkında deneyimsiz olan kişiler, bu konudan daha da şikayetçi olabiliyorlar. 

Tabi bu sorunu ortadan kaldırmak adına alışveriş tercihlerinizi biraz daha değiştirmeniz iyi olacaktır. Özellikle bu yöntemi tercih ettiğinizde paranın provizyonda kalma sorununu tamamen ortadan kaldırmış olursunuz. Western Union anlaşmalı bankalar üzerinden gönderim yaptığınızda, bu tarz bir problemi görebilmeniz de mümkün değildir. Bu banka üzerinden istediğiniz ürün için gönderim yapabilir ve dilediğiniz ürüne anında sahip olabilirsiniz. Öte yandan bu bankanın oldukça hızlı bir alışveriş yöntemi olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani yurtdışından alışveriş yapmak için diğer yöntemleri seçtiğinizde 1 aylık bekleme süresine yakalanma ihtimaliniz bulunurken, bu banka üzerinden bu tarz sorunları yaşamanız mümkün değildir. Paranın provizyonda beklemesi ne demek sorusuna bu şekilde cevap vermemiz mümkün olurken, sorunu çözebilmek adına gönderim çeşitlerinizde değişiklik yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede gönül rahatlığı ile işlemlerinizi gerçekleştirirken, provizyon riskini de uzun uzun düşünmenize gerek kalmayacaktır. Aynı zamanda hesaptan hesaba para gönderimlerini de son derece hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Provizyon Almak


Provizyon almak, talep etmiş olduğunuz tutarın ilgili banka tarafından onaylanmasıdır. Kredi kartı ile işlemleri sürdürüyorsanız, o zaman işlemin tutarı kadar limitinizden düşmesi anlamı oluşur. Eğer bunun dışında bir banka kartı kullanıcıysanız, işlem tutarının banka hesabınızdan düşmesi söz konusu olur. Kredi kartı ile provizyon almak, aslında bu durumun borç olarak karta yansıması anlamına gelmez. Provizyon ikinci onaydan sonra, karta borç olarak yansıyan işlemlerdir. Provizyon alındığı takdirde ise bu mal ve hizmet almanız anlamına gelir. Bu durum mutlaka tutarın kart sahibinden alınarak, bahsedilen işyerine verilmesi anlamına gelecektir. Eğer işlem düzgün bir şekilde tamamlanırsa yüksek oranında işlem beklendiği gibi sonuçlanabilir. Ama küçükte olsa bir aksiliğin yaşanma ihtimali her zaman vardır. Bu tarz durumlarda ise yukarıda belirtilen ihtimallerin oluşma riski çok fazla olacaktır. Kredi kartı provizyon nasıl alınır sorusuna bu şekilde cevap vermek mümkün olurken, bunun bir borçtan ibaret olmadığını belirtmek gerekir. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emre - 2 yıl önce
Kredi kartımda provizyonda bekleyen işlem yazıyor ücret iadesi alabilir miyim ?
Avatar
Tunahan - 2 yıl önce
İyi günler . App storedan oyun içi bir şey aldım. Her aldığımda 4.5 tl gibi bir peovizyon kesiyor bunlar kesin ödenirmi ne kadar sürdede tam olaeak bide
Avatar
Emre - 2 yıl önce
Provizyonda bekleyen işlem geçiyor kredi kartım da ne demektir.
Avatar
Nidayı koc - 2 yıl önce
Yurt dışında para çekmeye gittim atm parayı vermedi hesabimda düştü ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim
Avatar
Yaner - 12 ay önce
Karttan para çekildi ama limit düşmedi provizyonda yazıyor 2 gümn oldu iptali var mı bunun