Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi kartınızın borcunu zamanında yatırmadığınız zaman ne gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi, haciz gelip gelmeyeceğini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?
05 Kasım 2019 Salı 16:51

KREDİ KARTI SON ÖDEME TARİHİ GEÇERSE NE OLUR?

Kredi Kartı

İnsanların günlük hayatta herhangi bir ürünün veya hizmetin karşılığı olarak yapacağı ödemeleri yaparken en sık kullandığı ödeme araçları arasında yer almaktadır kredi kartları. Kredi kartı ifadesi kişinin kartında kendisinin yüklemiş olduğu bir para olmasa bile harcama yaptığı kartları ifade etmektedir. Yapılan ve eksi yönde gelişen harcamalar ise sonraki süreçte geri ödenmektedir. Kredi kartları aynı zamanda nakit avans denilen kişinin henüz elinde olmayan bir paranın önceden çekilerek kullanılmasını da ifade etmektedir. Kredi kartları 18 yaşını dolduran bireylerde ve herhangi bir şekilde gelirini beyan edebilecek türde bir belgeye sahip olan kişilerde kullanılabilmektedir. Herhangi bir kişinin kredi kartı kullanabilmesi için kredi kartı talebinde bulunmadan önceki süreçte bankalarla kredi noktasında herhangi bir sorun yaşamamış olması gerekmektedir. Kredi kartlarında eksiye yönelik kullanılabilecek en üst noktayı ifade eden limitler bankalar tarafından çeşitli kriterler doğrultusunda belirlenmektedir. Söz konusu limitler çoğunlukla kişilerin gelir belgelerindeki ücretin dört katı kadar olabilmektedir. Ancak kişiler kredi kartı limitlerini artırmak veya azaltabilmek için başvuruda bulunabilmektedir. Kısaca kredi kartı kullanırken bir tür bankaya borçlanma durumu söz konusu olmaktadır. Söz konusu borçlanmalar doğrultusunda aylık olarak belirlenen hesap kesim tarihleri sonrası kredi kartı kullanıcısına borcun en son ödeme günü, söz konusu döneme ait borç bilgilerinin yanı sıra asgari ödeme tutarı olarak dönüş yapmaktadır.

Kredi kartları kişilere nakit para taşımadan ihtiyaç karşılama imkanı sağlamaktadır. Kişilerin yaptıkları alışveriş sürecinde çeşitli kampanyalar ve puan kazanma olanağı sağlamaktadır. Kişilerin ürün alımlarında taksitle alma olanağı ve çeşitli güvenlik kolaylığı sağlamaktadır.

Kredi Kartı Ödeme Düzeni

Kişilerin kredi kartı alırken bankaları ile belirleyecekleri tarihlerde her ay düzenli olarak hesap kesim işlemi uygulanır. Böylelikle kişiler o tarihe dek yapış olduğu aylık harcamalar, borç miktarı ve söz konusu borcun en az ne kadarını ödeyebileceğine dair bilgileri görmektedir. Kişilerin bu noktada dikkat etmesi gereken noktaların başında söz konusu ödeme tarihleri doğrultusunda ödeme yapması gerekmektedir. Kişiler durumları doğrultusunda en az asgari tutar olacak şekilde ödeme yapabilmektedir. Kredi kartı ödeme düzeni banka koşulları ve müşterilerin doğrultusunda belirlenmektedir. Bankalar bu noktada ödeme tarihlerini düzenli olarak takip etmek istemeyen veya takip etmekte zorlanan müşterileri için otomatik ödeme talimatları ile de takip edilebilmektedir. Düzenli ödeme genellikle kişilerin kredi notunu da etkilemesi itibariyle dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer almaktadır. Kişiler bu noktada  harcamalarını bu noktada kontrol ederek harcamalıdır. Ya da kredi kartı limitlerini gelirleri doğrultusunda belirlemelidir.

Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı kullanımının her noktaya işlemesinin yanında aynı zamanda kredi kartı ödemeleri de bir o kadar önemli hal almaya başlamıştır. Bu nedenle kişiler kredi kartı borçlarını ya da ödeme dönemlerini ödemekte güçlük çektikleri dönemlerde genellikle kredi kartı ödenmezse ne olur?, gibi soruları düşünmeye başlamaktadır. Herhangi bir kredi kartı kullanıcısı kredi kartı ödemesini gerçekleştirmediği takdirde gerçekleştirilen en yaygın uygulama kredi kartı son ödeme tarihi geçtiği andan itibaren gecikme faizi uygulanmaya başlanmaktadır. Kişi borcunu ödememeye devam ettiği sürece kart kullanıma kapatılmaktadır. Bunu takip eden süreçte kişi 15 gün içerisinde borcunu ödediği takdirde kart kullanıma tekrar açılmaktadır. Kişiler hiçbir şekilde ödeme yapmadığı takdirde kart sahipleri hakkında yasal takip süreci başlatılmaktadır.

Kredi kartı ödemelerinde bankaların uyguladığı işlemlere daha detaylı bakmak gerekirse herhangi bir kişi kullanmış olduğu kredi kartı ödemelerini takvim yılı olarak ifade edilen dönem içerisinde 3 defa asgari tutarı ödemeyen veya geciktiren kredi kartı kullanıcılarının kartları nakit kullanım durumu kapatılmaktadır. Eğer kişi art arda olacak şekilde üç defa asgari tutar ödemesi yapılmayan kredi kartları kullanıma tamamen kapatılmaktadır. Kredi kartını kullanıma açması için döneme ait borcunun tamamını ödemesi gerekmektedir. Kişiler hakkında asal takip sürecinin başlaması için kredi borcu sürecindeki uygulandığı üzere kişilerin 90  gün hiçbir ödeme işlemi yapmayan kişilerin bu süre sonunda 7 günlük bir zaman dilimi tanınmakta ve kişinin ödeme yapması halinde hiçbir işlem yapılmazken ödeme yapılmaması durumunda yasal takip süreci başlamaktadır.

Herhangi bir kişinin kredi kartı borcunu ödemediği takdirde bankaların izlemesi gereken banka kartları ve kredi kartları kanunu çerçevesinde şekillendirilmekte ve düzenlenmektedir. Kredi veya kredi kartı borcu durumunda kimi zaman ise kişilerin maaşlarının belirli oranlarına haciz işlemi de uygulanabilmektedir.

Kredi Kartı Ödemezsem Kredi Notu Etkilenir Mi?

Kredi kartı kullanımının yoğun olduğu günümüz şartlarında kredi kartı kullanıcılarının en çok düşünüp araştırdığı noktaların başında bankaların uygulayacağı prosedüre ek olarak ilerleyen yaşamlarında ihtiyaç halinde kredi çekmeleri durumunda kredi notlarına herhangi bir etkinin olup olmayacağına ilişkindir. Kişiler kredi kartı ödemezsem kredi notu etkilenir mi?, şeklindeki sorulara da yanıt aramaktadır. Genellikle ödenmeyen kredi borcu ve çeşitli nedenlere bağlı olarak kredi notlarında da düşüşler görülebilmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.