Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır? Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar Hangileridir

Kredi kartı borcunuz birikmiş ve kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek duruma geldiyseniz, kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak istiyorsanız lütfen yazımızı okuyunuz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır? Kredi Kartı Borcu Yapılandıran Bankalar Hangileridir
11 Kasım 2019 Pazartesi 21:21

KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMA

Günümüzde alışveriş yapmak için kredi kartları oldukça avantaj sağlasalar da yanlış kullanıldıkları zaman borçlar ödenemeyecek boyutlara ulaşabilmektedir. Ay sonunun gelmesi düşünmeksizin yapılmış olan alışverişler ile sadece kart borcunun asgari tutarının ödenmesindeki en büyük ve önemli nedenler aslında bunlardır. Bu tür bir durumla karşılaşıldığı zaman, yani borçlar artık ödenemeyecek boyutlara ulaştığında kredi kartı borcu taksite bağlama işlemi yapılabilmektedir.

Kredi kartının borcunun yapılandırılmasının hesaplanması

Kredi kartlarının borç yapılandırma kredisi, bankalar tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda yapılabilmektedir. Burada bankalardaki kredi kartları borcunun yapılandırma faizleri oranları birbirinden farklılık göstermektedir. Borcun yapılandırılabilmesi için bankalarla görüşerek yapılandırma faiz oranlarını öğrenmeniz gereklidir. 12 aydan daha fazla süre taksit yapılmasını istemekteyseniz banka ile yüz yüze görüşüp kredi kartı borcunuz için ihtiyaç kredisi imkânından faydalanarak ödeme teklifinde bulunabilirsiniz. Böylelikle borcunuzun taksit sayısı 60 aya kadar çıkarılabilmektedir.

Kredi kartının borç taksitlendirme işlemi nasıl yapılır?

Kart borçlarının ödenmesinde zorlanmaya başlanıldığında bankalar ile görüşülerek yapılandırma talep edilebilmektedir.  Kredi kartları borcu için en çok 12 aya kadar vade seçeneği sunulurken kredi kartı borcunu ödemek amacıyla ihtiyaç kredisi çekilmek istendiğinde 60 aya kadar vade seçenekleri sunulmaktadır. Ama kredi kartı borcundan ötürü kredi notunda düşme olacağından dolayı bu konunun banka ile birebir görüşülmesi gerekmektedir. Böylelikle kredi ile kredi kartı borcu birleştirme işlemi yaparak tek bir borç sahibi olunacaktır.

Kredi kartının borcu ödenmediğin ne olur?

Kredi kartı borçları ödenmediğinde ne olacağı, sorusu tüketicilerin aklını kurcalayan sorulardan birisidir. Kredi kartı borcunun ödenmemesinin ciddi sonuçları bulunmaktadır. Borcun asgarisi olsun tamamı olsun ikisinin de ödenmemesi durumunda ilk olarak borca gecikme faizi uygulanmaya başlanır. Bir yıl içerisinde borcun asgari tutarı 3 kere ödenmediği zaman kart nakit kullanıma kapatılır. Borcun ödenmesi halinde kullanıma açılır. Borcun üst üste 3 kere ödenmemesi halindeyse kart tamamıyla kapatılacaktır. Borç ödendiğinde kart yine açılır ama ödememe durumu devam ettiğinde yasal takip süreci başlatılır. Bununla birlikte bu borçlardan dolayı kredi notunda düşmeler olur.

Kredilerde olduğu gibi borçla ilgili 90 günlük süreç aşıldığı takdirde banka ilk olarak borcun ödenmesi amacıyla kişiye 7 günlük bir süre verir. Bu 7 günlük süre içinde borç ödenirse kişi hakkında yasal takip başlatılmaz ama tanınan bu süreye rağmen ödeme yapılmazsa kişi hakkında yasal takip süreci başlar. Yasal takibin sonucunda genel olarak maaş haciz kararı çıkarılmaktadır. Bu tür bir durumlar karşılaşıldığında banka maaşın dörtte birine el koyar.

Kredi kartı borçları taksitli nakit avansla nasıl yapılandırılmaktadır?

Aslında bir yapılandırma yöntemi olmamasına rağmen kredi kartından taksitli nakit avans çekilerek kredi kartı borcu ödenebilmektedir. Kredi kartı limitleri kapsamında nakit avansın çekilmesinin ardından dönem borcu kapatılarak kalan borç tekrardan taksitler halinde ödenebilmektedir. Ama bu yöntemden faydalanabilmek için kredi kartı limitinin yüksek olması gerekmektedir. Çünkü nakit avans da kredi kartı limitine göre çekilebilmektedir.

Kredi kartı limitleri nasıl belirlenmektedir?

Kredi kartı limiti demek karttan yapılacak olan alışveriş tutarlarının en fazla tutarı demektir. Diğer bir ifade ile üst harcama limiti de denilen bu limitler, kredi kartına başvuru esnasında sunulan bilgiler doğrultusunda belirlenmektedir. Kart limitleri belirlenirken dikkate alınacak olan 2 unsur bulunmaktadır. Bunlar kredi notu ile belgelenebilen aylık gelirdir.

Kart limitleri kart balına konulmamakta, kişilerin kart limitleri olmaktadır. Mesela; kişinin kredi kartı limiti 5000 TL ise sahip olduğu bütün kartların limitinin toplamı 5000 TL’yi geçmeyecek biçimde düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra limitlerin belirlenmesinde uygulanmakta olan şu şekil bir yöntem bulunmaktadır:

  • İlk sene için gelirin en fazla 2 katı
  • İlk senenin sonrası içinse gelirin en fazla 4 katı

Bu sisteme göre eğer gelir her sene artış göstermekteyse kredi limiti de her sene artış gösterir. Bireysel kredi kart limiti aşılmayacak şekilde sahip olunan kartlar için bankalardan limit arttırma talebi oluşturulabilir ya da limitlerin düşürülmesi istenebilir.

Kredi kartlarında gecikme faizlerinin hesaplanması

Kredi kartlarının borçlarının ödenmesi geciktirildiği zaman borcun üzerine faiz işlenmeye başlamaktadır. Kredi kartı borçları için uygulanan 2 çeşit faiz bulunur: gecikme faizi ile akdi faiz. Gecikme faizi dönem borcunun asgari tutarına dek olan kısmına uygulanmaktadır. Akdi faiz ise dönem borcunun asgari tutarı dışında kalan kısmına uygulanmakta olan faizdir. Yani; mevcut önem borcuna yalnızca asgari tutar ödendiğinde kalan borca yalnızca akdi faiz uygulanır. Asgari tutarın altı bir ödeme yapılırsa da hem akdi hem de gecikme faizi uygulanır. Akdi faiz oranı %2, gecikme faizi oranı ise %2,40’tır.

Kredi ile kredi kartı borçlarını 30 ya da 60 ay vadeyle yapılandırma

BDDK tarafından Şubat 2019 yılında yönetmelikte yapılan değişikliğe göre kredi ile kredi kartlarının yapılandırmasında en fazla 60 ay vade seçeneğine kadar çıkıldı. 60 ay yani 5 yılda ödenecek yapılandırma ile yasal takip başlamadan borcun küçük taksitler halinde ödenmesi sağlanabilmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.