Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir? Kart Borcu Taksitlendirme Yöntemleri

Kredi Kartı Borcu Nasıl Taksitlendirilir? Kart Borcu Taksitlendirme Yöntemleri
08 Kasım 2019 Cuma 11:08

KREDİ KARTI BORCU NASIL TAKSİTLENDİRİLİR?

İnsan hayatının en önemli ödeme araçlarından birisini oluşturmaktadır kredi kartları. Kişilerin ellerinde henüz nakit yokken dahi harcama yapabilmekte ve gerekli nakit ihtiyacını karşılayabilmektedir. Kredi kartları kullanım süreçlerinde çok büyük kolaylıklar sağlasa da ödeme noktasına gelince pek çok insan ciddi sorunlar yaşamakta ve borçlarını ödeme noktasında gelirleri yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle de kredi kartı borcu olan insanların birçoğu borç ödeme sürecinde borçlarını çeşitli paçalara bölmek istemektedir. Kredi kartı kullanıcılarının kredi kartlarında taksitlendirme ihtiyaç duymasının en önemli nedenlerinin başında ise kişilerin kredi kartı ödemelerinde asgari tutar miktarınca gerekli olan ödemeyi yapamadıkları takdirde faiz uygulamaları başta olmak üzere müşterilerine çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır. Oluşan bu noktada ise bankalar müşterilerinin ortaya çıkan ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli seçenekler sunmaktadır. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu seçeneklerin başında ise kredi kartı borcu yapılandırmaları diğer bir ifade ile kredi kartı borcu taksitlendirme yer almaktadır. Kredi kartı yapılandırmaları bilinen ifadesi ile kredi kartı borcu taksitlendirmeyi kapsamaktadır. Kredi kartı borç  taksitlendirme işlemleri banka şubeleri, müşteri hizmetleri ve online platformlardan sürdürülebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi kartı sahiplerinin borçları doğrultusunda en çok ihtiyaç duyduğu noktaların başında yer alan kredi kartı borcu taksitlendirmesi çok çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Kredi kartı borçları kişilerin müşterisi oldukları bankaların şubeleri başta olmak üzere online ortamlarda da yapılabilmektedir. Kredi kartı borcu yapılandırmasının yapılabilecek en kısa açıklamalarının başında ise kişilerin kredi kartı borç ödeme sürecine daha yüksek veya daha düşük meblağlarda devam etmeyi istemesi halinde bankası aracılığı ile ödeme düzenini şekillendirmesidir. Diğer bir ifadesi ile kişiler kredi kartı ödemeleri kendi ödeyebilecekleri seviyeye çekmelerini ifade etmektedir.  Kişiler kredi kartı borçlarında yapılandırma istedikleri takdirde söz konusu yapılandırmalar kişilerin çalışmış olduğu bankaların belirlemiş olduğu ve uygulamakta olduğu koşullar doğrultusunda yapılmaktadır. Kişilerin bu noktada dikkat etmesi gereken nokta bankaların kredi kartı borcunu yapılandırırken farklı faiz oranları uygulayabileceği noktasıdır. Bu nedenle kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler yapılandırma sürecinden önce bankası ile görüşme gerçekleştirerek uygulanacak olan faiz oranlarını öğrenebilmektedir. Herhangi bir kredi kartı kullanıcısı kredi kartı borcunu taksitlendireceği zaman 12 aylık vade süresinden uzun bir süreçte ödeme planı yapıyorsa uygulayacağı yollardan birisi de bankası ile görüşerek ihtiyaç kredisi seçeneği ile de bir tür yapılandırma uygulayabilmektedir. Söz konusu yola başvurulmasının nedeni ise yapılandırmalar genellikle 12 aya kadar yapılırken ihtiyaç kredisi ile kişiler 60 aya kadar bir vade seçeneğine sahip olabilmektedir. Kredi kartı borcunu bu şekilde yapılandırmak isteyen kişilerin özellikle dikkat etmesi gereken nokta ise kişinin kredi kartı borcu nedeni ile kredi notunun düşmüş olması durumudur.

Kişilerin kredi kartı borçlarını taksitlendirebilmesi için kredi kartının kredi kartı ödemelerinin asgari tutarını ödemiş olması ya da ödemeyi geciktire dahi takip sürecine girilmemiş olması gerekmektedir. Kişiler kredi kartı borçlarını taksitlendirirken banka şubelerine gidebildikleri gibi bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılığı üzerinden işlem yaparak taksitlendirme yapabilmektedir. Böylelikle kredi kartı harcama taksitlendirme online işlemlerle çok hızlı bir şekilde kişilerin istediği yerden yapabilmektedir. Kişiler kredi kartı borçlarını taksitlendireceği zaman kişiler genellikle bankaların internet bankacılığı işlemlerinden taksitlendirme yapabilmektedir. Kişiler kartlar bölümünden kredi kartları bölümünden kartla ilgili borç ödeme seçeneğini tercih etmektedir. Kredi kartı borcunu taksitlendirmek için ekstre taksitlendirme seçeneği üzerinden ya da kredi kartları seçeneğinden ekstre taksitlendirme seçeneği seçilerek taksitlendirilebilmektedir. Kişiler bu sayfalara girdikten sonra karşılarına çıkacak olan sayfa üzerinden ekstrelerini taksitlendirmeye yönelik başvuruda bulunabilmektedir.

İnternet Bankacılığından Kart Borcu Taksitlendirme

Devlet bankaları başta olmak üzere pek çok banka tarafından taksitlendirme yapılacağı zaman kişiler banka şubelerine giderek yapabileceği gibi e-devlet üzerinden olmak üzere taksitlendirme yapılabilmektedir. Yine de kişiler daha hızlı ve kolay bir şekilde olacak şekilde olan bir seçeneği tercih etmektedir. Söz konusu seçeneklerin başında ise internet bankacılığından kart borcu taksitlendirme seçeneği yer almaktadır. Kişiler internet bankacılığından kredi kartı borçlarını çok rahat bir şekilde taksitlendirebilmekte ve bu işlemleri yaparken kişiler kendilerine uygulanacak olan faiz oranı, ödeme planı gibi seçeneklere de çok rahat bir şekilde ulaşarak işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Sonradan Taksitlendirme

Kredi kartı kullanıcıları kredi kartı borçlarını çeşitli seçenekleri farklı yollarla taksitlendirme olanağına sahip olmaktadır. Kişiler kredi kartı borçlarını tıpkı çeşitli yollarla taksitlendirebildiği gibi yollara başvurabilmektedir. Kişinin kredi kartı borcunu sonradan taksitlendirme imkanı elde edebilmektedir. Bankalar bu konuda müşterilerine de çeşitli kolaylıklar sunmaktadır. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kolaylıkların başında ise faizsiz ya da uygun olarak nitelendirilebilecek olan faiz oranlarında taksitlendirmektedir. Kredi kartı yapılan harcamayı sonradan taksitlendirme seçeneği kişilerin yapmış oldukları harcamalar neticesinde zorda kaldıkları takdirde kişiler ödeme yapma konusunda zorlandıklarında bir tür borç ödeme yöntemi olarak görülmektedir. Ve kişilerin mevcut borçlarını çeşitli şekillerde ödemesine olanak sağlayan yöntemlerdir taksitlendirmeler.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.