Faizsiz Kosgeb Kredisi - Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi

Faizsiz Kosgeb Kredisi diğer adıyla Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi imkanlarından yararlanmak isteyen kişiler için faizsiz kosgeb kredisi başlığı aldtında yazı hazırladık.

Faizsiz Kosgeb Kredisi - Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi
21 Ocak 2020 Salı 23:53

Faizsiz Kosgeb Kredisi

Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi Nedir?

Türkiye'deki 3,5 milyon işletmenin %99,7'si KOBİ olarak faaliyet göstermektedir. Çalışma hayatına dinamizm getiren girişimcilerin katkısıyla, KOBİ'lerin sayısı ve ekonomideki verimlilikleri her geçen gün artmaktadır. 1990 yılından bu yana KOSGEB, hizmet ve ticaret sektöründeki KOBİ'leri desteklemektedir ve KOBİ ekosisteminde ulusal bir temsilci haline gelmiştir. 2009 yılından bu yana da her geçen gün finansmanı arttırarak, hizmet ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lere destek sağlayarak KOBİ ekosisteminde ulusal bir temsilci haline gelmiştir. Ayrıca KOSGEB organizasyonu, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışmalar yürütmektedir.

KOSGEB, ülkemizin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak, KOBİ'lerin payını ve verimliliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sektöre entegrasyonlarını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. KOSGEB, 92 Müdürlüğü, 96 Temsilcisi, 24 Teknoloji Merkezi, 19 İş Geliştirme Merkezi ve 81 ilde 8 laboratuvarı ile tüm KOBİ'lerin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşa ulaşabilecek verimli bir yapıya sahiptir.

Teknoloji tabanlı, yerli ve ulusal üretim, Türkiye'nin bağımsız ve güçlü ekonomik gelişimi için vazgeçilmezdir. Bu nedenle KOSGEB, 'Cari Açığın Azaltılması İçin Ürünlerin Yerli Üretiminin Desteklenmesi', 'Yerli ve Ulusal KOBİ'lerle Yüksek Teknolojinin Yayılması' ve 'Teknolojik Girişimciliğin Yüksek Düzeyde Desteklenmesi' kapsamında destek programları yürütmektedir.

Kosgeb Programının Amacı Nedir?

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamadaki payını ve verimliliğini artırmak, kamu bankalarını, özel bankaları, katılım bankalarını uygun koşullarda nakdi krediler sağlamaya itmek, ekonomik gelişmelere uygun olarak endüstriyel entegrasyonu sağlamak.

 • Mevcut KOSGEB desteğinin düşük proje planlama kapasitesine sahip KOBİ'ler ve sektörde yeni KOSGEB hedef pazarına dahil olan KOBİ'ler tarafından kullanılması,
 • KOBİ'lerin kaliteli ve verimli mal / hizmet üretmesini sağlamak,
 • Mevcut KOSGEB desteğini revize etmek, böylece daha fazla KOBİ bu destekten sıkça faydalanmaktadır,
 • KOBİ'lerin rekabet gücünü ve seviyesini artırmak için genel iş geliştirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi,
 • KOBİ'lerin iç ve dış pazar paylarını artırmak, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini geliştirmek amacıyla KOBİ'lere imzalanan protokol kapsamında müşterilere finansman sağlamak.

Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi Nedir?

Sıfır Faizli Kosgeb Kredisi, esnaflarımızın ve KOBİ’lerimizin kendilerini geliştirmelerini daha pozitif bir şekilde desteklemek amacıyla KOSGEB ve anlaşmalı bankalar tarafından sunulmuş bir finansman desteğidir. Birçok esnaf ve KOBİ faizsiz KOSGEB kredisini kurtarıcı konumunda görmektedir. Ülkemizin bel kemiği olan bu işletmelerin geliştirilmesi ve ekonomiye katkı sağlamaları amacıyla bu kredi programı oldukça büyük önem arz etmektedir. Peki faizsiz KOSGEB kredisi programının detayları nedir? İsterseniz hemen sizler için paylaşalım :

 • Program kapsamında verilen kredi işletme başına 300.000 Türk Lirasını geçmeyecektir.
 • İlk 12 (on iki) ay ödenmeyecek, geri kalanı her üç ayda bir eşit olarak ödenecektir; vade toplamda 36 aya denk gelecektir.
 • Krediler sıfır faiz oranına sahip olacaktır.
 • Güvenlik teminatı veya finansman bulmakta güçlük çeken işletmelerin sorunlarını ortadan kaldırmak için, Kredi Garanti Fonu Ltd. ve Türkiye Esnaf ve Zanaatkar Kredileri, Tazminat Merkez Birliği tarafından çıkarılacak protokol ile birlikte çalışacaklardır. Protokol kapsamındaki bankaların menkul kıymet mevduatları ve tazminatları konusunda daha olumlu bir değerlendirme yapmaları sağlanmaktadır.

Sıfır Faizli Kosgeb Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

2020 yılında KOSGEB Kurumsal Kredi Desteği'ni Sıfır Faiz Oranında uygulayan, uygun bulunan ve KOSGEB tarafından ödenen 244.980 işletme hariç tutulduğunda, tüm koşullar için uygun olan ve halihazırda KOSGEB'de mevcut başvuruları bulunan işletmelerin programdan faydalanması planlanmaktadır. Eğer bir KOSGEB başvurunuz bulunuyorsa, tekrar başvurmak zorunda değilsiniz. Önceki başvurunuz geçerli sayılacaktır. İşletmelerin, özellikle mikro işletmelerin ilk kez başvurmaları mümkündür.

KOSGEB Veri Tabanı'na tescilli KOBİ Beyannamesi ile kayıtlı olan ve KOSGEB Desteklerinden çıkarılmayan mikro işletmeler (yıllık satış hacmi 1 milyon liradan az ve 10 çalışandan az) öncelikli desteğe sahip olacaktır.

Değerlendirme Ölçütleri Nedir?

 • Tüm başvurular bir güvenlik soruşturmasından geçecektir.
 • İşletmeler, çalışan sayısına ve net satış hacmine göre en küçükten listelenecektir.
 • 2015/8297 sayılı 14/12/2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile 50.000 sıfır faiz oranlı krediden yararlanan Esnaf ve KOBİ’ler, 2020 Yılı Sıfır Faiz Oranı ile KOSGEB Kurumsal Kredi Desteği'nden yararlanamayacak.

Program Kapsamındaki Bankalar

KOSGEB sıfır faizli kredi kapsamına dahil olan bankalar en sık merak edilen detayların başında gelmektedir. İnternette bu konu ile alakalı ne kadar yanlış bilgiler bulunsa da, en doğru listeyi yazımızın devamında sizler için paylaşacağız. Aşağıdaki bankaların resmi internet siteleri üzerinden, KOSGEB programları hakkında daha detaylı bilgiyi alabilirsiniz. Programa başvurmak ve işletme detaylarınızı iletmek için bankaların müşteri hizmetleriyle veya şubeleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İsterseniz sizler için bu bankaların listesini kısa ve net bir şekilde özetleyelim.

Akbank A.Ş.

Denizbank A.Ş.

QNB Finansbank A.Ş.

Garanti BBVA

Halkbankası A.Ş.

İşbankası A.Ş.

Vakıflar Bankası A.Ş.

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası A.Ş.

Program kapsamına dahil olan bankaların listesi bu şekildedir, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu bankaların KOSGEB programları hakkında daha detaylı bilgiyi bankaların müşteri hizmetlerinden veya resmi internet sitelerinden alabilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.