Yabancı Dil Kursu Nasıl Açılır? Yabancı Dil Kursu Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancı dil kursu açmak istiyorsanız ve yabancı dil kursu açmak için yasal prosüdürleri bilmiyorsanız yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yabancı dil kursu açabilmek için bilmeniz gereken her şey yazımızda mevcut.

Yabancı Dil Kursu Nasıl Açılır? Yabancı Dil Kursu Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
11 Kasım 2019 Pazartesi 21:41

YABANCI DİL KURSU NASIL AÇILIR?


Yabancı dil kursları, kişilere, konuşma, dinleme, okuma ve yazma aktiviteleri yardımıyla dil öğretmek için yapılandırılan kuruluşlardır. Yabancı dil kursları, iletişim bariyerlerini ortadan kaldırarak dünyadaki tüm insanların ortak bir paydada buluşabilmelerine olanak sağlamaktadır. Şu an için dünya çapında 6000’den daha fazla dil olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle yeterli seviyede isteğiniz, eğitime merakınız ve kültürel değişime teşvik etmek gibi hedefleriniz bulunuyorsa yabancı dil kursu açmak, tam da sizin için tatmin edici bir girişim görevi üstlenecektir.

Yabancı dil kursu açmak için atılacak adımlar

 1. Hedef kitle belirlenmelidir

Yabancı dil kurslarını açmadaki ilk adım, çekilmek istenen hedef kitlenin yani dil öğrencilerinin çeşitlerine karar verilmesidir. Bu noktada yetişkinler mi yoksa çocuklar mı hedef kitleyi oluşturacak karar verilmelidir. Eğer çocuklar hedef kitleyi oluşturacaksa çocukların güvenlikleri ve sağlık koşullarının hesaba katılması gerekmektedir. Yetişkinler hedef kitleyi oluşturacaksa çalışmakta olan kişilere profesyonel eğitimler mi yoksa boş vakti olanlar için geliştirme eğitimleri mi verileceğine veyahut da her iki gruba da mı hizmet verileceğine karar verilmesi gerekmektedir.

 1. Dil kursunun yeri seçilerek karar verilmelidir

Hedef kitlenin belirlenmesinin ardından dil kursunun açılabileceği potansiyel yerler araştırılmalıdır. Seçilecek olan yerlerde değerlendirmeler yapılırken hedef kitle için yakın ve ulaşılabilir olma hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca dil kursunun rakiplerin yakınlarında mı yoksa herhangi bir dil kursunun bulunmadığı bir yerde mi açılacağına da karar verilmelidir. Bununla birlikte toplu taşıma imkânlarının da olup olmaması da hesaba katılması gereke başka önemli bir noktadır.

 1. Eğitim malzemeleri ve diğer araçlar satın alınmalıdır

Ders kitapları, beyaz tahtalar, renkli tahta kalemleri, projektörler ve daha başka multimedya araçları gibi eğitim ve öğretim araçları satın alınmalıdır. Dil kursunun bir bölümü öğretmen denetimi olmaksızın öğrencilerin öz yönetimli öğrenme yöntemlerinden yararlanabilecekleri bir multimedya merkezi haline getirilmelidir. Çünkü multimedya merkezleri, öğretilenlerin pekiştirileceği ve meşgul öğrencilerin daha kısa zaman içinde öğrenme fırsatları yakalamalarına imkân tanıyan en yararlı araçlardan bir tanesidir.

 1. Öğretmenler ve destek personelleri bulunmalıdır

Dil kursunda çalışacak öğretmen, muhasebeci, sekreter ve danışma gibi destek personellerinin istihdamı ile ilgili standartlar belirlenmelidir. Yarı zamanlı ya da tam zamanlı görevler için sözleşmeler hazırlanmalı ve maaşlar ile ikramiyeler de dâhil olmak üzere tazminat biçimine karar verilmelidir. Bununla birlikte, sağlık yardımı, izin süresi ve geri ödeme politikası gibi diğer finansal konularında göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

 1. Resmi olarak bir iş planı hazırlanmalıdır

Pazarlama, şirket organizasyonu, idari özet ile pazar analizleri, fonlama ve finans raporu incelemelerinin içinde bulunduğu resmi iş planına kendi fikirlerinizin de eklenmesi gerekmektedir.   Böylelikle pazara nasıl girileceği ve yabancı dil kursunun finansmanının nasıl sağlanacağının belirlenmesinde bu süreç yardımcı olacaktır.

Yabancı Dil Kursunda Bulunması Gerekli Olan Bölümler

Dil kursu açılması için gerekli olanlar yalnızca evraklar değildir. Kurs açmanın onaylanması için bina bölümlerinde de eksikliklerin olmaması gerekmektedir. Peki, nedir bu yabancı dil kurslarının binasında olması gerekenler? Bunları şu şekilde sıralayalım:

 1. Kurucu ya da kurucu temsilcisi odası: kurucu olan kişi ya da kurucu temsilcisinin müdür olması halinde bu odaya gerek kalmamaktadır. O il ya da ilçede aynı kurucuya ait olan özel öğretim kurumlarından birisinde kurucu odası bulunması durumunda kurucunun öteki kurumlarında kurucu odası olması şartı aranmaz.
 2. Müdür odası: müdür için ayrılacak olan odanın en az 10 m2 olması gerekmektedir.
 3. Öğretmenler odası: 5 tane öğretmene kadar oda büyüklüğünün en az 8 m2 olması gerekmektedir. 5’ten fazla olan her öğretmen için 1,5 m2 yer ilave edilmesi gerekmektedir.
 4. Büro hizmetleri, arşiv ile dosya odası: bu oda için ayrılan alanın en az 10 m2 olması gerekmektedir. Ancak arşiv ve dosya odası ile büro hizmetlerinin ayrı olmaları durumunda bu odaların toplam alanlarının 10 m2 olması gerekmektedir.
 5. Laboratuvar: bu odalar kurs özelliğine göre olmalıdır. Yabancı dil kursunda dil laboratuvarları isteğe bağlı olarak düzenlenebilmektedir.
 6. Derslikler: her bir dersliğin en az 20 m2 olması gerekmektedir. Bir derslik için 30 öğrenciden fazla kontenjan verilmemektedir.
 7. Tuvalet: tuvaletler ile lavabolar kurumda öğrenim görmekte olan kız ve erkek öğrencilerle kadın ve erkek öğretmenler için ayrı olacak şekilde düzenlenmelidir. Her 30 öğrenciye bir tuvalet ile lavabo konulması gerekmektedir. 30 öğretmene kadar da bir tuvalet ile bir lavabo düşerken 30’dan çok öğretmeni bulunan kurumlarda her 30 öğretmene bir tuvalet ile bir lavabo ayrılmalıdır. Ayrıca erkek öğretmen ve öğrenciler için isteğe bağlı şekilde pisuar da konulabilir.
 8. Teneffüshane: Yönetim odaları ile dersliklerin haricinde öğrencilerin rahat bir şekilde hareket edebilecekleri türden teneffüshanenin olması gerekmektedir.
 9. Kantin: kantinler isteğe bağlı olarak bulunmaktadır.
 10. Kitaplık
 11. Depo
 12. Yardımcı hizmetlilerin odası


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.