Tekel Bayisi Açmak için Neler Gerekli? Tekel Nasıl Açılır?

Tekel bayisi açmak için ihtiyacınız olan her şey bu makalede. Tekel Bayisinin nasıl açılacağı? Telek bayisi açmak için hangi izinlerin ve belgelerin gerekeceği. Umarım aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekel Bayisi Açmak için Neler Gerekli? Tekel Nasıl Açılır?
04 Kasım 2019 Pazartesi 23:42

Tekel Bayisi Açmak için Neler Gerekli? Tekel Nasıl Açılır?

Tekel bayisi açmak başta zorlu ve uğraştırıcı olsa da daha sonrasında bol kazançlı bir iştir. Bu işle ilgilenen kişilerin aklında pek çok soru bulunmaktadır. Tekel bayisi nasıl açılır kişilerin aklındaki ilk ve en önemli sorudur. Biz de bu soru ve benzerlerine cevap vermek için bu makaleyi hazırladık.

Tekel bayisi açmak için ilk önce bu işi yapabileceğinizden emin olmalısınız. Çünkü bu iş sabır istemektedir. Gece geç saatlere kadar çalışma durumu olduğu için bu işi kolayca idare etmek oldukça zordur. Ancak dikkat etmelisiniz ki alkol yasağı akşam 22.00’da başlıyor. Bu ayrıntıyı gözden kaçırmamalısınız.

Bir tekel bayisi açmak için öncelikle tekel bayisi açmak için yasal koşullar konusuna dikkat etmelisiniz. Bu yasal koşulları yerine getirdiğiniz takdirde tekel bayisi açmak sandığınız kadar da zor değildir. Gerekli şartları sağlarsanız 1 hafta gibi bir sürede tekel bayi açabilirsiniz.

Tekel Bayi Açmak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Tekel bayi açabilmek için öncelikle Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK)’nın başvuru formunun doldurulması gerekiyor. Başvuru formunun doldurulmasının ardından, başvuru çıktısı alınarak bağlı olduğunan il ve ilçenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine gidilerek başvurunun burada onaylanması bekleniyor. Tekel bayisi açmak için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Tekel Bayi Açmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tekel bayisinde eğer sadece sigara satışı olacaksa en az 20 m2’lik kapalı bir alan gerekiyor fakat sigara ile birlikte alkollü ürünlerin de satışı yapılacaksa bu kapalı alanın en az 30 m2 olması sağlanmalıdır.

Bir tekel bayisinde buzdolabı meşrubat dolabı bulundurulmalı.

Tekel bayisinin planı için ilgili kişilere kroki çizdirilmesi gereklidir.

Tekel bayisinin daha sonradan yerini değiştirmek için ilgili yerlerden izin alınması mecburidir.

Tekel Bayisi Açmak için Mevzuat Gereklilikleri Nelerdir?

Tütün mamüllerinin satışını perakende olarak yapabilmek için, tütün mamülü perakende satış belgesi.

Alkollü içkilerin perakende satışını yapabilmek için alkollü içki perakende satış belgesi .

Piyasaya arz ambalajı açılmak suretiyle, açık alkollü içkilerin satışını ya da sunumunu yapabilmek için açık alkollü içki satış belgesi.

Nargilelik tütün mamülünün sunumu sureti ile satış yapabilmek için, nargilelik tütün mamülü sunum uygunluk belgesi.

Toptan satış yapılacak ise, tütün mamülü toptan satış belgesi ile alkollü içkilerin toplan satış belgesi.

Münhasıran satış yapılacak ise, münhasır tütün mamülü perakende satış belgesi ile münhasır alkollü içki perakende satış belgesi.

Eğer bir tekel bayisi açmak istiyorsanız satış yapacağınız ürünler doğtultusunda yukarıdaki belgelerden birkaçına ya da hepsine ihtiyacınız olabilir.

Tekel Bayisi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tekel bayisi açma kararını netleştiren girişimciler öncelikle gerekli belgeleri toplamalıdırlar. Fakat belgeler konusunda pek çok kişinin aklında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi tekel bayii açmak için neler gerekli sorusu olarak karşımıza çıkar. Resmi başvurular için gerekli olan belgeler aşağıda sıralanmıştır;

Nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi

2 adet vesikalık fotoğraf

Tapu fotokopisi ve yapı kullanma izni

Vergi levhası fotokopisi

İlgili esnaf odası ve ya ticaret odası kaydı fotokopisi

Sigorta ve Bağkur belgesi ya da emeklilik cüzdanı

Çöp konteynır faturası

İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu

Emniyete kimlik bildiriminde bulunulduğuna dair kimlik bildirimi fotokopisi

İmza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi

Cumhuriyet savcılığından yeni alınmış sabıka kaydı

Bu belgeler dışında belediye tarafından farklı belgeler talep edilerek ek belgeler istenebilir. Bu sebeple bağlı bulunduğunuz belediyeye mücarat etmeniz belgeleri eksiksiz teslim etmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Tekel Bayisi Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Tekel bayisi açmaya karar verdiğiniz anda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bahsedilen bu noktalara dikkat etmek yasal bir zorunluluktur. Tekel bayii nasıl açılır ve nerelerde açılır konularına açıklık getirmek için bu konulara dikkat edilmelidir.

Eğitim ve öğretim, sağlık, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerinin satışı yapılamaz.

Bilgi toplumu hizmetleri vasıtası ya da posta benzeri dağıtım yöntemleriyle tütün mamülü satışı ya da teslimatı yapılamaz.

İş yerlerinde bulunan otomatik makinelerde tütün mamülü satışı yapılamaz. Tütün mamülleri her türlü oyun makineleri ve ya farklı yöntemlerle oyun ya da bahse konu edilemez.

Alkollü içki satışının perakende ya da açık olarak yapıldığı yerler örgün eğitim kurumları, öğrenci yurtları  ve ibadethanelerden en az yüz metre uzaklıkla olmalıdır.

Meskun mahalleler ve konaklama yerleri dışında, otoyollardaki ve devlet karayollarındaki tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmez.

Öğrenci yurtlarında, sağlık kuruluşlarında, spor müsabakası yapılan kapalı spor salonlarında, her türlü eğitim kurumlarında, kahvehanelerde ve pastanelerde alkollü içkilerin satışı yapılamaz. Akaryakıt istasyonlarının marketlerinde ya da lokantalarında alkollü içki satışı yapılamaz.

Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri aracılığı ile satılamaz. Bu ürünler basın ve yayın yoluyla tüketicilere satılamaz. Posta yöntemi ile satış yapılamaz.

Alkollü içkiler 22:00 ile 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamaz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.