Spor Salonu Açmak İçin Neler Gerekli? Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonu açmak isteyen bir kişin aklına takılan her soruyu yanıtlayan bir yazı yayınladık. Spor salonu veya fitness salonu açmak için aradığınız her şey yazımızda mevcut.

Spor Salonu Açmak İçin Neler Gerekli? Spor Salonu Nasıl Açılır?
05 Kasım 2019 Salı 23:39

SPOR SALONU AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ? SPOR SALONU NASIL AÇILIR?

Spor Salonu Nasıl Açılır?

Spor salonları günümüzde çok kolay gelir elde edilebilen ve hiç yorulmadan para kazanılan alanlar olarak görülseler de aslında söz konusu işler aslında içinde pek çok prosedürü içeren ve kapsamlı işlerdir. Spor salonları kişilerin sağlıklı yaşamları ile birebir ilişkili olan işlerdir. Spor salonları kuruldukları alanlara göre de  kapsadıkları hizmetler değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle spor salonu açmak isteyen kişiler  öncelikle spor salonu nasıl açılır sorusuna da cevap aramaktadır. Spor salonu açılması için belediyeler çeşitli kriterler belirlemiştir. Ve söz konusu kriterlere sahip olmayan yerlere spor salonu ruhsatı verilmemektedir. spor salonlarının alınabilmesi için ilk şart en az 8 m2 olacak şekilde soyunma odası gerekli olmaktadır Spor yapacak kişilerin kullanabileceği kadar dolap ve askılıkların bulunması gerekmektedir. Belirlenmiş olan ölçüler ve miktarlar doğrultusunda dinlenme odası, duş, tuvalet gibi noktaları barındırması gerekmektedir. Aynı zamanda spor salonları kişilerin spor yapabileceği imkanlara sahip olması gerekmektedir. Kısacası spor salonu açmak için spor salonu yapılacak olan alanlara gerekli ekipman ve alanların yanı sıra gerekli evrakların toplanması ve gerekli işlemlerin yapılması ile yapılabilmektedir.

Spor Salonu Açmak İçin Neler Gerekli

Spor salonu açmak isteyen kişiler belirlenmiş olan gerekli belgeleri toplayarak spor salonu açılışı yapabilmektedir. Spor salonu açmak için neler gerekli noktasında ise gerekli belgeler belli başlı evraklardan oluşmaktadır. Spor salonu açmak için gereken belgelerin başında spor salonunun ismi ve adresine dair spor salonu açmaya yönelik dilekçe, spor salonunu açacak olan kurucu kişinin kimlik bilgileri, kurucuya ait adres, sabıka kayıt belgesi ve ikametgahına ve kurucuya ait üç vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Aynı zamanda itfaiye raporları, spor salonuna ilişkin 1/100 oranında vaziyet planı, ticaret odasına yapılan kayda dair belge, fitness salonu için ikinci kademe antrenörlük belgesi ve pilates salonunda duyulacak ihtiyaçlar için Jimnastik federasyonu birinci kademe eğitmenlik belgesi de gerekli belgeler arasında yer almaktadır. Gereken belgeler arasında salonun anlaşmalı sağlık çalışanı belgesi, kira kontratı, vergi levhası ve sağlık müdürlüğü raporu gereken belgeler arasındadır. Spor salonu açacak kişilerin dikkat etmesi gereken noktaların başında söz konusu belgelerin her belediyeye göre değişebilmektedir.

Spor salonu açmak isteyen kişilerin araştırdığı konulardan birisi de spor salonu kimler açabilir sorusuna yönelik olmaktadır. spor salonu açmak isteyen kişiler jimnastik belgeler ve eğitmenlik belgelerini aldıktan sonra spor salonu açmak için gerekli olan belgeleri toplayarak spor salonunu açabilmektedir.

Fitness Salonu Nasıl Açılır?

Günümüzde çok sayıda insan başka işlerde çalışmak yerine kendi işini kurma ve girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaya yönelmektedir. Söz konusu durumlarda kişiler çeşitli alanlara yönelerek girişimcilik faaliyetlerinin en popüler olmaya başlayan işlerde de görülebilmektedir. Bu iş alanlarının başında ise fitness salonları yer almaktadır. Bu nedenle de girişimcilik faaliyetinde bulunmak isteyen kişilerin ilk düşündüğü nokta fitness kimler açabilir sorusu yer almaktadır. Gerekli belgeler ve antrenörlük belgesi gibi evraklar ve niteliklere sahip olan kişiler tarafından açılabilmektedir.

Fitness salonları kimi zaman insanlar tarafından spor salonu, sağlıklı yaşam merkezleri gibi isimleri ile de anılan ancak aslında fitness merkezi olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde fitness salonları bayilik olarak açılabileceği gibi kendisi de açabilmektedir. Söz konusu iş kolu günümüz koşullarında en popüler iş kollarından birisi haline gelmiştir. Bu kadar revaçta olan bir işi yapmak isteyen kişiler fitness salonu işletebilmek için fitness salonu nasıl açılır?, sorusuna cevap aramaktadır. Fitnes salonu açacak olan kişiler minimum 100 m2 ve üzerinde bir dükkan kiralaması ya da satın alması gerekmektedir. Bu noktada sadece bu alanların oluşturulması yeterli olmamaktadır. Salonun ayarlandığı bina sakinlerinin onayını alacakları dilekçeler gerekmektedir. Sonrasında ise fitness salonu olacak olan alanlarda çeşitli düzenlemelerin ve fitness salonu olarak kullanımına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Fitness salonu açacak olan kişilerin bir takım evrakları toplaması gerekmektedir. Kişilerin esnaf kefalet odasına kayıt yaptırması gerekmektedir. Fitness salonu açacak olan kişilerin dikkat edilmesi gereken kişilerin bu salonları açabilmesi için en önemli noktaların başında ise antrenörlük belgesi alması gerekmektedir.

Antrenörlük belgesi için de öncelikle 1. Sonrasında da 2. Kademe antrenörlük belgesini alması gerekmektedir. Bu belge için kişilerin en az lise mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kişilerin söz konusu belgeleri alabilmesi için gerekli şartları sağlamasından sonra hemen hemen 10 gün süren eğitimlerle bu belgeyi alabilmektedir.  

Fitness Salonu Açmak İçin Neler Gerekli

Fitness salonu açmak isteyen kişiler bu salonları açmak isteyen kişiler çeşitli noktaları yerine getirmektedir. Bu nedenle de böyle bir girişimcilikte bulunmak isteyen kişiler fitness salonu açmak için neler gerekli olduğu noktada bütün ihtiyaçları karşılaması gerekmektedir. Söz konusu salonlar ihtiyaç duyulan spor alanları, antrenörlük belgesi, fitness salonu için esnaf odası kaydını yapması gerekmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.