Lokmacı Nasıl Açılır? Lokmacı Açmak İçin Neler Gerekli?

Lokmacı dükkanı açmaya karar verdiyseniz ve lokmacı dükkanının nasıl açılacağını bilmiyorsanız yazımızı okuyup faydalanabilirsiniz. Sizlere lokmacı dükkanının nasıl açılacağı hakkında kısa ve öz bilgiler veriyor.

Lokmacı Nasıl Açılır? Lokmacı Açmak İçin Neler Gerekli?
12 Kasım 2019 Salı 19:00

LOKMACI NASIL AÇILIR? LOKMACI DÜKKANI KAR GETİRİR Mİ?

Ülkemizde oldukça yaygın bir geleneğe sahip olan lokma tatlısı yalnız ülkemizde değil Yunanistan ve Arabistan’a kadar uzanan bir coğrafyada kendine yer edinmiştir ve her ülkede farklı farklı isimlerle bilinmektedir. Türkiye topraklarında İzmir kültüründen aşikâr olduğumuz bu tatlı un, tuz, su ve mayanın bir araya gelerek oluşturduğu hamurun kızgın yağ içinde kızartılması ve ardından şerbet yardımıyla tatlandırılması sonucu ortaya çıkmıştır. Son zamanlarda popülerliğini arttıran yeni nesil lokmacı dükkânlarıyla lokma tatlısının ünü her geçen gün daha da çok duyulmaktadır. Peki, adını sıkça duyduğumuz karlı iş fikirlerinden olan lokmacı dükkânı nasıl açılır?

Teknoloji ile gelen yenilikler sayesinde alışılmış olma ve sıradanlık yerini yeni tatlara ve ufuklara açmıştır. Müşteriler de artık daha değişik tarzlarda bir şeyler beklemeye başlamışlardır. Bu da demek oluyor ki; annelerimizin yapmış olduğu sıradan lokma tatlıları yerini içi krema doldurularak üzeri çikolata soslarıyla süslenerek görsel bir şölen şeklinde sunulan yeni nesil lokma tatlılarına bırakmıştır. Hal böyle olunca da insanlar tarafından çokça rağbet gören yeni nesil lokmacı dükkanı açmanın maliyeti nedir, yeni nesil lokmacı dükkanı nasıl açılır gibi sorular, genç girişimlerin aklını kurcalamaya başlamıştır.

Lokmacı dükkânı nasıl açılır?

Son dönemlerde en popüler iş fikirleri içinde yükseliş göstermekte olan lokmacı dükkânı açmak, yapılan araştırmalar sonucunda maliyetinin düşük olması sebebiyle tercih edilmektedir. Bu nedeniyle de özellikle de genç girişimcilerden bu denli ilgi görmeyi hak eder nitelik taşımaktadır. Lokmacı dükkanının açılmasında maliyetin düşük olmasından ötürü eğer dükkanın yeri işlek bir konumdaysa, dükkan sahibi kısa bir zaman içinde kara geçebilmektedir.

Lokmacı dükkanı açmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken hedef kitlesine uyacak olan insanların yoğun olduğu bir konumda dükkan bulmaktır. Bu nokta yani dükkanın konumu kişiye en büyük kazanç sağlayacak adımlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Lokmacı açmak için uygun olan yerler ise şöyledir: işlek olan yolların olduğu yerler, deniz kenarları veya okula yakın olarak lise ya da üniversite çevreleridir. 35 ya da 40 m2’lik bir alan dükkânınız için yeterli olacaktır. Bunların yanı sıra lokmacı dükkanı açmak için gereken malzemelerin ortalama fiyatları da şu şekildedir:

  • Krema dolgu makinesi fiyatı 2000 ve 4000 TL arasında değişmektedir.
  • Tezgâhların boyutlarına göre fiyat belirlenmektedir.
  • Kızartma makineleri 1000 ve 2000 TL arasında bir fiyata sahiptir.
  • Masa ile sandalye gibi kullanılacak malzemelerin cinsine göre fiyatları değişmektedir.

Bu şekilde uğraşmak istemeyen kişiler içinse şöyle bir yöntem bulunmaktadır: lokma bayiliği veren firmalar. Bu firmalar hakkında araştırma yapılarak, istenilen şartlara uyularak bayilik ücretinin ödenmesi karşılığında yeni dükkânınızı firma kendisi kuracaktır ve böylelikle lokma dükkanı işine atılım yapabileceksiniz.

Lokmacı dükkanı açmak kar sağlar mı?

Lokmacı dükkanı açmak isteyen kişiler için yapılan araştırmalara göre, belirtilen işin yıllık olarak baz alındığında 70 milyon liralık bir pazar hacminin sahibi olduğu ortaya çıkmıştır. Yani bu da son dönemlerdeki en popüler ve en çok kazandıran karlı bir iş fikri anlamına gelmektedir.

Lokmacı dükkanı açma maliyetinin düşük olması, üretimi esnasında harcanan maliyetin de yine aynı şekilde düşük olması sebebiyle satış fiyatlarına oranla yüksek karlar bırakması ile kolay alıcı bulunması işleri daha güzel bir hale getirmektedir.  Küçük bir örnek verilecek olursa; İstanbul ve İzmir gibi büyük ve kalabalık şehirlerde, bu dükkanlardan sağlanan gelirin aylık 100 bin liranın üzerinde olduğunu söylemek mümkündür.

Siz de lokmacı dükkanı açmak kar getirir mi diye düşünen kişilerdenseniz, hiç düşünmeyin, çünkü kar oranları çok yüksek bir iş fikri olarak piyasada yer edinmektedir.

Peki, lokmacı dükkanı açan kişiler ne kadar para kazanmaktadır?

Lokmacı dükkanı olan kişilerden büyük bir çoğunluğu kazandıkları gelir hakkında pek fazla bilgi vermeyi istemezler. Ama genel olarak yapılan bazı açıklamaların ve araştırmaların sonucunda lokmacı dükkanının ne kadar kar getirdiği sorusundaki önem taşıyan etkenin popülerliğe göre değişme gösterdiğidir. Bir lokmacı dükkanı, veriler göz önüne alındığı zaman aylık olarak 80 bin TL ile 200 bin TL arasında bir para kazandığını göstermektedir.  Lokma fiyatlarında ise sade olanlar 8 TL’yken kremalı ya da çikolatalı olan menü fiyatları 16 TL’yi bulabilmektedir. Kimi menülerse müşteri isteklerine göre şekillenerek 12 ile 20 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Buradan yola çıkacak olursak günlük olarak 150 müşterisi bulunan bir lokmacı dükkanının sahibinin her müşteriden ortalama 20 TL kazandığı kabul edilirse toplamda bu yaklaşık 3000 TL etmektedir. Bu da doğal olarak hesaplandığında aylık 90 bin TL kazanç elde etmek anlamına gelmektedir. Bu kazancın içinde dükkanın giderlerinin de olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Yani 90 bin TL içinden personel maaşları, malzemelerin giderleri, kira ile reklam gibi harcamaları çıkarttığımız zaman aylık ortalama olarak 30 bin TL gibi net bir kazanç sağlanmış olmaktadır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.