Lokanta Nasıl Açılır? Lokanta Açmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Esnaf lokantası açmaya karar verdiyseniz ve açılış aşamasında bilgi eksiklikleriniz varsa lokantanın nasıl açılacağını bilmiyorsanız veya lokanta açmak için hangi koşulların gerekli olacağını bilmiyorsanız yazımızı okumanızda fayda olacaktır.

Lokanta Nasıl Açılır? Lokanta Açmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
11 Kasım 2019 Pazartesi 21:29

LOKANTA NASIL AÇILIR? LOKANTA AÇMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR?

Gıda ve yemek sektörü ile alakalı bir iş kurmak isteyen kişiler için lokanta açmak uygun bir fikir olabilmektedir. Lokanta açmak için kaliteli menü, iş becerisi ve dükkâna gelmek için can atacak müşterilere ihtiyaç olmaktadır. Başlangıç olarak lokanta açarken büyük bir yatırım yapılması gerekse bile kısa bir zaman içinde kar sağlanmaya başlanacaktır. Bu durumda lokanta nasıl açılır?

Lokanta nasıl açılır?

1. İlk olarak iş planlaması ve pazarlama planı hazırlanmalıdır. Bu iki plan, işi kurma aşamasında kişinin yol haritası olma görevi üstlenecek ve işlerin üstesinden nasıl gelineceğini gösterecektir. Bununla birlikte pazar araştırmasını da içinde bulunduran bu planlar ile çevredeki talepler öğrenilebilecek ve rakip olacak diğer işletmeler ile nasıl raket edilmesi gerektiği bilinecektir. Ayrıca elde başlangıçta sermaye olmaması durumunda sermayenin nasıl bulunması gerektiği konusunda da yardım sağlayacaktır.

2. Bağlı olunan belediyenin internet sayfasında yer alan başvuru formlarına ulaşılmalıdır. Gereken belgelerin, ilgili kurumlardan alınmasının ardından belediyeye başvuru formuyla müracaat edilmelidir. İşletmenin başarılı bir şekilde yönetilesi isteniyorsa gereken ruhsat ile izinlerin alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vergi dairesine başvurularak vergi işlemlerinin de halledilmesi gereklidir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın ilgili olan yönetmeliklerine uyulması gerektiği ve belirli aralıklar ile denetimlerin yapılacağı da unutulmamalıdır.

3. Menü hazırlanmalıdır. Çorba, salata ve yemek gibi lokantada bulunacak olan çeşitlerin yer aldığı bir menünün hazırlanması gereklidir. Burada yaratıcı olmakta fayda vardır. Böylelikle kullanılan menü sayesinde nasıl müşteri tabanı oluşturulacağı belirlenebilir. Menü hazırlanırken yiyeceklerin maliyetleri, ihtiyaç duyulacak soğutma alanları, yiyecek ve atık depolama çözümleri de hesaba katılmalıdır. Yani karın maksimum seviye de ancak giderlerin minimum seviyede olacağı bir menü hazırlanmalıdır. Ancak yiyecek depolama için yeterli bir yer mevcut değilse bunun planlama aşamasında dikkate alınması gerekmektedir.

4. Lokanta için uygun bir yer bulunmalıdır. Aslına bakılacak olursa en iyi tercih kiralama yöntemidir. Ama satın alma fikri varsa; kesinlikle lokanta işinin nasıl yönetileceğinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Hedef kitleye hitap edecek ve bütçeye uygun bir yer seçilmelidir. Bulunan mekânın daha önceden lokanta olarak kullanılması daha az araç, gereç ve ekipmana ihtiyaç duyulacak anlamına gelmektedir.

5. Gereken tüm araç, gereç, ekipman ve lokanta malzemeleri alınmalıdır. Çünkü bir lokantada kap, tabak, çanak, çatal, kaşık, bıçak, baharat, çeşni, peçete, sandalye, masa ve daha pek çok malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

6. Gıda tedarikçileriyle ilişkiler kurulmalıdır. Bu firmalar aracılığıyla menüde yer alacak olan yiyeceklerin malzemeleri tedarik edilecektir.

7. Lokantanın ihtiyaç duyduğu personeller işe alınmalıdır. Başvurular kabul edilmeli, görüşmeler yapılmalı ve işe alınan kişiler eğitilmelidir. Lokantanın adının ve itibarının zedelenmemesi için işe alınacak olan kişilerin geçmişleri iyice araştırılıp kontrol edilmelidir.

8. Lokanta açma aşamasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak denetimlere karşı hazırlıklı olunmalıdır.

9. Ve son olarak lokanta açılmalı ve kusursuz şekilde müşterilere hizmet edilmeye başlanmalıdır.

Lokanta açmak için gereken şartlar?

  1. Lokantanın amacına uygun bir biçimde tasarlanması, temiz ve aydınlık olması gerekmektedir.
  2. Lokantada havalandırma düzeneğinin bulunması gerekmektedir. Isıtma ile havalandırma kalorifer, soba ya da klima sistemleri içinde uygun olanlar ile yapılmalıdır.
  3. 10 kişiden daha çok çalışan sayısına sahip olan müstakil işyerleri içinde dinlenme yerleri, kıyafet değiştirme kabinleri, erkek ve kadın için ayrı tuvaletler bulunmalıdır. Fakat birden çok işyerinin yer aldığı iş merkezi, iş hanı, terminal, pasaj ve gar gibi yerler içinde ortak kullanım için ayrılmış yeterli sayıda tuvalet ve lavabo mevcutsa buralarda açılacak işyerleri için ayrıca tuvalet ile lavabo şartı aranmaz.
  4. Lokantadan çıkan çöp ve benzer şekildeki atıkların toplanılması ve muhafaza edilmesi için gereken önlemler alınmalı ve atık suların uygun bir biçimde tahliye edilmesi için gereken bağlantılar bulunmalıdır.
  5. Yiyeceklerin ve içeceklerin satışının yapıldığı, depolandığı ve servisinin yapıldığı işyerlerinde, yiyeceklerin hazırlandığı mutfak kısımlarının tabanı, duvarları ve yiyeceklerin temas edebileceği yüzeyler paslanmaz çelik, mermer ya da seramik gibi kolay temizlenebilen, yıkanabilen ve dezenfekte edilebilen kaplamalarla kaplanmalıdır. Ayrıca tavanlarda pislik birikmesini, buğulanmayı ve küflenmeyi önleyici kaplamalar bulunmalıdır. Kapılar ise kolayca temizlenebilecek ve gerektiğinde dezenfekte edilebilecek nitelikte olmalıdır.
  6. Yiyeceklerin hazırlandığı ve pişirildiği kısımda oluşan buharın, kokunun, dumanın ya da benzer şekildeki kirleticilerin tahliye edilmesini sağlayacak baca sistemi kurulmalıdır.
  7. Tabak ile bardaklar cam ya da porselen; çatal, kaşık ve bıçaklar ise paslanmaz çelikten olmalıdır.
  8. Şehir şebekesine bağlanmış su olmalı ve sigara içilecek ya da sigara içilmeyecek bölümler cam veya duvar ile ayrılmalıdır.
  9. Lokantada yer alan tuvaletlerin zeminleri ile duvarlarının mozaik, mermer ya da seramik gibi kolay temizlenebilen, yıkanabilen ve dezenfekte edilebilen malzemeler ile kaplanmış olması gerekmektedir. Ayrıca mutfak ile tuvalet yan yana olmamalıdır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.