Kreş Nasıl Açılır Kreş Açmak İçin Neler Gereklidir

Kreş açmak , Kreş açma maliyeti Kreş açmak için gerekli şartlar, Kreş açmak için devlet desteği, Kreş açmanın maliyeti yönetmeliği

Kreş Nasıl Açılır Kreş Açmak İçin Neler Gereklidir
26 Kasım 2018 Pazartesi 20:13

Kreş Açmak

Orta sermayeli ya da büyük sermayeli iş fikirleri arasında yer alan anaokulu açmak fikri eğitim sektörünün en çok para kazandıran girişimlerinden birisidir. Böylesine bir işi yaparaktan hayatını sürdürmeyi planlayan insanların dikkatli olması gerekmektedir. Zinhar ortada söz konusu olan şey en ufak bir hareketinizden bile nem alan, örnek alan çocuklarımızdır. Onların karakterlerinin şekillenmesi büyük ölçüde 3-15 yaşları arasında olmaktadır. Hele ki okula ilk adım attıkları ana okullar bu konuda en büyük önemi arz etmektedir. Okulu, araştırmayı, eğitimi sevdirmek ancak burada mümkündür.

Onun için anaokulu açacaklara tavsiyemiz bu işin öneminin bilincinde olmaları ve işlerini ciddiye almalarıdır. Uğruna hayatınızı harcadığınız işinizi yaparken hem kendinize hem de muhataplarınıza saygılı olmak zorundasınız. Başarıyı yakalayabilmenizin önde gelen şartlarından da birisi budur! Anaokulu açmak için gereken manevi şartları ele aldıktan sonra, maddi şartlara değinelim.

Kreş Açmak İçin Gerekli Şartlar

•Kreş 200 metrekarenin altında olmamalı.

•Bir bahçesi bulunmalı. Bahçenin büyüklüğü her çocuk için en az 1,5 metrekare alan düşecek şekilde olmalı ancak hesaplamada 0-2 yaş grubu çocuk sayısı dikkate alınmıyor.

•40 metrekarelik bir sınıfta bulunacak öğrenci sayısı 18’den çok olmamalı.

•Sınıflarda öğretmenle birlikte yardımcı öğretmen de bulunmalı.

•Bunun dışında pedagog, aşçı ve temizlik personeli de istihdam edilmeli.

•Özel bir kreş kurmak için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) onay alınmalı.
•Her 10 çocuk için bir tuvalet ve lavabo bulunmalı, bunlar çocukların rahatlıkla kullanabilecekleri büyüklük ve yükseklikte olmalı ve lavaboların güvenliği sağlanarak düşmeyecek şekilde iyice sabitlenmeli.

•Kreşin çok katlı bir binada hizmete açılması halinde, söz konusu binada veya bitişiğinde çocuklar için tehlike yaratabilecek fırın veya patlayıcı ve yanıcı madde satan veya depolayan bir işletmenin bulunmaması gerekli.

•Kreşlerde herhangi bir tehlike anında çocukların binadan kolaylıkla ayrılabilmelerine yönelik çıkış kapısı, tahliye sistemi veya yangın merdiveni bulunmalı.

•Kreş ile meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler, alkollü içki satılan yerler ile genel ahlak kurallarına uygun olmayan mekanların varsa bahçe kapıları, yoksa bina kapıları arasında en az 100 metre mesafe bulunmak zorunda. Genel olarak kreş açma şartları bu şekildedir ve kreş açma yönetmeliği bu şekilde yazmaktadır. Sizlerde kreş açmak için neler gerekli diye soruyorsanız, başlıkları tek tek okumanız gerekmektedir.

Kimler Kreş Açabilir?

•Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olmak,

•Medeni hakları kullanmak ehliyetine sahip olmak,

•Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlardan dolayı hükümlü bulunmamak.

Özel Hukuk Tüzel Kişileri açacağı veya devir alacağı kreşler için bir temsilci gösterir. Tüzel kişilerin kuruluş binası ile ilgili hazırlayacağı belgelerin yanı sıra temsilcisinden de yukarıda belirtilen gerçek kişiler için geçerli şartlar aranır. Kreş açmak için kreş açmak için gerekenler genel olarak bu şekildedir. Yani Kreş Açmak İçin Hangi Diploma Gerekir? Gibi bir soru soruyorsanız, cevabınızı bu şekilde verebiliriz. Kreş açmak için ne mezunu olmak gerekir diyorsanız, aslında ilkokul mezunu olmak bile yetiyor.

Kreş Açmak İçin Gerekli Belgeler

•Nüfus cüzdanı örneği,

•Hizmete açılmak istenen kuruluşa ait binanın adresi,

•İkametgah İl muhaberi,

•Sağlık Kurulu Raporu,

•Savcılıktan alınacak Adli Sicil Sabıka Kaydı,

Genel olarak kreş açmak için ne gerekli sorusuna bu yanıtı verebiliriz. Bu evrakların hepsinin götürülmesi gerekir. Yani sizler kreş açmak için gerekenler nelerdir diye soruyorsanız, aslında pek de zor evraklar yoktur.

Açılış İzni İçin Gerekli Belgeler

Kuruluş açacak veya açılmış bir kuruluşu devir alacak olan şahıslardan aşağıda belirtilen belgeleri ikişer nüsha olarak düzenlemesi istenir; Genel olarak kreş açma yönetmeliği bu şekilde yazmaktadır. Sizlerde gerekli mevzuat gereği kreş yönetmeliği bilgilerini okuyabilirsiniz. İlk cümle gerekli mevzuat üzerinde yazmaktadır.

Sorumlu Müdüre Ait Belgeler

•Nüfus Cüzdanı Örneği,

•İkametgah İl muhaberi,

•Noterden tasdikli öğrenim durumunu gösterir belge,

•Savcılıktan alınacak Adli Sicil Sabıka Kaydı,

•Sağlık Kurulu Raporu,

Kreşin Açılacağı Bina İle İlgili Belgeler

•Kuruluş binasının iskan durumu hakkında Belediye İmar Müdürlüğünden alınacak iskan raporu örneği,

•Binanın bütün bölümlerini gösterir Bayındırlık Müdürlüğünden alınacak tasdikli planı ve uygunluğunu gösterir rapor,

•Kuruluşun bir apartman katında veya toplu konut alanlarındaki müstakil bir binada hizmete açılması halinde, diğer maliklerin oybirliği ile verecekleri ve apartman veya toplu konut yöneticilerinden onaylı izin belgesi,

•Yangın güvenliği yönünden İtfaiye Müdürlüğünden alınacak rapor,

•Kuruluş için Emniyet ve Trafik Müdürlüğünden ayrı ayrı alınacak raporlar,

•Binanın fiziki şartları ile bulunması gereken araç ve gereçlerin kuruluşa uygunluğunu gösterir İl Müdürlüğünce hazırlanacak inceleme raporu,

•Binanın, müdür odası, yatak odası, oyun odası ve mutfak gibi hizmet bölümleri ile iç tefrişatını, klozet ve lavabolarını, oyun bahçesini ve gereçlerini gösteren ikişer adet fotoğraf,
•Binanın tapu senedi veya kira kontratosu,

Kreş Açma Maliyeti

Bu soruların cevabı, kreş açılması düşünülen yerin mülkiyetinin size ait olup olmadığı ve açılması düşünülen kreşin kapasitesi ile alakalı bir durum. Yani değişkenlik göstermektedir. Tadilat ve benzeri konular da işin içine girebiliyor. Alınacak ekipman ve kreş malzemeleri de düşünüldüğünde kreş açma maliyeti ne kadardır sorusuna net cevap verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Sizler için ufak bir kreş açmanın maliyeti hesaplaması yaptık. Tüm bunlara rağmen ilk aşamada bir tahmin de bulunmak da mümkün. Çünkü örnekleri var. Şimdi ortalama 50 kişi kapasiteli kreş açma maliyeti raporlarına şöyle bir göz atalım.

•Seçenek 1 – Kreş binası sizin, tadilat ihtiyacınız yok, kreş ekipmanlarınız yok: 100.000 TL ile 300.000 TL arasında değişmektedir.

•Seçenek 2 – Kreş binası sizin, tadilat ihtiyacınız var, kreş ekipmanlarınız yok: 200.000 TL ile 400.000 TL arasında değişmektedir.

•Seçenek 3 – Kreş binası kiralık, tadilat ihtiyacınız yok, kreş ekipmanlarınız yok: 300.000 TL ile 500.000 TL arasında değişmektedir.

•Seçenek 4 – Kreş binası kiralık, tadilat ihtiyacınız var, kreş ekipmanlarınız yok: 400.000 TL ile 600.000 TL arasında değişmektedir.

Yukarıdaki maliyetler tahminidir, ancak şurası kesin: Kreş açmak için finansman planı en iyi siz yapabilirsiniz, ya da mevcut durumunuzu ifade ederek profesyonel danışmanlar sizin adınıza yapabilir. Yani, mutlaka işin içinde sizin olmanız gerekiyor. Şimdi devlet destekli olan kreş desteği ve yardımlarına bakalım.

Kreş Açmak İçin Devlet Desteği

Çalışan ebeveynlerin rahat bir iş yaşamının olması ve çocukların kaliteli bir eğitim alması adına atılan ilk adım olan kreşler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı aracılığıyla yeni kanun bünyesinde kreş açmak için devlet desteği 2018 için tekrardan düzenleme yapıldı.

Kreş Devlet Desteği Şartları Ve Koşulları

İşletme ve kreş sahibi olmayı dileyen isteyen kişilere hibeli yardımlar KOSGEB aracılığıyla kreş açmak için devlet desteği verilmektedir. Evvela bun maksatla devlete bir tasarı hazırlamanız gerekmektedir. Bu tasarının kabulüyle birlikte kişileri bir eğitim süresi beklemektedir. Takriben bir ay kadar sürmekte olan bu eğitim neticesinde bilir kişiler açıp açamayacağınız ile alakalı devlet kurumlarına raporlar sunmaktadır. Beklenene uygun neticelenen raporların ise az süre zarfında destekleri bakanlıklar aracılığıyla verilmektedir. Bu nakidin belirli bir bölümü devlet bünyesinden kişilere hibe edilirken kalan kısım tutarı altı çizilen tarihlerde ödeme yapmanız gerekmektedir. Kreş açmak için devlet desteği içeriğinde yapılmakta olan ayarlamalar ile kreş hususunda daha sonra vergi düşürülmesi, kredi miktarında faiz düşürmesi uygulanacaktır. Sizlerde bu sayede kreş teşvik programından yararlanabilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.