Kokoreççi Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekli? Kokoreççi Dükkanı Nasıl Açılır?

Kokoreççi dükkanı açmak için aklınıza takılan bütün sorular ve kokoreççi dükkanı açmak için gerekli bütün belgelerin listesini yazımızda bulabilirsiniz.

Kokoreççi Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekli? Kokoreççi Dükkanı Nasıl Açılır?
07 Kasım 2019 Perşembe 00:00

KOKOREÇÇİ DÜKKÂNI AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ? KOKOREÇÇİ DÜKKÂNI NASIL AÇILIR?

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan kokoreç günümüzde ister kafe tarzı çeşitli dükkanlarla olsun isterse de seyyar tezgahlarla olsun birçok yerde satılmakta ve alıcı bulmaktadır. Bu nedenle de kokoreççiler sürekli olarak popüler meslekler arasında ve faaliyetler arasında yer almaktadır. Gıda alanında önemli bir yere sahip olan kokoreççiler başta akşam saatlerinde olmak üzere çok rağbet gören ve tercih edilen alanlar olmuştur. Bu nedenle de pek çok girişimcilik alanına yönelen ve kendi işinin sahibi olmak isteyen kişiler kokoreç dükkanı açma fikrini önemli ölçüde düşünmektedir.

Kokoreççi Nasıl Açılır?

Herhangi bir kokoreççi dükkanı açmak isteyen herhangi bir girişimci kokoreç sektöründe önemli bir yere büyük firmalardan bayilik alarak açabileceği gibi kendi dükkanını açarak da devam edebilmektedir. Kokoreççiler de birer dükkan olmaları nedeni ile kişiler dükkan açabilmek için gerekli olan evrakları topladıkları ve gerekli başvuruları yapıkları takdirde dükkanlarını açabilmektedirler. Kişilerin dikkat etmesi gereken nokta sadece başvuracağı yerler için gerekli olan evrakların toplanmasının yeterli olmayacağı bu nedenle de kişiler başvuru sürecinin yanında başvuracakları yerlerde de gereken evrakları da toplaması gerekmektedir. Kokoreççi açmak isteyen kişiler kokoreççi nasıl açılır düşüncesi ile çıktıkları noktalara çeşitli araştırmalar yaparak gerekli işlem ve belgeleri toplayarak ve gerekli belgelerle gerekli yerlere başvurarak açabilmektedir. Kokoreççi açmak isteyen bireyler açacakları dükkanlar doğrultusunda gereken belgeleri toplayarak gerekli yerlere başvurmalı ve dükkan açmak için ihtiyaç duyulan diğer işlemleri yaparak kokoreççi dükkanlarını açabilmektedir. Kısacası kokoreççilerin nasıl açıldığı konusu gıda ile ilgili olarak dükkanların açılışı ile aynı olmaktadır.

Kokoreççi Açmak İçin Yasal Prosedürler

Kokoreç dükkanı açmak isteyen pek çok kişi de genellikle kokoreççi açmak için yasal prosedürler konusunda araştırmalar yapmaktadır. Kokoreççi açarken genellikle kişilerin dükkan açacak olmaları nedeni ile bu konu hakkında evrakları toplamaları gerekmektedir. Bu nedenle de kokoreççi açacak olan kişilerin dükkan açma konusundaki evrakları da toplaması gerekmektedir. Dükkan açacak olan bir kişi de vergi dairesi, SGK, bulunduğu belediye, yine mevcut bulunacağı ticaret odası veya esnaf odasına ve muhasebeciye başvuruda bulunması gerekmektedir. Kişiler söz konusu yasal prosedürleri gerçekleştirirken aynı zamanda unutmaması gereken ve  başvuruda bulunması gereken noktalardan bir tanesi de gıda dükkanı olması nedeni ile özel olarak bağlı olması gereken bazı yönetmelikler bulunmaktadır. Söz konusu yönetmeliklerin başında ise Türk Gıda Kodeksi şartlarını da yerine getirmesi gerekmektedir. Kokoreççi açmak için gereken prosedürler başta kişilerin böyle bir dükkan açmaya karar vermesi ile başlamakta sonrasında ise dükkan açabilmek için gerekli evrakları toplamaya başlaması, topladığı evraklarla da başvuru yapılması gereken yerlere başvurularda bulunması ve gerekli onayları aldıktan sonra da dükkanını açmasına kadar geçen bütün süreçleri içerisine almaktadır.

Kokoreççi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kokoreççi açmak isteyen kişiler genellikle kokoreççi açmak için gerekli belgeler noktasında da çeşitli arayışlara girmektedir. Bu gerekli belgelerin bilinmesi ya da araştırılması kişilerin dikkat etmesi gereken nokta kişiler dükkanlarını açarken yürüttükleri yasal prosedürlerde yer alan belgelerin de gerekli belgeler arasında yer aldığıdır. Yine aynı şekilde vergi dairesi gibi yerlere başvuru süreçlerinde gerekli olan belgeler de dükkan açma sürecinde gerekli olan belgeler olmaktadır. kokoreççi açarken gereken belgeler sadece başvuru sürecindeki belgelerle kısıtlı kalmamakta aynı zamanda başvuru yapılacak olan yerler için hazırlanan evrakları da içine alan çok sayıda gerekli evrakı kapsamaktadır.

Kokoreççi dükkanı açacak olan kişilerin bir kısmı sağlam adımlarla ilerleseler de birtakım kesimlerde söz konusu mesleği kolay yoldan para kazanma ya da zahmetsiz bir iş olarak görmeleri nedeni ile büyük bir yanılgıya düşmektedir. Bunun neticesinde de dükkanı açmak için işlemleri yürütürken ya da daha sonrasında dükkanı açtıktan kısa bir süre sonra büyük bir hüsrana uğrayarak dükkanlarını kapatmak zorunda kalabilmektedir. Bu nedenle de kokoreççi dükkanı açmak isteyenler öncelikli olarak iyi bir şekilde düşünmeli ve gerçekten bu dükkanı açmak istediği takdirde açmalıdırlar.

İnsanlar genellikle anlık heves veya tam olarak araştırmadan kokoreççi açacağım şeklinde bir atılımla bu alana yönelmektedir. Bu şekilde atılımda bulunan kişiler sonrasında büyük bir başarısızla karşı karşıya da kalabilmektedir. Kokoreççi dükkanı açmak o kadar kolay olmadığı gibi söz konusu dükkanların işletilmesi de bir o kadar zor olmaktadır. Kokoreççi dükkanı işletecek olan bir kişinin hem standartlara uyan, kaliteli gıda tüketim ürünleri ortaya çıkarması gerekmekte hem de müşteri memnuniyetini sağlaması gerekmektedir. Kokoreççi dükkanı işletecek olan kişilerin günlük olarak ne kadar satış yapacağına yönelik çeşitli tahminleri ve bu nedenle de oluşabilecek ihtiyaçları karşılayabilecek olan hazırlığının bulunması gerekmektedir. Kokoreççi dükkanları çok rahat bir şekilde para kazanıyor gibi görünse de aslında ürünlerin ortaya çıkarılmasından sunum ve pazarlamasına ve diğer yan giderlere varana dek çok sayıda gideri de içerisine almaktadır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.