Kantin İşletmesi Açmak İçin Neler Gereklidir? Kantin Nasıl Açılır?

Kantin açmak gibi bir düşünceniz varsa ihtiyacınız olan her şey bu yazıda. Kantin açmak için gerekli belgeler, kantin nasıl açılır , kantin açma prosüdürleri ve aklınıza takılan her şey.

Kantin İşletmesi Açmak İçin Neler Gereklidir? Kantin Nasıl Açılır?
07 Kasım 2019 Perşembe 00:21

KANTİN İŞLETMESİ AÇMAK İÇİN NELER GEREKLİ? KANTİN NASIL AÇILIR?

Kantin Nasıl Açılır?

Kantin açmak isteyen ve böyle bir girişimcilik faaliyetinde bulunmak isteyen kişilerin en çok düşündüğü noktadır kantin nasıl açılır?, sorusu. Kantin açmak isteyen kişiler kantin açabilmeleri için gerekli olan şartları veya belgeleri sağlamaları doğrultusunda gerekli evrakları toplayarak okulların kantin işletmeleri için açmış oldukları ihalelere katılarak kantin açabilmektedir. Bu noktadaki tüm kriter kişilerin ihaleyi kazanıp kazanamamasına bağlı olmaktadır. 

Herhangi bir okulun kantin ihalesine katılmak isteyen bir kişi çeşitli evrakları da toplayarak başvurması ve ihaleye girmesi gerekmektedir. Kişilerin ihaleye girerken oluşturacakları ilk belge kantini açmak istedikleri okulun aile birliği hesabına; kiralanmak istenen ilgili okulun kantinin isminin belirtilerek yıllık muhammen bedele ait %3 oranını kadar geçici teminat bedelinin yatırıldığına ilişkin dekont ya da bankalardan alınabilecek olan teminat mektubunun asıl belgesini belgelemelidir. İhale için gereken belgelerden bir diğeri kişinin kimlik fotokopisinin çift taraflı fotokopisi, kişinin Cumhuriyet Başsavcılığından alacağı sabıka kaydına ait belge olması gerekmektedir. Ancak söz konusu belgenin başvuru tarihinden önce son 6 ay öncesinde alınması gerekmektedir. Kişiler aynı zamanda son altı ay içerisinde almış oldukları ve içerisinde akciğer grafiğinin de olduğu bir sağlık raporunu da eklemesi gerekmektedir. Kişinin yine kurs işletmeciliğine ilişkin ustalık belgesini de belgeleyebiliyor olması gerektirmektedir. Kişinin yine il kantinciler odasından alacağı ve kişinin kendisi adına kaydı bulunan kantin işletmesinin olmadığı ve söz konusu ihaleden men edilmesine dair yasağının olmadığına ilişkin belgenin aslı ve kişinin sunacağı teklif mektubu da gereken belgeler arasında yer almaktadır. Söz konusu ihaleyi kazanan kişiler kazanmış oldukları okul kantin açılışını gerçekleştirebilmektedir.

Kantin Açmak İçin Neler Gerekli

Okullar aslında sadece milli eğitim bakanlığının atamış olduğu çalışanlarla faaliyette bulunmamaktadır. Aynı zamanda çeşitli hizmetleri verecek olan çalışanlar çeşitli ihalelerle belirlenmektedir. Kişinin disiplinli bir birey olması kadar görünüşüne, temizliğine ve hijyenine önem veren kişiler olması gerekmektedir. Kişilerin görünüşleri kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve en asgari ilkokul düzeyinde bir eğitim görmüş olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin herhangi bir sabıka kaydının olmaması gerekmektedir. Kişilerin kantin işletmesi açması için gerekli belgeler arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgahı ve imza sirkülüne ihtiyaç duyulmaktadır. Kantin işletmesi açmak isteyen bir kişinin söz konusu kantin dışında bir kantin, meslek veya esnaf odasına kayıtlı bulunan bir işinin de olmaması gerekmektedir. Söz konusu kişilerin gerçek kişi olması ve kantin işletmeciliği yapabilmesi için ustalığını veya kalfalığını belli eden bir belgeye sahip olması gerekmektedir. Herhangi bir kişinin söz konusu belgeyi alabilesi için bulunduğu il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak çıraklık için eğitim formu doldurarak gerekli eğitimleri alması gerekmektedir. Kişiler söz konusu belgeleri alarak da kantin açmak istedikleri okulların gerçekleştireceği ihalelere katılabilmektedir.

Kantin Açmak İçin Yasal Süreçler

Okul kantini açmak için gereken yasal süreçler kişilerin kantin işletmeciliğine yönelik belgelerin alınmasından kişilerin kantin işletmesi açabilmesi için katılacağı ihalelere yönelik evrakların toplanması ve ihalelere katılması ile başlamaktadır. Kişiler katılmış oldukları ihaleleri kazandığı takdirde ise kişiler gerekli belgeleri toplayarak kantin açılışını gerçekleştirebilmektedir.

Günümüzde pek çok kişi kantinciliğin  çalışmalarının çok kolay ve basit bir iş olduğunu düşünseler de aslında birtakım noktaları gözden kaçırmaktadır. Bunun nedeni ise herkesin istediği zaman kantin açamamasından kaynaklanmaktadır. Kantin açmak için yasal koşulların bir araya gelmesi gerekmektedir. Kantin açmak isteyen kişinin yasal olarak sağlaması gereken ilk nokta bu işi yapabileceğine ilişkin ustalık belgesine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda kişinin yasal olarak herhangi bir başka meslekte olmaması ya da başka bir kantin işletmesi faaliyetinde bulunmaması gerekmektedir. Kişinin sabıka kaydı ve kantin işletmesi gibi faaliyetlere yönelik bir engelinin bulunmaması da gereken yasal koşullar arasında yer almaktadır.

Kantin açmak ve işletmek isteyen bir kişinin gerekli yasal şartlar tek başına yeterli olmamaktadır. Kişinin aynı zamanda katılmış olduğu ihaleyi kazanması da gerekmektedir. Aynı zamanda kişiler katılmış oldukları ihaleleri kazansalar bile kişiler iletişim noktasında gerekli yeteneğe ve ihtiyaçları da karşılayabilmelidir. Özellikle insanlarla yüz yüze diyalog kurularak gerçekleştirilmesi nedeni ile iletişim konusunda, kişisel temizlik ve bakımı da gerekli koşullar çerçevesinde de gerekli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktaların bir diğeri ise kantin işletmesi faaliyeti yürüten kişilerin sadece satış yapmayacağıdır. Kantin işletmesi yapan kişiler; kantin içerisi ve çevresindeki gerekli temizlik düzeni de sağlaması gerektiğidir. Kantin açacak olan kişiler yaptığı işin sorumluluğu ve bilincinde hareket etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin üstlenmiş olduğu sosyal bir iş olması nedeni  sosyal ilişki kurma noktasında başarılı olması  ve sosyal ilişkiler kurabiliyor olması gerekmektedir. Kantin açmak isteyen kişiler kantin açma sürecinde gereken yasal belgeler kadar kantini açtıktan sonra da gerekli yasal süreçleri takip edebiliyor olmaları gerekmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.