İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur Kimler İSG Uzmanı Olabilir

A sınıfı B sınıfı C sınıfı İş güvenliği uzmanı nasıl olunur İş güvenliği uzmanı maaşları ve çalışma süreleri İş güvenliği uzmanı eğitimi

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur Kimler İSG Uzmanı Olabilir
17 Mart 2019 Pazar 21:55

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş güvenliği uzmanlığı, 2013’te yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile beraber Türkiye gündemine girdi. Bu tarihten önce de iş güvenliği uzmanı çalıştırması gereken firmalar vardı ancak bu firmaların sayısı çok seviyedeydi. Şimdi bizler nasıl iş güvenliği uzmanı olunur sorusuna cevaplar vereceğiz.  6331 sayılı isg kanunu öncesinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı iş kanunu içerisinde yer alıyordu ve iş yerlerini sanayi ve ticari iş yerleri olarak ayırıyordu. Bu iş yerlerinden sadece sanayi sınıfında olanlar yani inşaat, maden, tersane, kimyasal hammadde üretimi gibi faaliyet alanındaki firmalarda iş güvenliği mevzuatı uygulanıyordu. İş güvenliği uzmanı olmak için kanunda belirtilen bölümlerinden mezun olmak ve isg kurusunu bitirip isg sınavını kazanmak gereklidir.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İş güvenliği uzmanı olmak için en önemli şart üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olmaktır ancak üniversitelerin tüm bölümlerinde mezun olanların iş güvenliği uzmanı olması mümkün değildir.

Bu bölümlerden mezun olanlar iş güvenliği uzmanı olabilirler ;

•Mühendislik veya mimarlık bölümü

• Fizik, kimya ve biyoloji bölümü,

•Teknik öğretmenlik bölümü

•Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunları.

İşletme bölümü mezunları veya lise mezunları iş güvenliği uzmanı olamazlar.

İş Güvenliği Sertifikası Ne İşe Yarar?

İlgili yönetmeliklere göre görev yapacak kişi iş güvenliği uzmanı belgesine sahip olması gereklidir. Bu belgeler işyerinin tehlike riskine göre sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflar ise A,B,C sınıfı şeklinde adlandırılmaktadır. A sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde görev alabilirler. B sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanı az ve normal düzeyde tehlikeli işyerlerinde, C sınıfı belgeli iş güvenliği uzmanı ise az tehlike arz eden işyerlerinde görev alabilirler. Bu belgeler eğitim kurumları tarafından 5 yılda bir yenilenmesi gereklidir. Belgenin yenilenmesi için sınav zorunluluğu olmadığı gibi yenileme eğitimi süresi en az 30 saattir. Genel olarak iş güvenliği uzmanı sertifikası bu sınıflar arası verilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

KARAR NO 94: TMMOB ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre ücretli çalışan mühendis mimar ve şehir plancıları için 2017 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3500 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına, Bu kararda mühendis olmayan ve teknik elemanlar için ve bir mühendislik odasına bağlı olmayan mühendisler için bir açıklama yoktur. Yani yukarıdaki açıklama Mühendis olan ve bir mühendislik odasına bağlı olan iş güvenliği uzmanları için geçerli. Yazımızın içeriğine göre iş güvenliği uzmanı maaş konusu bu şekildedir ve aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

OSGB kapsamında çalışanlar için:

A sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 5 bin TL ve üzeri maaş almakta.

B sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 3 ile 5 bin TL arasında maaş almakta.

C sınıfı iş güvenliği uzmanları genelde 1500 ile 3 arasında maaş almakta.

OSGB kapsamında çalışmayanlar için:

OSGB kapsamında çalışmayan iş güvenliği uzmanları: İş güvenliği sertifikası sınıfı, çalıştıkları il, çalıştıkları işyeri sayısı, işyerindeki personel sayısı, çalıştıkları saat ve çalıştıkları ilde bulunan OSGB ve iş güvenliği durumuna göre çok farklı maaşlar alabilmekteler.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

Yukarıda bahsedilen bölümlerden mezun olan kişiler öncelikle Çalışma ve Sosyal Bakanlığının belirlediği müfredat çerçevesinde olan eğitimlere katılmalıdır. Bu eğitimlerin en önemli şartı 220 saatten daha az olamamasıdır. Yani; yüzlerce canın emanet edildiği bu mesleği seçecek kişileri zor bir eğitim bekliyor diyebiliriz.

Asgari 220 saat olan bu eğitimlerin en az 180 saatlik kısmı teorik, kalan en az 40 saatlik kısmı ise pratik eğitim olmaktadır. Böylece İş Güvenliği Uzmanları sahada işçilerin çalışma şekli, prosedürlerin yürüyüş biçimi gibi konularda bilgili olarak işe başlamakta; bu da risk miktarını minimuma indirmektedir. Yazıdan da anlaşılacağı gibi iş güvenliği uzmanı çalışma süreleri 180 kısım teorik ve 40 saat pratik olarak geçer. Devam eden süreçte iş güvenliği uzmanı kursuna katılmak zorunludur. Ayrıca iş güvenliği uzmanı eğitimi alındıktan sonra devam eden süreç, aşağıda detaylı olarak aktarılmıştır.

Şimdi sizlere c sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusuna cevap verelim. Bu eğitimleri aldıktan sonra yine Çalışma ve SG Bakanlığının düzenlediği sınavlara katılırsınız. Geçer not almanız halinde C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belgesi ile kariyerinize başlamış olursunuz. C sınıfı; risk sınıflandırmasına göre “az tehlikeli” olarak belirlenen işlerde ve sanayi kollarında sizi yetkili yapacak bir başlangıç belgesidir. Dolayısıyla çalıştığınız kurumda a sınıfı iş güvenliği uzmanı ve B sınıfı belgeleri olanların emrinde bu işe devam edersiniz.

Şimdi b sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur sorusuna cevap vereceğiz. B sınıfı belgeyi almak içinse en az 3 yıl süreyle C sınıfı belgenizle sözleşmeli olarak çalışmanız ve akabinde B sınıfı için isg uzmanlık sınavına girerek geçer not almanız gereklidir. B sınıfının yetkili olduğu alan ise “tehlikeli” olarak sınıflandırılan iş kollarıdır.

Son olarak aynı yollardan geçerek, fakat bu sefer 4 yıl B belgesiyle görev yaptıktan sonra sınavlara girebilir ve kazanmanız halinde A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak “çok tehlikeli” olarak nitelendirilmiş alanlarda faaliyet gösterebilirsiniz. Kısaca sg uzmanı nasıl olunur sorusuna cevaplar vermeye çalıştık. Yazımızı okuyarak detaylı bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu olduğu için, parlak bir meslek haline gelmiştir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.