Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Gerekli? Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

Güzellik merkezi açmak isteyen kişilerin karşılarına çıkabilecek her türlü sorunların cevabı yazımızda mevcuttur. Güzellik merkezi açmak için ihtiyacınız olan her şeye yazımızda ulaşabilirsiniz.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Gerekli? Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?
07 Kasım 2019 Perşembe 00:49

Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Gerekli? Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

Güzellik merkezlerine olan ilgi her geçen gün daha fazla artıyor. Özellikle bakımlarına düşkün kadınlar tarafından sık sık tercih edildiği gibi kimi zaman zorunlu sağlık nedenleriyle de güzellik salonları tercih edilmektedir. Sektöre olan rağbet sebebiyle günümüzde üniversitelerde de çeşitli güzellik alanları oluşturulmaya başlanmıştır. Kadınların yanı sıra erkekler tarafından da tercih edilen güzellik salonları işini kaliteli yaptığı ve müşterilerine gerekli özeni gösterdiği durumda aylık olarak oldukça yüksek kazançlar getirmektedir. Bu alanda uzmanlığını göstermek isteyen girişimcilerin aklında bazı soru işaretleri bulunmaktadır. Nasıl güzellik merkezi açabilirim sorusu ise en çok gündeme gelen sorulardan birisidir. Güzellik merkezi açmak isteyenler için hazırladığımız bu yazı size size bazı ipuçları verecektir.

Güzellik Merkezi Açmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Eğer bir güzellik merkezi açmak istiyorsanız bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İşe yeni girişecekler için güzellik merkezi açma koşulları nelerdir sorusunun cevaplarını aşağıda listeledik.

Güzellik merkezi olarak kullanılacak alan en az 75 m2 ve kapalı bir alan olmalıdır.

İşyerinde manikür, pedikür, epilasyon ve makyaj uygulaması yapılmalıdır.

İşyeri sahibi ve çalışanlarının Milli Eğitim Bakanlığı’na ait özel kurslardan ve ya okullardan mezun olduğuna dair sertifika ya da diploma

İşyerinde çalışan sertifikalı elemanlar için sözleşme akti yapılmalıdır.

Saç kesimi ya da cilt bakımı vermeyeceğine dair taahhütte bulunulmalıdır.

Çalışanlar verdiklere hizmete uygun olarak eldiven ve önlük kullanmalıdır.

Her birimde bulunması zorunlu araç gereç ve ekipmanlar eksiksiz temin edilmelidir.

İşyerinde manikür, pedikür ve epilasyon aletlerinin dezenfeksiyonu için dezenfeksiyon aleti bulundurulmalıdır.

İşyerinde WC bulunmalıdır. WC bedensel engelli bireylerin de kullanabileceği bir şekilde planlanmalıdır.

İşyerindeki kabinleri gösterecek bir kroki bulunmalıdır. Merkez sağlık ocağından gerekli izinler alınmalıdır.

Güzellik Merkezi Açmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Güzellik merkezi açmak için gerekli şartların yerine getirilmesinin ardından başvuru için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler konusunda işyeri sahiplerinin yeterli bilgilere sahip olması gerekir. Güzellik merkezi açmak için hangi belgeler gerekli diye yeterli bir araştırma yapılmalı ve belgeler eksiksiz olarak yetkili mercilere teslim edilmelidir. Başvuru esnasında istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

Muhtarlık Tasdikli nüfus cüzdanı sureti ile ikametgah senedi

İşyeri sahibine ait 2 adet vesikalık fotoğraf

Çalışanlara ait 2 adet vesikalık fotoğraf

Tapu fotokopisi

Yapı kullanma izin kağıdı

İşyeri kiralık ise kira mukavelesi aslı ya da noter tasdikli sureti

Vergi levhası fotokopisi

İlgili Esnaf Odası ya da Ticaret Odası kaydı fotokopisi

Meslek dalına göre ustalık belgesi, sertifika ya da diploma

Sigorta ya da bağkur belgesi/emeklilik cüzdanı fotokopisi

Bulundurulması gereken zorunlu ekipmanların niteliğini ve miktarını gösteren liste

Alınan çöp konteynır faturası

İşyerinde su aboneliği için kartlı sayaç takılması

İtfaiyeden alınan yangın önlemi alınmıştır raporu

Emniyete kimlik bildirimi bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesinin fotokopisi

Savcılıktan alınan yeni tarihli sabıka kaydı

Yukarıda belirtilen belgeler genel olarak istenebilecek belgelerdir. Farklılık gösterebilir. Kesin bilgiler için işyeri açma ruhsatı servisine müracaat edilmelidir.

Güzellik Merkezi Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güzellik merkezi açmak isteyen girişimcilerin dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat etmek işletmenin daha uzun ömürlü olmasına ve kazanç sağlamasına yardımcı olur. Güzellik merkezi açmak için neler gerekli sorusunun cevaplarını verebilmek aslında sektörde daha hızlı yer almasına ve uzun ömürlü bir işletme olmasına yardımcı olabilecek ipuçlarıdır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken noktanın belki de en başında güzellik merkezinin açılacağı yer gelmektedir. İşletmenin açılabileceği yerler hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Gelir düzeyi daha yüksek semtleri tercih etmek daha fazla kazanç sağlamak için tercih edilebilir. Fakat dikkat edilmelidir ki bu semtlerde kiralar da bu oranda daha fazladır. Güzellik merkezinin yaya ulaşımı ile kolay ulaşılabilecek bir yerde olması da talebin artmasına yardımcı olacaktır. Bir bölgede uzun süre hizmet veren bir güzellik merkezinin yakınlarına işletmenizi açmak risk olabilir. Potansiyel müşterilerin yarısını baştan kaybetmek göze alınmayacak bir risktir.

İşletmenin dizaynı da güzellik merkezlerinin dikkat çekici özelliklerinden birisidir. Modern bir iç mimari ile dekorasyonu yapılan güzellik merkezi, müşterilerde çekici bir his oluşturacaktır. Hafif ve huzur verecek müzik bambaşka bir ambiyans yaratacağı için müşterilerin işletmeye olan güvenini arttıracaktır. Dekorasyon konusuna özen gösterirken hijyen konusu da atlanmamalıdır. Unutulmamalıdır ki bir güzellik merkezinin olmazsa olmazı hijyen faktörüdür. Çalışanların eldiven ve önlük kullanmaları hijyen açısından önemli olduğu gibi gelen müşterilere de temizlik hissini yaşattıracaktır.

Güzellik merkezi nasıl açılır hangi şartlar sağlanmalıdır, hangi belgeler gereklidir gibi sorularının cevaplarını sizlerle buluşturduk. Güzellik merkezi açmak isteyen yeni girişimciler için bir rehber niteliğinde olan bu yazıda gerekli bazı ipuçlarından da bahsettik. İşyeri sahipleri de gerekli araştırmaları yapmalı, bilgi ve deneyimlerden faydalanmalıdır. Bir vizyon ve misyon belirleyerek güzellik merkezinin açılışını yapmak kısa bir süre içerisinde girişimcilere önemli kazançlar sağlayabilir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.