E Ticaret Nasıl Yapılır ? İnternetten Satış Yapma Yolları

E ticaret nasıl yapılır ? E ticaret yapmanın yolları nelerdir. E ticaret yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken her şey size bir yol haritası olarak yazımızda sunulmuştur.

E Ticaret Nasıl Yapılır ? İnternetten Satış Yapma Yolları
15 Ocak 2020 Çarşamba 21:23

E Ticaret Nasıl Yapılır ve İnternette Satış Yaparak Para Kazanmanın Yolu

İnsanlar, zaman ilerledikçe ihtiyaçlarını değişik platformlardan karşılamaya başladılar. Bunların başında da E-ticaret satış siteleri geliyor. Teknolojinin ilerlemesi ve insanların daha az olan zamanlarını göz önüne alırsanız, çoğu kimse internet üzerinden ürün satın almakta ve bu hızla artmaktadır. Yeni bir iş kolu arayan kişilerin aklına E ticaret nasıl yapılır şeklinde sorular takılmaktadır.

İnternette sizler, bir E-ticaret sitesi açabilir misiniz? E-ticaretin yapacaklar için işin incelikleri var mıdır? E-ticaret nasıl ve ne şekilde yapılır? İnternet üzerinden satışla para kazanabilmek mümkün müdür? Müşterilerinize nasıl ulaşırsınız, satışınızı ve karınızı nasıl büyütürsünüz; aşağıda bir değinelim tüm bunlara…

İnternetten satış yapacaklar için bir depolama maliyeti çıkmıyor. Dükkan kiralama gibi bir dertleri de olmaz. Ama tabii ki bunlar, bireysel satıcılar içindir. Büyük E-ticaret siteleri için tüm sayılanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bireysel satıcılar, kendi düzenleyecekleri bir blog veya web sitesi üzerinden ürünlerini satışa sunabilir ve bu işe hemen başlayabilirler. Ya da internet siteleri üzerinden sanal dükkan kiralayarak bu işe, toptancılar da hemen başlayabilirler.

Potansiyel Müşterilerinizin Belirlenmesi ve İhtiyaçlarına Nasıl Cevap Vereceksiniz?

Satış siteleri için en önemlisi, satış yapacakları devamlı müşterilerinin olmasıdır; bu olmazsa web sitenizde olmaz, satışta olamaz. Yine satış yapacağınız ürün gruplarından bazılarını, numuneler - ücretsiz ürünler -  sunarak yeni müşteriler kazanmaya çalışmalısınız.

Hedef kitlenizin içerisinde kimler yer alacak? Hedef kitlemin alım gücü nasıl olacak? Hedef müşteri kitlenizin boş zamanlarını nasıl değerlendirdiği, arkadaş gruplarının takibi gibi konulara bir bakmanız gerekecektir. Ne tür yemekler yerler, neler alırlar, nasıl giyinirler ve ayakkabı tercihleri hangilerinden yana oluyor, gibi çeşitli sorulara cevap bulmalısınız. (Tüm bunları zaman içerisinde bir anket çalışmasıyla veya diğer sitelerin satış grafiklerinden elde edebilirsiniz!) Tabii, tüm bu sorulara verilecek cevaplar zaman içerisinde ortaya çıkacaktır.

Bu soruların ışığında satacağınız ürün gruplarını ortaya çıkarabilirsiniz. Sonrasında fiyatlandırmaları ve müşterinize nasıl sunacağınıza karar verirsiniz. Ürünlerin kimden tedarik edeceğinize de bu süreçte karar verebilirsiniz.

E ticaret nasıl yapılır ?  Neler Satmalıyım?

Hedef müşterilerinizin belirlenmesini sağladıysanız, sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Yani hangi ürünleri satacağınıza karar vermelisiniz. Yine insanlara ihtiyaçları olan ürünleri yurtdışı piyasalardan temin ederek satabilirsiniz. Bu yöntem son zamanlarda karlı bir yöntemdi, fakat vergi oranlarının artmasıyla bir özelliği kalmadı. Yine de sizler, E-ticaret sitenizde yurtdışı ürünlerine yer verin/vermelisiniz! E ticaret nasıl yapılır sorusunun tam cevabını arıyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Müşterilerinizin isteklerine ya da satacağınız ürünleri gruplandırarak bir iş planı oluşturunuz ve sitenizi buna göre düzenleyiniz. Hem müşterileriniz istedikleri ürünlere siteniz aracılığıyla ulaşacaklar, hem de siz satışlarınızı arttırarak işinize daha bir hırsla devam edeceksiniz. Örneğin; Telefon satışı yapmak istiyorsanız, telefon yan ürünlerine (şarj, ara kablo, ekran koruma camı…) sitenizde yer vermelisiniz. Ürün yelpazesini geniş tutmalı, bu sayede daha çok insana ulaşabilirsiniz. Sitenizde yer alan ürünlerin garanti kapsamında ürünlerden oluşturun, Sağlık Bakanlığı onaylı ürünler satmanız gerekecektir; insanlar garantisi olmayan ürünleri almazlar, yine yiyecek ve kozmetik ürünlerinde Sağlık Bakanlığı onayının olmasına dikkat ederler. Satışlarınız da bu yaptıklarınızla bağlantılı olarak artacaktır ve karınız da ciddi oranda artar.

İnsanları aldatmaya yönelik ürünler sunmaktan kaçınmalısınız. İnsanlara ürünlerinizle ilgili yeterince doyurucu bilgiler vermeli ve şikayetlerini anında çözmelisiniz. E-ticaret sitesinin diğer bir özelliği de, insanların her zaman alışveriş yaptıkları yerler olmalarıdır, müşterilerinizi kaybetmek istemezsiniz; o zaman onlara doğru bilgilendirin ve ürünlerinizle onları yanıltmaya çalışmayınız. Müşteriler, yanıltıldıklarını veya aldatıldıklarını düşündükleri siteden hızla uzaklaşırlar; bir daha da alışveriş yapmazlar.

Hemen hemen neler yapıp, neleri yapmamanız gerektiğini çözdünüz. Burada müşterilere neler satacağınızı buldunuz ve ne fiyattan satacağınıza karar verdiniz. Bu öngörülerle, E-ticaret sitenizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Böylece E-ticaret işine başlayabilirsiniz.

Ürünleriniz için bir stok envanteri tutmanızda fayda olacaktır. İnsanlara elinizde olmayan bir ürünü satmak istemezsiniz. İnsanların yaptıkları alışverişten keyifle ayrılmasını sağlamalısınız, sonrasında yine sizin sitenizden alım yapacaklardır. Bu da siteniz için dönüşüm oranının artması demek, sonrasında karınız da artacaktır.

E Ticaret Yapmak İçin Ürünlerimi Kimlerden Alacağım ya da Nasıl Tedarik Edeceğim?

E ticaret nasıl yapılır sorusunun en önemli noktalarından biriside tedariktir. Bir iş aksiyonu oluşturdunuz; ürünleri buldunuz, fiyatını belirlediniz, ne kadar alacağınıza karar verdiniz, nasıl depolayacağınıza karar verdiyseniz; sonrasında ürünler için bir kategori oluşturunuz. Ürünlere ayıracağınız yatırım miktarını hesaplamanız gerekir. Ürünler azaldıkça yeni ürünleri sipariş geçebilirsiniz. Bu da stok kontrolünüzü kolaylaştırır.

Ürünlerinizi perakende almaktansa, toptan almanız daha mantıklı olacaktır. E-ticaret siteniz için; ürünlerin satış durumunu, stokta olup olmadığını ve diğer durumlara dikkat ederek; kendinizi ve sitenizi kontrol edebilirsiniz. Burada ayıracağınız zaman ve emeğinizin heba olmaması için, yukarıda yazılanlara dikkat etmelisiniz.

Yurt içi ürün gruplarını bir yerde, yurt dışı ürünleri ise başka bir kategori altında toplamanızda fayda olacaktır. Yurt dışı ürünler için tedarik edeceğiniz firmayı önceden araştırmanızda fayda olacaktır. Tanınır ve bilinir firmalar üzerinden ürün alımına özen gösterin. Ayrıca alacağınız ürünler için gümrük vergisi ödeyeceksiniz, bu tutarı ürününün fiyatına ekleyebilirsiniz.

Tedarikçi sayınızın artırılması demek, ürün çeşitliliği ve düşük fiyattan satın almanızı sağlayabilir. Uygun fiyattan alınan bir ürünü, müşterilerinize uygun fiyata sunabilirsiniz; müşterileriniz mutlu olurlar, bu da satışlarınıza ve karlılığınıza yansır.

Toptancınızla; ürünlerin miktarı ve fiyatlandırılması, sevkiyatı konusunda önceden anlaşmalar yapmanız mantıklı olacaktır. Sonrasında ürünlerle ilgili bir sorun yaşamazsınız. İade işlemlerinde, müşterilerinize hemen çözümler sunabilmelisiniz. Ya ürünü değiştirmeli ya da tamir ettirmelisiniz; garantili ürün satmaya özen göstermelisiniz.

Web’den Satış Yöntemleri ve Nasıl Yapılacağına Bakalım…

Kafanızda bir iş planı oluşturdunuz ve E-ticaret sitenizde neler satacağınıza karar verdiniz. Ürünleri nereden getirteceksiniz; yurt içinden mi, yurt dışından mı? Ürünleri satış alacağınız fiyata karar vermelisiniz, ürünün geleceği ülkeyi belirlemelisiniz. Tüm bunları yapabildiyseniz, şimdiyse satışı nasıl yapacağız ona bir bakalım.

Satış Seçenekleri Nelerdir? İnternet Üzerinden Satış Yapmak?

İnternet üzerinden iki farklı yolla satış yapmanız mümkündür. Bunlardan birisi; kendi hazırlayacağınız ya da hazırlatacağınız bir blog veya web sitesi (Bu yöntem tekil satıcılar ya da toptancılar için geçerlidir) üzerinden olabilir.

İkinci seçenek ise, aracılık yapan internet siteleri (Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor…) aracılığıyla; sanal dükkan açarak ürünlerinizi, bu siteler üzerinden satışa sunabilirsiniz. Yine yabancı siteler de olabilir, bunlar artık sizin yapmak istediğiniz işle alakalı bir durumdur.

Tekil satıcılar için en büyük sorun web sitesi tasarımı ve ona harcanacak yatırımlar olacaktır. Yine sitenin tanıtımı için, bir reklam bütçesi ayrılması gerecektir. Yani sayamadığımız daha nice gider kalemleri olacaktır, bunlara hazırlıklı olunmasında fayda olacaktır.

Satış siteleri üzerinden bu işi yürütmek ise, toptancılar için daha kolay olacaktır. Bu sitelere (Letgo, Sahibinden, Gittigidiyor…) üye olarak, hemen ürün satışına başlayabilirsiniz. Burada bir tasarım veya reklam kampanyası yapmanıza gerek yoktur. Sanal dükkanınızı hemen açabilir ve satışa başlayabilirsiniz. Burada sadece sitenin komisyon masrafına katlanmanız gerecektir.

İkinci anlattığımız yöntem daha bir kullanışlıdır. Yine de seçim size kalacaktır. Bir ürün için ödeyeceğiniz komisyon miktarı şöyle olabilir; örneğin 20 TL olan bir ürün için, ödeyeceğiniz komisyon miktarı, 2 TL gibi bir rakam olabilir. Fiyat arttıkça komisyon miktarı da artacaktır. Satıcı sitelerin özelliği; sizin yerinize web sitesini hazır sunmaları olacaktır. Yine bankayla uğraşmayacak, aracı site size ödemeyi banka hesabınıza yapacaktır.

İki yöntemde, E-ticaret satışında önemli bir ayrım olan; ürünlerin ücretsiz kargolanması olacaktır. Yani müşteriler, alacakları ürünler için kargo ücreti ödemek istemezler, bu durumda sizler ürünlere ücretsiz kargo uygulaması yapmalısınız. Bu da siteniz için dönüşüm oranına etki yapar ve karınızı etkileyecek bir husustur.

Müşteri Memnuniyetinin Önemi!

E ticaret nasıl yapılır sorusunun son aşaması ise müşteri memnuniyetidir. Tüm yazdıklarımızın ana hedefi, potansiyel müşterilerinizi memnun etmeniz için birer ipucu niteliğindedir. Burada en önemli etken, satış sonrası müşteri memnuniyetini sağlamanız olacaktır. Hedeflediğiniz satış potansiyeline ve diğer kar oranlarını yakalamanız için; satış sonrası destek ve müşteri memnuniyetini sağlamanız gerekecektir. Müşterilerinizin aldıkları ürünle ilgili sorularına ve sorunlarına gereken zaman içinde, yeterli ve doyurucu açıklamayı yapmalısınız. Ayrıca yine canlı bir telefon hattıyla da müşterilerinizin sorularına cevap verebilmelisiniz.

Müşterilerinizin talep ve sorularına dönebilmeniz sayesinde; onları memnun edeceksiniz, bu da E-ticaret siteniz için hem kar demek hem de dönüşüm oranınızın artması demektir. Tüm yazılanlar, Müşteri Memnuniyeti ile olacaktır, bunu asla hafife almayınız.

E-ticaret alanında her gün yeni firmalar çıkmaktadır. Sizler de bu sistemde yerinizi alabilirsiniz, sektör o kadar yeni ki, yeni katılımcılarını ve yatırımcılarını beklemektedir. Sizler de, E-ticaretle satış sitelerinde yerinizi alabilir, ekonomiye bir katkı sağlayabilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.