Butik Nasıl Açılır? Butik Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Butik açmaya karar verip açolış sürecini bilmeyen herkes için faydalı bir yazı yayınladık. Butik nasıl açılır? Butik açmak için neler gerekir? Butik açmak için hangi belgeler ve evraklar gerekir? Bütün bu soruların cevabı yazımızda mevcut.

Butik Nasıl Açılır? Butik Açmak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?
15 Kasım 2019 Cuma 22:54

BUTİK AÇMAK İÇİN ATILMASI GEREKEN ADIMLAR NELERDİR?

İş kurmayı düşünüyor ve ne yapacağınıza karar veremiyorsanız bir butik açmak sizin için iyi bir fikir olabilir. Bunun için tabi öncesinde rakiplerin gözden geçirilmesi gerekmektedir. Satılmak istenen ürünlerin talep görmesi ve diğer mağazalarda satılmaması durumunda butik açmak karlı bir iş olabilmektedir. Butiğin her ay kar etmesi için de müşterilerle etkileşim içinde olmak, çalışanlı yönetmek, işletmenin yönetimi ile alakalı bilgi sahibi olmak ve büyümeyi sağlayacak adımlar atmak önemli rol oynamaktadır.

Adım 1 – İş Planının Oluşturulması

İşletmede gelişim sağlanabilmesi için gereken her aşamanın ana hatları ile belirlenmiş olan bir iş planı oluşturulmalıdır. İlk kısımda satışı planlanan parça türleri, mağazaya verilmek istenen düzen ve hitap edilecek hedef kitle tanımlanmalıdır. İkinci kısımda başlangıç fiyatları, işletme ya da personel borçları, aylık giderler için gereken her ayki satış miktarı, çalışma ile sigorta masrafları listelenmelidir. Üçüncü kısımda müşterilerin çekilmesi için pazarlama taktiği hazırlanmalıdır. Pazarlama taktiği; internet sitesi açmayı, yerel gazeteler ve dergi reklamlarını, online butik oluşturma ile işletme rehberi basmayı içerir. Dördüncü kısımdaysa yönetim ve çalışanlar ile alakalı tüm roller ve görevler ana hatlarıyla belirlenmelidir.

Adım 2 – Mekan İçin Kayıt Yapılması

Butiğin nerede açılacağı planlanıyorsa o bölgede yer alan ilgili resmi kurumlara kayıt yapılmalıdır.

Adım 3 – Gerekli Evrakların Tamamlanması

İşyeri açmak için belediyeye, Vergi Dairesi’ne, Ticaret Ve Sanayi Odası’na, BAĞ-KUR’a, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ve TSE’ye başvurulmalı ve gereken belgeler tamamlanmalıdır. Gerekli evrakların tamamlanmasından sonra butiğin %50’si hazır konuma gelmiş olacaktır.

Adım 4 – İşyeri Sigortasının Yaptırılması

Lisanslı olması şartıyla sigortacıdan işyeri sigortası satın alınmalıdır. İşyeri açmak için gerekli evraklar içinde yer alan bu sigorta ile butik tamamıyla yasal hale getirilebilmekte ve iş aktiflerinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Adım 5 – İşyerinin Kiralanması

Butik açılacak yeri kiralanmalıdır. İşyerinin işlek bir mevkide olması tamamıyla avantajlı bir durumdur. Bu durumda; işyeri kiralarken nasıl müşteri çekilebileceği ya da işyerinin nasıl cazip hale getirileceği esas alınmalıdır. Ayrıca sergilenecek ürünler için yeterli genişlikte alanı olduğuna dikkat edilmelidir. Vitrinlerinin, depo alanlarının ve giyinme kabinlerinin olmasına özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra kira esnasında depozito da ödenebileceğinden ötürü gelir ve gider düzenin orantılı ayarlanması gerekmektedir.

Adım 6 – İhtiyaç Duyulan Malzemelerin Ve Ürünlerin Satın Alınması

Butik için gerekli olan araç, gereçler ile mallar satın alınmalıdır. Raflar, askılar, kıyafetlerin asıldığı stantlar müşterilerin dinlenebileceği koltuk ya da şık sandalyeler vitrin mankenleri ve yazarkasalar bu araç gereçler kapsamındadır. Ayrıca satışlar, gelirler, iadeler ve faturaların izlenmesi için satış yazılımı satın alınmalıdır. Butikte satılacak ürünlerin türüne göre üretim yapacak satıcılara sipariş verilmelidir.

Adım 7 – Bankalarla İletişim Kurulması

Bankalar ile ticari hesap açmak için iletişime geçilmelidir. Böylelikle de kredi alınabilmektedir.

Adım 8 – Butiği Öne Çıkaracak Reklamlar Yapılması Ve Açılış Düzenlenmesi

Butiği cazip hale getirebilmek ve insanların ilgisini çekebilmek amacı ile reklamlar kullanarak müşteri kitlesinde artış sağlanmalıdır. İsim, yer, çalışma saati, iletişim bilgisi ve butikte yer alan ürünlerin resimlerinin bulunduğu broşürler bastırılarak insanların ilgisini çekecek reklamlar yapılmalıdır.

Hatta hizmete hazır olan butik için büyük bir açılış düzenlenmelidir. Vitrinlerde en benzersiz ve en iyi parçalar kullanılmalıdır. Böylelikle insanların dikkatleri toplanarak butiğin reklamı ve kalitesi göz önüne konulmalıdır.

Adım 9 - İnternet Sitesinin Kurulması

Teknoloji çağından faydalanarak instagram ya da facebook gibi sosyal ağlardan butiği tanıtacak reklamlar verilecek sayfalarla anlaşılmalı, hızlı bir şekilde butiğin tanınması sağlanmalıdır. Veyahut da butiğin adına özel olarak açılacak olan internet sitesi, sosyal medya aracılığı ile tanıtılarak milyonlarca kişinin odak noktası haline getirilmelidir.

Yani kısacası butik açmak için ihtiyaç duyulan şeylerin listesi şu şekildedir:

  1. İş planı
  2. İşyerinin belirlenmesi ve kiralanması
  3. Satış için gerekli araç ve gereçler
  4. İşyeri sigortası

Butik açmanın maliyeti nedir?

Butik için gereken yatırımların yapılması ile toplamda evraklar, işyeri içine alınan eşyalar ve ürünler ile beraber yaklaşık olarak ortalama maliyet 15 bin ile 40 bin TL arasında değişme göstermektedir. Kesin bir maliyet hesaplaması için ayrıntılı bir iş planı hazırlanması gerekmektedir. Maliyet kazanca dönüştürülerek reklamlar ve kaliteli ürünler sayesinde çok büyük kazançlar elde edilebilmektedir.  Mevkii iyi olan bir butik aylık yaklaşık olarak 5 ile 30 bin TL arası bir kar elde etmektedir. Gerekli yatırımların yapılmasının ardından küçük bir dükkan sayesinde en az 5 ile 10 bin TL kar elde etmek mümkündür.

İpucu: Kişisel kredi ya da işyeri kredisi başvurusu yapıldığında kredi verecek bankalara iş planı sunmak fayda sağlayacaktır. Çünkü kredi verecek bankalar bir güvence istemektedirler. Bu nedenle borcun ödenmemesi riskinin düşük olduğu karlı bir işe başlandığını gösteren bir plan, kredi için kolaylık sağlayacaktır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.