Tarımsal Destekleme Ödemeleri 2020

Tarımsal destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağı ve tarımsal destekleme ödemelerinin nasıl yapıldığı hakkında sizler için çok güzel bir yazı hazırladık.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri 2020
14 Ocak 2020 Salı 01:28

Tarımsal Destekleme Ödemeleri 2020 Yılında Ne Zaman Yapılacak

Üretim, bir ülkenin kalkınabilmesi ve ileri bir seviyeye gelebilmesi için oldukça önemlidir. Üretimin temelinde fabrika üretimi olan ürünlerden ziyade tarım ve hayvancılıkla ilgili hammadde üretimi yer almaktadır. 21. Yüzyılda üretimin önemi daha çok kavranmaya başlamıştır. Tüketim toplumunda üretici sayısı günden güne azalmaya başlamıştır. Ülkemizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1924 yılında kurulmuş olmakta ve tarım ve hayvancılığı desteklemek için, üretim miktarını yıldan yıla artırmak hedefiyle varlığını sürdürmektedir. Her yıl üretim miktarının üst seviyelere çıkabilmesi ve üreticiyi harekete geçirmek için tarımsal destekleme tutanakları belirlenmekte ve bu doğrultuda devlet desteği ile beraber  ve bakanlık aracılığı ile hibe şeklinde ödemeler yapılır.  Ödemeler de, ürün cinsine ve ürün birimine göre değişmekte ve  yıldan yıla artmaktadır.  

Tarımsal desteklemenin son derece yüksek avantajları vardır. Üretim için verilen destek oranı artış gösterdikçe çiftçinin sırtındaki yük iyice azalmakta ve üretim miktarı artmakta, nadasa bırakılan ve çorak kalan toprak alanı azalmaktadır. Son yıllarda yaş sebze ve meyve ihracatı gündemden düşmeyen hiçbir şekilde düşmeyen organik tarım ve iyi tarım sertifikası devlet tarafından destekli olarak sağlanmakta, dünya üzerinde ihracat prestijimizin aartış göstermesini sağlamaktadır.

Bakanlıkça belirlenen destek ödemesi alınabilmesi için gereken şartlar aşağıdaki gibidir;

 1. Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunması ve kaydın her sene rutin olarak yenilenmesi
 2. Fark ödemesi için gereken sürede başvuru yapılması
 3. İlave sözleşmeli üretim desteğinden faydalanabilmesi için sözleşmelerin kayıtlı olunan il/ilçe müdürlüklerine sorunsuz teslim edilmesi
 4. Çiftçi kayıt sistemi kayıtlarının ve destek başvurularının üretim arazilerinin yer aldığı il/ilçe müdürlüklerine yapılması gerekir.
 5. Tarımsal destek için başvurulan toplam arazi miktarı en az 1 dekar ve üstü olmalıdır.

Tarımsal destek ödemeleri  T.C. Ziraat Bankası vasıtası ile çiftçi T.C. kimlik numarasının son hanesine göre verilmektedir.

2020 TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ

Milyonlarca çiftçinin ektikleri ürünlerin cinsine ve dönüm miktarına yönelik alacağı ödeme tutarları tamamen belirlendi. 2016 yılına oranla pamuk ve mısır için ayrılan destekleme bütçesi artırılmış, bunla beraber %50 mazot desteği için ayrılan bütçe 2 miltar liraya kadar çıkarılmıştır. Hayvancılık desteklemelerinde ise yine buzağı destekleri ön plandadır.

Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya bakacak olursak eğer, 2017 yılı için çiftçi destekleme yardımı için ayrılan miktar toplam yaklaşık 12.8 milyar lira olarak belirlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre tarım hibe desteği üretim cisine göre şu şekildedir;

 • fındık  üreticileri için toplam 835 milyon lira,
 • yağlı tohumlu bitki üreticileri için (pamuk, ayçiçeği, soya fasulyesi, kanola, aspir) toplam 1 milyar 482 milyon lira,
 • mısır üreticileri için toplam 125milyon lira,
 • yaş çay üreticileri için toplam 182 milyon lira,
 • hububat üreticileri için ise toplam 350 milyar lira ayrılmıştır.
 • Yem bitkileri üreticileri için toplam 87 milyon lira,
 • su ürünleri üreticileri için toplam 4 milyon lira,
 • çiğ süt üreticileri için toplam 125 milyon lira,
 • buzağı yetiştiricileri için toplam 845 milyon lira,
 • büyükbaş hayvan yetiştiriciliği desteği için toplam 70 milyon lira,
 • çay budama masrafları için toplam 2,5 milyon lira,
 • bombus  arısı üretimi için toplam 7,5 milyon lira,
 • sertifikalı tohum kullanımlarını desteklemesi için toplam 60 milyon lira,
 • sertifikalı fidan kullanımı desteklemesi için verilecek toplam 10 milyon lira,
 • kırsal kesim kalkınma yatırımları desteklemek için 15milyon lira olmak üzere toplam 4 milyar 210 milyon TL tutarında tarımsal destek uygulaması 31 Mart 2020 tarihi ile aktif edildi.  

Tarımsal destekleme alanı günümüzde hayli genişlemekte olup mazot, gübre ve toprak analizi desteği de verilmektedir. Çiftçi kayıt sisteminde çiftçinin işlediği görülen tarım arazileri miktarına bakılarak belirlenen mazot ve gübre destek yardımı yapılmaktadır. Arazide işlendiği bildirilen ürün cinsi, destek oranını ve doğal olarak alınan destek miktarını da etkilemektedir. 2020’de en revaçta mazot desteği pamuk ve gözde çeltik üretimidir.  

Organik tarım desteklemesi de eş zamanlı olarak günden güne daha önemli bir nokta hale gelmektedir. Organik tarım desteğinden yararlanabilmek için öncelikle çiftçi kayıt sistemi dışında Organik Tarım Bilgi Sistemi’ne (OTBİS) kayıt yaptırmak gerekir.  

İyi Tarım Uygulaması sürecinde özellikle yaş meyve ve sebze üretiminde birçok toptan/perakende alıcı kurum İyi Tarım Sertifikası olan üreticiden ürün temin edilmektedir. İyi Tarım Uygulaması sertifikaları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kurumlara verilmektedir. Üreticilerin üretim yaptığı il/ilçedeki yetkili kuruma başvuru yapması ve müracaat etmesi, gübre toprak ve yaprak analizlerinin sonuca kavuşturulması ve analiz sonuçlarında insan sağlığına tam anlamıyla zararlı kimyasal tespitinin negatif durumda olması İyi Tarım Sertifikası’na hak kazanılması için yeterli şartlar arasındadır. Bu şartlaın yerine getirilmesi durumunda, çiftçilik ve hayvancılık desteklerinden sorunsuz şekilde yararlanabilirsiniz.  

Fark Ödemesi Desteklemesi, bakanlık tarafından belirlenen tarım havzaları ve havzaların kapsadığı illere göre ya da yetiştirilen ürün cinsine göre verilmektedir..


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.