Özel Okul Teşvik Desteği Ne Kadar Kimler Faydalanabilir 2020

2020 yılı Özel okul teşvik ve desteğinden kimler faydalanabilir ve özel okul desteği kaç paradır? Çocuğunuzu özel okula göndermek istiyorsunuz ve devletin verdiği özel okul desteklerinden yararlanmak istiyorsanız lütfen yazımızı okuyunuz.

Özel Okul Teşvik Desteği Ne Kadar Kimler Faydalanabilir 2020
31 Aralık 2019 Salı 11:06

Özel Okul Devlet Desteği Ne Kadar?

Özel okul teşvik ve desteğinden kimler faydalanabilir? Bilindiği üzere kısa bir süre önce, istihdam projesi kapsamında devlet tarafından özel okul desteği verileceği açıklanmıştı. Bazı şartlara bakarak verilen özel okul destekleri, öğrencilerin eğitim hayatına sorunsuz devam edebilmesi amacıyla gerçekleştirildi. 2017 yılında hangi özel okulun bu destek kapsamında olduğu bilgisi açıklığa kavuşturulmamışken, 4 ağustos tarihinde bir açıklama yapıldı. Resmi gazetede yazılan tebliğe göre, bazı yeni düzenlemeler ve ek koşullar belirtildi.

Yazılan tebliğde, destek verilecek olan okul türü, ilk defa destek alacak öğrenci sayısı ve okulun türüne göre verilecek destek tutarları aktarıldı. Ayrıca okul öncesi eğitimi için verilecek olan özel okul destek ücreti, bir defaya mahsus olarak aktarılacaktır.

Okul Öncesinde Yalnızca 1 Defa

Özel okul teşvik projesi kapsamında son zamanlarda devlet tarafından verilen destek, 2017-2018 yılında da devam edecek. Çocuklarını özel okullara kayıt ettiren bireyler, kendilerine özel okul teşvik ücreti çıkması durumunda, okul türüne göre destek ücreti alacaklar. 2017 ve 2018 yılında dair destek teşvik ücreti belirlenmişken, her okul türünden ilk kez destek alacak öğrenci sayısı da belli oldu.

İşte Destek Tutarları Ve Kontenjan Sayıları

Verilen bilgilere göre okul öncesi eğitim gören öğrencilere 3060 TL tutarında yardım yapılacak ve kontenjan sayısı 6.000 ile sınırlandırıldı. Bunun yanında ilkokula devam eden öğrenciler için 15.000 kontenjan açılırken, verilecek olan destek tutarı da 3680 TL olarak açıklığa kavuşturuldu. Ayrıca ortaokula devam eden öğrenciler için 4280 TL yardım bedeli verilirken, kontenjan sayısı ilkokulda olduğu gibi 15.000 olarak belirlendi. Ek olarak liseye devam edecek öğrencilere de 15.000 kontenjan açıldı ve alacakları yardım bedeli 4280 TL. Son olarak temel liseye devam eden öğrenciler 3680 TL yardım alacaklar ve kontenjan sayısı ise 24.000 olarak aktarıldı. Toplam açılmış olan kontenjan sayısı 75.000 ile sınırlandırıldı.

İllerin dağılımı da belli oldu ve öğrencilerin yardım alabilmesi için, sosyo-ekonomik seviyelerinin de dikkatte alındığının bilgisini verelim. 2017-2018 yılında okul öncesi eğitim özel okul teşvik ücreti çevresinde 48-66 ay arasında olan öğrenciler yalnızca bir defaya mahsus özel okul teşvik yardımı alabilecek.

Sosyo- Ekonomik Gelişmişlik Katsayıları

Resmi gatede verilen sosyo-ekonomik gelişmişlik katsayıları ise şöyle, 1. Ve 2. Bölge 0.95, 3. Ve 4. Bölge 1.00, 5. Bölge 1.20 ve 6. Bölge 1.30.

Talebin çok olduğu alanlarda veya az olduğu bölgelerde, duruma göre Milli Eğitim Bakanlığı’nca kontenjanlar kaydırılacabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklamasına göre, talebin az olduğu bölgelerin kontejanını, talebin çok olduğu illerdeki kontenjanda da kullanabilir. 2017 ve 2018 yılı kapsamı boyunca yaklaşık 340 bin öğrenciye özel okul eğitim ve öğretim yardımı yapılacak. Kontenjanların açıklanmasının ardından, gözler resmi yapılacak olan, hangi okul bu desteği verecek  açıklamasına çevrildi. İlerleyen günlerde yeni bir açıklama bekleniyor.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.