KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır? Öğrenim Kredisi Ödemesi Nereden Yapılır?

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödemesinin Nasıl Yapılacağını Merak Ediyorsanız ve Öğrenim Kredisi Ödemesi Nereden Yapılacağını Merak Ediyorsanız Yazımızı Okuyabilirsiniz.

KYK Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır? Öğrenim Kredisi Ödemesi Nereden Yapılır?
10 Kasım 2019 Pazar 17:47

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ GERİ ÖDEMELERİ

Öğrenim kredisi, KYK yani yükseköğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim görecek, TC vatandaşı öğrencileri olan kişilere maddi bakımdan destek olmak amacıyla yükseköğretim kurumlarındaki normal öğrenim süresince, geri ödenmesi şartıyla verilen bor paradır. öğrenim kredisi geri ödemesi Türkiye İstatistik Kurumu yani TÜİK tarafından açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi olan Yİ-ÜFE artışlarının baz alınması sonucunda hesaplanmaktadır.

Peki, KYK Öğrenim Bursu Ne demektir?

İhtiyaç sahibi olup başarılı olan öğrencilerin eğitim süresi boyunca geri alınmaması şartıyla aylık olarak düzenli şekilde verilen hibe paraya öğrenim bursu denir. İhtiyaç sahibi olunmasının yanı sıra;

 • Gazi ya da şehit çocukları,
 • %40 üzeri bir engeli olan,
 • Annesi ile babası vefat etmiş,
 • ÖSYM ham puan olarak ilk 100 içinde olan,
 • Amatör milli sporcu olan

Kişilerde KYK öğrenim bursu için öncelikli sırada yer almaktadırlar.

KYK Öğrenim Bursu ya da Kredisi Kimlere Verilmektedir?

Ön lisans, Lisans ile 2 yıllık okuldan mezun olarak ara vermeksizin 4 yıllık okulun 3’üncü sınıfına intibakı yapılan kişiler(intibak programları süresi hariç) ve yüksek lisans (master) ile doktora öğrencilerine verilmektedir.

KYK Öğrenim Kredisinden Faydalanamayacak Olan Öğrenciler

 • Normal süre haricinde ek sürede öğrenim görmekte olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu olan öğrenciler,
 • Açık öğretim ya da uzaktan eğitim öğrencileri,
 • Bir yükseköğretim kurumundan (Dikey geçiş ile yüksek lisans ya da doktora hariç) mezun olan öğrenciler,
 • Ön lisanstan lisans eğitimine geçmek amacıyla intibak eğitimi yapacak olan öğrenciler (intibak programınca)
 • Sağlık nedeni haricinde ön lisans mezunu olan kişilerden ara vermek sureti ile intibak programına başlamış olan öğrenciler,
 • Kredi talebinde bulunulan tarihte kayıtlı olunan öğretim kurumunda bir yıldan fazla başarısız olan ya da ara veren öğrenciler,
 • Gerçek dışı beyanda bulunmuş olanlar,
 • Kesin hükümler sonucu mahkûm olanlar,
 • Kurum yurtlarından süresiz olarak yurttan çıkarılma cezası almış olan öğrenciler

KYK Öğrenim Burs ve Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Öğrenim bursu ya da kredisi başvurusu her sene Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından duyurulan tarihler arasında E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Tam tarihi belli olmamakla beraber genellikle her sene Ekim ayı içinde hem burs hem de kredi için başvurular alınmaktadır. Başvuru esnasında sosyal, ekonomik ve eğitim durumu ile ilişkili sorular sorulmakta ve verilen cevaplar kamu kuruluşlarından alınacak olan verilerle KYK tarafından karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu değerlendirmelerin sonucunda başvuru yapan öğrencilerin kredi mi yoksa burs mu alacağı kesinleşmektedir.

KYK Öğrenim Kredisinin Erken Ödenmesi

KYK tarafından verilen öğrenim kredisinin borcunun toplamı, normal öğrenim süresi bitiş tarihi itibariyle ilk yıl içerisinde ödenirse anaparadan olmamakla beraber yalnızca Türkiye İstatistik Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi olan Yİ-ÜFE’nin artışıyla ortaya çıkmış olan borçların yani enflasyon farkının %30’u, ikinci yıl içerisinde ödenirse de %20’si için erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Özetlenecek olursa; KYK kredilerinde erken ödeme durumlarında yalnızca hesaplanan enflasyon üzerine bir indirim uygulanmaktadır. Bununla birlikte erken ödeme yapmadan önce KYK’ya ait 444 19 61 numaralı çağrı merkezi aranıp kapatma tutarının öğrenilmesi gerekmektedir.

KYK Öğrenim Kredisinin Geri Ödemesi Ertelenebilir mi?

KYK geri ödemeleri askerlik, işsizlik, yüksek lisans ya da doktora eğitimine devam edilmesi gibi sebeplerden dolayı ertelenebilmektedir. Askerlik süresindeki ertelemeler için vatani görevin bitişine kadar erteleme yapılabilmekte ve erteleme süresince Yİ-ÜFE oranları uygulanmamaktadır. Askerlik harici ertelemelerdeyse Yİ-ÜFE oranları uygulanmaktadır. Erteleme süreleri 1 senelik yapılmakta ve erteleme talepleri E-Devlet üzerinden iletilmektedir.

KYK Öğrenim Kredisinin Borcu Ödenmediği Zaman Ne Olur?

Öğrenim kredilerinin geri ödemelerine, mezun olunan tarihin devamındaki iki senenin sonrasında başlanmaktadır. Eğer ki borç ödeme planı oluşturulduğu gibi zamanında ödenmezse aylık %1,40 oranında bir gecikme zammı, günden güne hesaplanarak aylık kredi geri ödeme tutarına eklenmektedir. Bununla beraber, borçların birdenbire aksatılması durumunda KYK alacağın tahsil edilmesi için Gelir İdaresine aktarım yapmaktadır.

KYK’dan Öğrenim Kredisi Alanlar, Burs Alabilir mi?

Burs alan öğrenciler öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciler ise burs alamamaktadır. Diğer taraftan KYK haricindeki kurumlardan burs almanın KYK tarafından verilen kredi ya da bursa bir etkisi bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Öğrencileri de Burs ya da Kredi Alabilir mi?

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK yalnızca örgün öğretim görmekte olan öğrenciler için burs ya da kredi vermektedir.

KYK Öğrenim Kredisinin Hesaplanması

Öğrenim kredisi enflasyon hesaplaması, kredinin alınmış olduğu ay ki Yİ-ÜFE’sinin mezun olunduğu aydaki Yİ-ÜFE’sine oranlanması ile hesaplanmaktadır. Yani başka bir şekilde anlatılacak olursa; kredi alınan her ay için mezun olunduğu aya göre paranın enflasyonun etkisinden ötürü yaşadığı değer kaybı, kullanılmış olan aylık kredi tutarına yansıtılmaktadır.

KYK Öğrenim Kredisinin kesilme sebepleri

 • Öğrenimden izin alma, vazgeçme ya da kaydın dondurulması
 • Kesin hükümlerle mahkûm olunması
 • Asgari ücret düzeyi devamlı gelir ile çalışılma
 • Öğrenim kurumunca çıkarılma, geçici uzaklaştırma alma ya da kurumdan ayrılma
 • Sağlık nedeninden dolayı öğretim kurumuna devam edilememesi
 • Öğretim kurumunun kapanması
 • Öğretim kurumu değiştirilmesi sırasında, eski okulda bir seneden fazla başarısız olunması veya öğretime bir sene boyunca ara verilmesi
 • Kurum yurtlarından süresiz olarak çıkarılma cezası alınması


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.