İş Yerinden Evlilik Parası 2018

İş hayatında evlenme çağına gelmiş kişilerin merak edilen sorulardan birisi de işyerinden evlilik parası alınabiliyor mu? Olmuştur. Yasal olarak Gelir Vergi

İş Yerinden Evlilik Parası 2018
20 Eylül 2018 Perşembe 17:51

Evlilik Parası Nedir?

Evlilik parası veya çeyiz adı altında kız çocuklarının evlendikleri zaman aldıkları yardım olarak bilinmektedir. Bu parayı almanın bir şartı olduğu gibi, almak için uygulanması gereken bir kaç adım vardır. İş hayatında istenilen tüm şartları sağlayan bayan çalışanlar, evlilik aptıkları zaman evlilik parasını sorunsuz olarak alabilirler. Evlilik parası, sosyal güvenlik kapsamında anne veya babasının maaşını alan kız bireylerin, evlenmesi durumunda yalnızca bir defaya mahsus geri ödemesiz paradır.

Evlenme Parasından Nasıl Yararlanılır?

Evlenme parası ödeneği, erkek bireyler için geçerli değildir ve yalnızca bayan bireyler için geçerli kılınmıştır. Anne veya babasının ölümünden sonra sahip oldukları maaşı alan bayan bireyler, evlendikleri zaman rahatlıkla ödeneği alabilmektedir. Evlenme ödeneğinin sorunsuz alınabilmesi için, iki şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Aranan ilk şart, az öncede belirttiğimiz gibi anne veya babanın ölümünden dolayı alınan emekli maaşıdır. İkini şart ise, bu maaşı alırken evlenmektir. İkinci bir evlilik yapan kız bireyler, bu ödenekten asla yararlanamamaktadır. Dul eşler bir kez daha evlendiğinde de, bu ödeneği asla alamaz.

Evlenme Parası Ne Kadardır?

Sgk tarafından verilen evlilik parasının miktarı, alınan maaşın tutarına göre bir oranla verilmektedir. Son alınan aylık tutarının 24 ile çarpılmasından elde edilen tutar, evlilik parası olarak verilmektedir. Bu ödeme, yalnızca bir defaya mahsus sahip olunan banka hesabına ödenir. Örnek olarak aylık 700 TL tutarında ölüm aylığı alan bir kız birey, yaklaşık 16.800 TL civarında bir evlenme parası alacaktır. Fakat evlilik parası alan bireyin, aylık olarak aldığı ölüm maaşı tamamen kesilmektedir.

Evlenme ödeneği alarak bir bayan bireyin boşanması durumunda tekrar ölüm maaşını alabilmesi için, aradan 2 sene geçmesi gerekmektedir. Çünkü alacağı iki yıllık tutar, Sgk tarafından peşin olarak ödenmiştir. Çalışmakta olan kız çocukları evlilik parasından hiçbir şekilde yararlanamamaktadır. Evlilik parası almak için yanlılş bir bilgi verilmesi durumunda, verilen tutarın faiziyle geri ödenmesi istenmektedir. Sgk bu tür durumlarda sert bir tutum sergilemekte ve ağır işlemler uygulamaktadır.

İş hayatında evlenme çağına gelmiş kişilerin merak edilen sorulardan birisi de işyerinden evlilik parası alınabiliyor mu? Olmuştur. Yasal olarak Gelir Vergisi Kanununda 25. Maddede ve 5 numaralı bendinde yer alan hükme göre, iş yerinde çalışan personele, tıpkı doğum yardımına benzeyen, evlilik olayı sebebiyle yapılan tüm yardımların iş yerinde çalışan personelin mevcut maaşı üzerinden iki aylık ücretine tekabül eden kesimi vergiden tamamen müstesnadır. Bir iş yerinde haftalık biçimde veya gündelik biçimde çalışanlarda en son çalıştığı günlük ücretin tam 60 katı istisnaya esas alınır. Tüm bu evlenme yardımları kazanılan aylık primlere, esas kazançlara da dahil edilememektedir.

İş Yerinden Verilen Evlenme Yardımlarının Uğradığı Kesintiler

Örnek verilecek olursa: Bir işçi brüt maaşı 1500 TL olan bir iş yerinde düzenli olarak çalışıyor. İşveren ise 3500 TL evlenme yardımı altında para hediye ettiğini varsayalım. Bu verilen 3500 TL hediye hiçbir prime, esas kazanca dahil edilemeyeceği kesindir. Bu sebepten ötürü 3500 TL üzerinden SGK veya işsizlik pay kesintileri yapılamayacaktır. Gelir vergisi kısmına gelinirse, işçiye verilen evlilik yardımı tutarı iki aylık ücreti aştığı gözlemleniyor. Bu nedenden dolayı evlenme yardımının 2 aylık ücreti aşan her kısmının vergiye tabi tutulması gerekir. 1500 TL maaşın iki aylığı 3000 TL olduğundan bu kısım vergiden muaf tutulur ve geriye kalan 500 TL’si devlete ödenen gelir vergisine tabi tutulur. Yine aynı şekilde damga vergisi ile ilgili herhangi bir istisna veya muafiyet söz konusu olmadığından dolayı damga vergisi hesaplanır.

İş yerinden evlilik sebebiyle verilen izinlerin ücreti yatar mı?

Kanuna göre evlenecek kişinin yasal olarak 3 gün izin hakkı vardır. Bu 3 günlük verilen izin yıllık izinden asla kesilemez ve ücretli olarak kabul edilir. 3 günden sonra kullanılan izinlerin ücretli veya ücretsiz olacağı tamamen firma kararına bırakılmıştır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.