Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu En Uygun Faizsiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Faizsiz Nasıl Alınır ?

Faizsiz Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu
16 Temmuz 2019 Salı 12:48

Evlilik Kredisi

Vatandaşlarımızın çeşitli ihtiyaçlarına çözümler sunma adına hükümette bulunan bakanlıklar sosyal yaşama destek sağlama adına birçok hizmeti ortaya koymaktadır. Her bakanlığın kendi hizmet bölgesine göre ortaya koymuş olduğu bu hizmetler devlet eliyle yapıldığından dolayı birçok ihtiyacı karşılamaktadır. Son yıllarda devlet eliyle yapılan sosyal hizmetlere bakıldığında genç nüfusun yetişmesine yönelik eğitim, sosyal yaşam ve gelecekleri yönündeki planlar bazı alınmaktadır.

Verilen bu hizmetler ile alakalı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençlerimiz için devlet destekli evlilik kredisinin mimarı olarak ön plana çıkmıştır. Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da büyük katkıları ile hayata geçirilen bu proje sayesinde 2019 yılında 18 ile 26 yaş aralığında bulunan gençlerimize 50.000 TL’lik kredi desteği verilmektedir.Yapılan bu düzenleme ile birlikte bundan böyle gençlerimiz evlenirken zorlanmalarına gerek kalmayacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu şartları sağlayan ve Türk Ceza Kanununda belirtilenağır suçlar kapsamındaki cezaları siciline işletmeyen her bir gencimiz faydalanabilecektir. Devlet destekli evlenenlere evlilik kredisi 50.000 TL ile sınırlandırılmış olup ödeme noktasında 4 yıllık bir süreyi kapsamaktadır.

Geri ödeme süresinden öncesinde de bakanlık tarafından 1 yıl geri ödemesiz olup toplamda 5 yıllık bir geri ödeme süresi belirlenmiştir. Ertelemeli süre eğer evlenen gençlerimizin ilk yıl çocuklarının olması ile birlikte 1 yıl daha ötelenerek, 2 yıl geri ödemesiz 4 yıl içerisinde bitirilmesi isteniyor. Ayrıca evlilik ceyiz kredisi devlet yurtlarında kalan, yetim ve öksüz gençlerimiz içinde geçerlidir. devlet destekli evlilik kredisi ekşi gibi forumlar üzerinde detaylı tüm bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu konuda birçok başlık açılmıştır diyebiliriz.

Evlilik kredisi nasıl alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen aşağıdaki şartlar dahilinde e devlet evlilik kredisi verilmektedir. Buna göre;

•Evlenecek olan çiftlerimiz 18-24 yaş arasında olmalı.

•Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmak.

•Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak.

Tüm bu kriterleri sağlamış olan bay bayan her Türk vatandaşı devlet destekli faizsiz evlilik kredisinde faydalanabilmektedir. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları sağlayan her vatandaşımıza faizsiz 1 yıl geri ödemeksizin 50.000 TL evlilik kredisi devletimiz tarafından verilecektir. Kredinin toplamda geri ödeme süresi 5 yıl ile sınırlandırılmış olup verilecek olan kredi kamu bankası aracılığı ile vatandaşlara ulaştırılacaktır. Ayrıca evlenip ilk yıl çocuk sahibi olan ailelerin evlilik kredisi 1 yıl ötelenebilecektir.

Evlilik kredisi alma şartları nelerdir 2019

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer detay ise, üniversite mezunu olan vatandaşlarımız için yaş aralığı 26 yaşına kadar uzatılmıştır. Evlenecek olan çiftlerimizden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise, kredinin geri ödemesi yine bakanlık tarafından en az 2 yıl olarak ötelenmek şartıyla 4 yılda geri ödenmesi istenecektir.

Evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verileceği için evlenmeyi düşünen çiftlerimiz başvuru için bankaların şubelerini kullanmaları gerekecektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da destekleri ile vatandaşlarımızın sosyal yaşam standartlarının arttırılması devletimiz eliyle planlanmıştır.

Evlilik kredisi için gerekli evraklar           

•Nüfus cüzdanı

•Maaş bordrosu ya da gelir belgesi

•Sgk Hizmet Dökümü

 •Müstakbel eşin gelir belgesi ya da maaş bordrou

Evlilik Kredisi Nasıl Çekilir?

Evlilik kredisine başvuru yaptıktan sonra, işlemleri uygun gören birçok banka ile görüşme yapabilir ve çeyiz hesaplarınızı o banka üzerinde açarak, o bankadan çekebilirsiniz.

Evlilik Kredisi Almak İstiyorum

Eğer sizlerde evlilik kredisi en uygun şekilde almak istiyorsanız birçok bankadan çeyiz hesabı açabilirsiniz. Bu konuda ilk olarak, evlilik kredisi ziraat, evlilik kredisi halkbank, evlilik kredisi garanti, evlilik kredisi vakıfbank, evlilik kredisi akbank, evlilik kredisi yapı kredi, evlilik kredisi iş bankası, evlilik kredisi denizbank gibi tercihleriniz olabilir. Hangi banka ile çalışıyorsanız, o banka ile görüşmenizi öneririz. Çünkü bu bankaların hepsi çeyiz hesabı açıyor.

En çok gelen sorulardan bir tanesi de, evlilik ev kredisi var mı tarzındadır. Bu konuda ev almaya yönelik bir teşvik olmadığını aktarmak isteriz. Yani evlilik kredisi hangi bankalar, evlilik kredisi hangi bankalar veriyor, evlilik kredisi faizsiz hangi banka veriyor, evlilik kredisi devlet destekli hangi bankadan alınır, evlilik kredisi devlet destekli hangi banka veriyor soruları bizlere sıklıkla geliyor. Bu bankalara bakmanızı öneririz.

Evlilik kredisi en uygun bankayı araştırmanız sonucunda bulabilirsiniz. evlilik kredisi başvurusu yap özelliği ile başvurularınız hızlı şekilde yapılmaktadır. devlet destekli evlilik kredisi çıktımı gibi sorularınızı da bankanıza iletebilirsiniz.

Evlilik kredisi faizsiz Geri Ödeme Nasıl Olacak?

Faizsiz devlet destekli evlilik kredisi alan bir kişi maksimum 50000  tl alabilecektir. Alınan kredi 1 yıl boyunca geri ödeme yapmadan beklenecektir. Daha sonra maksimum 4 sene içerisinde bu para taksitlere bölünerek kredi kullanan kişiden tahsil edilecektir. Bakanlığın koyduğu şartlar çerçevesinde ilk yıl çocuğu olan kişi bu krediyi 1 sene daha öteleme imkanı sunacaktır.

Bu krediye başvuran evlenecek çiftlerden herhangi birisi yetim veya devlet yetiştirme yurtlarında kalmış ise geri ödeme süresi yine 4 yıldır ama ilk 2 yıl boyunca kredi geri ödemesi yapmayacaktır. Toplamda bu süre minimum 6 yıldır. evlilik kredisi devlet destekli 50 bin lira başvuruları ve koşullar gibi sorularınızı bu şekilde cevaplamız oluyoruz. Sizlerde eğer evlilik kredisi devlet destekli başvuru yapmak istiyorsanız, üstteki tüm bankaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu erken evlilik kredisi başvurusu olarak da geçer.

Evlilik Kredisi Haram Mı?

Devlet destekli bir yardım olduğu için, bu kredilerin haram olmadığını sizlere aktarmak isteriz. Yani gönül rahatlığı ile bu yardımları alabilirsiniz. Ayrıca engellilere evlilik kredis, engelli evlilik kredisi gibi başlıklar ile de açıklayabiliriz. Yani engelli bireylerimiz de bu krediyi tamamen helal yollardan alabilir. evlilik kredisi devlet desteklidir ve sizler gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Bu soruya da cevap verdikten sonra aslında evlilik için kredi çekmek caiz mi sorusuna da detaylı cevap vermiş oluyoruz.  Sonuçta sizler evlilik için kredi çekmek için kredi çekmiş oluyorsunuz ve ayn ızamanda geri ödemesi de yapılmış oluyor. Evli çiftlerin kredi borcunun silinmesi gibi durumlar tamamen farklıdır ve o devletten alınan öğrenim kredileri ile alakalı bir durumdur.    

ÇEYİZ HESABI VE DEVLET KATKISINA DAİR YÖNETMELİK

Amaç ve kapsam

MADDE 1- (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Türk vatandaşı olan veya 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamına giren kişilerin çeyiz hesabı ödeme planlarına, Devlet katkısına ilişkin hak ediş sürelerinin tespitine ve birikim yapılan süreler ile ödeme planlarına göre Devlet katkısı oranının ve azami tutarın farklılaştırılmasına, hesapların denetimine ve uygulamaya yönelik diğer hususlara ilişkin usul ve esasları belirlemektir.

Dayanak

MADDE 2- (1) Bu Yönetmelik, 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 2 nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 3- (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

a) Bakanlık: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını,

b) Banka: 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununa tabi mevduat ve katılım bankalarını,

c) Birikim: Çeyiz hesabında biriken ödemeler ile getirilerin toplamını,

ç) Çeyiz hesabı: Bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak bu Yönetmelik kapsamında açılan hesabı,

d) Devlet katkısı: 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 2 nci maddesine göre Bakanlık bütçesinden bu amaçla konulan ödenekten karşılanan ve hak sahiplerine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla defaten ödenen tutarı,

e) Dönem: Çeyiz hesabının açıldığı tarihi takip eden oniki aylık sürelerin her birini,

f) Düzenli ödeme: Sözleşme ile belirlenen ödeme planına göre aylık veya üç aylık olarak yapılan ödemeleri,

g) Hak sahibi: Devlet katkısı ödemesine hak kazanmak için gerekli şartları sağlayan gerçek kişiyi,

ğ) Katılımcı: Çeyiz hesabı sözleşmesine göre adına bankada hesap açılan gerçek kişiyi,

h) Sözleşme: Banka nezdinde çeyiz hesabı açılmasına yönelik olarak banka ile katılımcı arasında yapılan çeyiz hesabı sözleşmesini, ifade eder.

Çeyiz hesabının açılması ve işletilmesine ilişkin genel esaslar

MADDE 4- (1) Türk vatandaşları veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamına giren kişiler bankalarda çeyiz hesabı açabilirler.

(2) Çeyiz hesabı, bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilir. Çeyiz hesabı ortak hesap olarak açılamaz.

(3) Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde, bir defaya mahsus olmak üzere, hesabına 5 inci maddede belirtilen üst sınırı aşan bir tutar yatırabilir. Bu tutar 15.000 Türk Lirasını geçemez.

(4) Çeyiz hesabı açılışında katılımcı ile banka arasında sözleşme ve gerektiğinde ürün işleyiş detaylarını içeren müşteri talimatı düzenlenir.

(5) Katılımcı birden fazla çeyiz hesabı açamaz. Çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamaz.

(6) 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.

Bu yazı evlilik kredisi devlet destekli resmi gazete yazısı olarak da geçer. Yani tamamen resmiyete kavuşmuş bir yazıdır diyebiliriz. evlilik kredisi devlet destekli 2014 yılında ortaya çıkmıştır ve o zamandan bu zamana kadar verilmeye başlanmıştır. Sizlerde  evlilik çeyiz kredisi almak için gerekli şartları taşıyorsanız eğer, kısa süre içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik kredisi devlet destekli başvuru nereye yapılır gibi bir soru soruyorsanız eğer, Bakanlar kurulunun bu konuda yetkili olduğunu söylemek isteriz. Devlet bankaları bu kondua başvuru almaktadır. evlilik kredisi için nereye başvurulur gibi soru soruyorsanız eğer, en altta yazdığımız bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sorunun cvabı aslında evlilik kredisi hangi kurum veriyor sorusunun da cevabıdır. evlilik kredisi devlet destekli yaş sınırı da üst kısımda detaylı olarak aktarılmıştır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.