Devlet Destekleri – Devlet Hibeleri

Devlet destekleri diğer adıyla devlet hibeleri ya da devlet teşvikleri diyebiliriz. Devlet destekleri hakkında merak edilen bütün soruları yanıtladık. Devlet teşvikleri ne kadar oldu, Devlet hibeleri ne kadar? Devlet ne kadar destek veriyor? Tüm bu soruların cevabı yazımızda mevcut.

Devlet Destekleri – Devlet Hibeleri
24 Ocak 2020 Cuma 21:41

Devlet Destekleri

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çevrimiçi olarak veya medyada görebileceğinizin aksine, bir iş kurmak veya kişisel harcamaları karşılamak için kişilere hibe veya “karşılıksız destek” sunmaz. Hükümetin “ karşılıksız destek" sunduğunu iddia eden web siteleri veya diğer yayınlar genellikle dolandırıcıdır. Lütfen bu tarz yayınları gerekli makamlara bildirin.

Hükümet, ihtiyaç sahibi bireylerin ve ailelerin kendi kendine yeterli olmalarını veya masraflarını azaltmalarını sağlamak için tasarlanmış yardım programları sunmaktadır.

Devlet Teşvikleri

Devlet hibesi nedir?

Hibe, hükümetin kamu hizmetleri sunmak ve ekonomiyi canlandırmak için fikir ve projeleri finanse etmesinin yollarından biridir. Hibeler, kritik kurtarma girişimlerini, yenilikçi araştırmalar listelerinde listelenen diğer birçok programı desteklemektedir. Hibeler ve hibe programları hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili kurumların resmi internet sitelerini inceleyebilirsiniz.

Kimler hibe alabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti genellikle belediyelere, üniversitelere, araştırmacılara, kolluk kuvvetlerine, kuruluşlara ve kurumlara, nüfusun veya bir bütün olarak toplumun belirli kısımlarına fayda sağlayacak büyük projeler planlayan hibeler vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çevrimiçi ortamda veya medyada görebileceğinizin aksine, bir iş kurmak veya kişisel harcamaları karşılamak için kişilere hibe veya “karşılıksız destek” sunmaz. Bununla birlikte, hükümet ihtiyacı olan bireylerin ve ailelerin kendi kendine yeterli hale gelmelerine veya masraflarını azaltmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış resmi yardım programları sunmaktadır.

Devlet Teşviklerini Arama ve Başvurma

Hibe bilgileri veya başvuru formları için ücret talep edebilecek ticari siteler yerine hükümetin ücretsiz, resmi web sitesi turkiye.gov.tr adresini kullanın. Turkiye.gov.tr, bireylerin ve kuruluşların hibeler bulmasına ve başvurmasına yardımcı olmak için 1.000'den fazla hükümet hibe programından gelen bilgileri merkezileştirir.

  • Uygunluk - Finansman fırsatlarının çoğu hem bireyler hem de organizasyonlar içindir.
  • Nasıl başvurulur  -  Kayıt ve başvuru sürecinde size yardımcı olacak ipuçları ve araçlar edinin. Ve başarılı bir hibe teklifinin nasıl değerlendirileceğini öğrenin.
  • E-posta bildirimleri  - Yeni hibe fırsatları hakkında e-posta ile haberdar olmak için turkiye.gov.tr üzerinden hibe bildirimlerine kaydolun.

"Ücretsiz" Hibeler ve Hibe Dolandırıcılığı

Eğer "ücretsiz hibe" almaya hak kazandığınızı belirten bilgi aldıysanız, muhtemelen bir aldatmaca olduğunu bilmelisiniz. Hibe dolandırıcılıklarını tanımanıza ve bunlardan kaçınmanıza yardımcı olmak için Türkiye Ticaret Komisyonundan bilgi alın. Hibe dolandırıcılığı kurbanı olduysanız, bu konu ile alakalı ilgili makamlara şikayette bulunabilirsiniz.

Devlet Kredileri

Devletten kredi nedir?

Devlet kredileri, eğitim için ödeme yapmak, konut veya iş ihtiyaçlarına yardımcı olmak ya da acil durum, krize yanıt vermek gibi belirli bir amaca hizmet eder.

Krediler hibelerden farklıdır, çünkü alıcıların genellikle faizle birlikte kredileri geri ödemeleri gerekmektedir.

Devlet Kredileri Örnekleri

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kredi türleri sunmaktadır:

  • Öğrenci kredileri
  • Konut kredileri dahil afet ve ev geliştirme kredisi
  • Küçük İşletme kredileri

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin sağladığı çeşitli destek türleri vardır. Kişinin veya ailenin maddi durumuna bağlı olarak alması zorunlu veya isteğe bağlı olabilirler. Zorunlu hibeler ayrıca blok hibeler, açık uçlu veya kapalı uçlu olarak sınıflandırılabilir. Hibeler zorunlu veya isteğe bağlı olabilir.

Devlet Kredilerinden Faydalanmak

Eğer sizin de devlet kredilerinden faydalanmak gibi bir planınız var ise, öncelikle size uygun kredi programına karar vermelisiniz. Bu kredi programına karar verdikten sonra, başvuru yöntemlerini ve aşamalarını öğrenmeli, programa uygun olarak bir başvuru işlemi yapmalısınız. Başvuru ile alakalı detayların çoğunu, turkiye.gov.tr sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Bireylerden kurumsal şirketlere, kurumsal şirketlerden kobilere kadar herkesin yararlanabileceği hibeler vardır. Bununla birlikte, devlet hibe bütçesinin çoğunluğu (yaklaşık % 80 kadarı) belediye ve yerel yönetimlere verilmektedir. Geri kalanların çoğu okul bölgeleri, kolejler ve üniversiteler, konut yetkilileri ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından alınmaktadır. Özel işletmeler ve bireyler için az miktarda hibe, büyük ölçüde ise araştırma hibeleri mevcuttur.

Hibe programları, vatandaşı veya şirketleri borç içine sokmak için değil, belirli bir hedefe ulaşmada kamu ya da diğer hükümetlerin yardımını almaları için yürürlüğe girer. Örneğin, evsizlikle mücadele için bir hibe programı oluşturulabilir, ancak alıcılar yardıma muhtaç bireylerden ziyade evsizlere yardım eden gruplar olacaktır. Kendiniz de bir yardıma muhtaç iseniz, ilgili yardım programları için turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmelisiniz.

Hibe almak kolay değildir. Süreç uzundur ve yüksek ihtimalle doğrulukla büyük miktarda bilgi verilmesini gerektirir. Projenizi hibe veren kuruluşun hedeflerine uygun olarak sunmanın ideal yolunu düşünmek ve kuruluşu planlarınızla takip edebileceğiniz kaynaklara ve disipline sahip olduğunuza ikna etmek için zaman ayırmanız gerekecektir. Ardından fikirlerinizi, süreçlerinizi ve teklifinizi başvurunuzu gözden geçiren kişilere açık bir şekilde iletmek için iyi yazma becerilerine ihtiyacınız olacaktır. Çoğu hibe programı için fonlar azalmıştır, bu nedenle aradığınız hibe için büyük miktarda rekabet olacağını bilmelisiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.