Potansiyel Vergi Numarası

Potansiyel Vergi Numarası Ne İşe Yarar Potansiyel Vergi Numarası Nasıl Alınır Potansiyel Vergi Numarası Öğrenme Potansiyel Vergi Mükellefi Nedir

Potansiyel Vergi Numarası
11 Aralık 2018 Salı 20:12

Potansiyel vergi numarası kişilerin vergi sistemi ile devletten edindikleri bir numaradır. Potansiyel vergi numarası veya diğer deyimiyle vergi kimlik numarası TC kimlik numarasına geçildikten sonra adı pek duyulmamıştır. TC kimlik numarası sistemine geçildikten sonra artık itibari pek fazla bulunmamaktadır. 
Vergi mükellefi olmayan kişilerin kendi bilgileri ile girdikleri sorgulamalar sonrası karşılarına çıkacak sonuç ise, vergi kimlik nolu bireyin kazanç vergisi, gelir vergisi ve yıllık gelir vergisi türlerinin arasında mükellefiyet bulunmadığından vergi levhası da bulunmaz olacaktır. 


Potansiyel Vergi Numarası Ne İşe Yarar ?

Günümüzde potansiyel vergi numarası ne işe yarar sorusu her geçen gün artmaya devam etmektedir. Dünya artık teknoloji çağını yaşamaktadır. İçinde bulunduğumuz 21.yüzyıl gereği bu teknolojinin oldukça yaygın bir şekilde kullanılması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle çeşitli yerlerde veri aktarımı daha hızlı ve ekonomik şekilde olması istenir. Eskiden olduğu gibi hantal ve aksaklıklarla dolu bir sistemin içinde olmak artık geride kalmış durumdadır. Bu yüzden ülke çapında tüm toplumsal faaliyetlerin tam olarak denetim altında tutulması ve tüm işlemlerde daha teknolojik imkanlardan yararlanılması gerekmektedir. Bu bakımdan teknolojinin sahip olduğu önem gereği, bunun daha etkili bir şekilde kullanılması şart haline gelmiştir.
Değişen gelişimlere ayak uydurmak isteyen vergi dairesi de, oluşan kayıt dışı ekonomiyi devre dışı bırakmak için çalışmalara başlamış durumdadır. 24/06/1994 tarihinde kabul edilmiş 4008 sayılı kanunun 1. Maddesi gereği her vatandaşa bir vergi numarası verilmesi şart haline getirilmişti. Bu konunun gerekli olan esasları da bizzat Maliye Bakanlığı tarafından yetkili kılınmıştı. 1995 yılı itibariyle bu fıkraya bazı düzenlemeler eklenerek, daha işlevsel bir hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu değişiklik sonrası ilk olarak gerçek kişilerin yanında tüzel kişilere de vergi numarası verilmesi kararlaştırılmıştır. İkinci yapılan değişiklik ise bakanlığa vergi numarası için yetkilendirilmesi verilmesi idi. Bu düzenlemelerden sonra beş milyonu aşkın kişiye gerçek ve tüzel yeni numaralar verilmiştir.  Bu şekilde vergi numarası sayesinde daha sorunsuz ve geniş şekilde veri yönetimi gerçekleştirebilecektir


Potansiyel Vergi Numarası Nasıl Alınır ?


Kişilerin bu çok gerekli olan konuda daha hızlı işlem yapabilmelerin önü açılmış durumdadır. Buna bağlı olarak kişiler birkaç adım içinde kendi vergi numaralarını alabilirler. Tabi potansiyel vergi numaralarının alınması için gerçek kişilerin ve tüzel kişilerin bilmesi gereken bazı şeyler bulunur. Bunlar birbirinden farklı olarak potansiyel vergi numarası alma işlemlerini tamamlayabilirler. Bireylerin ve işletme sahiplerinin potansiyel vergi kimlik numarasını alabilmek için dikkat etmeleri gereken şeyler ise aşağıdaki gibidir. Ancak bu şartları yerine getirenlere potansiyel vergi kimlik numarası alabilmektedir. Potansiyel vergi numarası için gerekli evraklar ise şu şekildedir:

Gerçek kişiler için vergi kimlik numarası alma


Türk vatandaşı olan kişilerin TC nüfuz cüzdanı örneği, Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmayan kişilerin ise pasaportları, noter veya vergi dairesi olarak onaylanmış şekilde dilekçe ile ilgili yerlere müracaat edilmesi gerekir. Onaylı belgelere sahip olan kişilerin potansiyel vergi kimlik numarası alması söz konusu olacaktır.
Serbest bölge üzerinde faaliyeti bulunan Türk vatandaşları ve yabancılar, yukarıdaki belgelere ek olarak bir belge türünü daha edinmeleri gerekecektir. Buna bağlı olarak Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ile alınmış faaliyet ruhsatı, ilgili noter veya müdürlüklerin onayıyla birlikte, serbest bölgelerdeki tarha yetkili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekir. Bu şekilde bu kişilerinde potansiyel vergi kimlik numaralarını almaları söz konusu olacaktır. 

Tüzel Kişiler için vergi kimlik numarası alma


Vergi mükellefi olmayan tüzel kişiler ise, unvan, adres, kuruluş yeri, yetkili kişilerin imzası ve tüzel kişilik kaşesi ile birlikte, tüzel kişilik merkezlerindeki bölge olan tarha yetkili vergi dairesine ulaşmaları ve buraya müracaatta bulunmaları gerekir. VEDOP sicil işlem dahilinde kişi, potansiyel mükellefiyet ekranı içinden, şirket türü olarak diğer seçeneğini seçmeli ve bu şekilde bilgi girişi olduğunda kişilere vergi kimlik numarası iletilmiş olacaktır. Bu dilekçeye ek olarak mutlaka bulundurulması zorunlu olan belgeler şu şekildedir:

  • Eski ve yeni kooperatiflerin ticaret sicili ve sözleşme müracaatına ilişkin belgeler ve bunların yanında üst birliğe üye olunduğunu ispatlayan belge
  • Derneklerde tüzüğün belirlenmesi
  • Cemiyetlerde nizamname 
  • Okul aile birliklerinde ilişkili karar defterinin okul müdürü ile onaylanmış olması
  • Vakıflar için resmi senet veya vasiyetler
  • Diğer kişiler için noter onaylı hukuki belgelerin de bu dilekçeye eklenmesi gerekecektir.

Yabancılar için vergi kimlik numarası alma


Ülkemizde yaşamakta olan yabancı kişilerin bu alanda yapması gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunlardan birisi potansiyel vergi numarası edinmeleridir. Yabancı kişilerin şirkette yönetim kurulu olması halinde veya tapu alım satımı yapmaları halinde, banka hesabı açtıklarında, sigorta işlemleri sırasında bu numara sorulur. Yabancı kişilerin vergi numarası alabilmesi için şu adımları yerine getirmesi gerekiyor:

  • En yakındaki vergi dairelerinden birine gidilmelidir.
  • Pasaport ve pasaport fotokopisi yanında bulunmalıdır.
  • Kişinin kendisi gelmeyecek ise, bu işlemi yapacak olan kişiye vekaletname ve noter onaylı pasaport suretini vermelidir.
  • Pasaport fotokopisindeki boş alana bu bilgiler yazılmalıdır: Türkiye’deki ikamet adresi, babasının adı, Türkiye’deki telefon numarası. 

Bu belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurup, ilgili vergi dairesine gittiğinizde işlemlerin yapılma süresi beş dakikanızı bile almayacaktır. Bu şekilde vergi kimlik numaranızı anında alabilirsiniz. 
Potansiyel vergi numarası mersis yabancı uyruklu olan kişilerin müracaat etmesi gereken bir sistem olmuş durumdadır. Mersis’e kayıt olma işlemleri yalnızca ticaret odasında yapılır. Eğer bu yabancı şirketlere potansiyel vergi numarası içinse ikamet tezkeresi alınması gerekir. 
Bunun yanında kişiler sadece ortak olacaksa belgenin sadece ticaret odasına ulaştırılması şart olacaktır. Yabancı uyruklu olan noter onaylarının pasaport tercümesine alınması şarttır. Eğer Türkiye’ de bulunan şirket için ortak olunacaksa, o zaman şirketin ülkesindeki ticaret evraklarının Türkçe tercümesi yapılmalıdır. Türkiye’ de kurulacak olan bu şirket için ilgili karar alınacak ve bu kararın içinde yetkili bir kişi bildirilmiş olacaktır. Tabi ki ilgili evraklarında mutlaka tercümesinin yapılması ve bu halleriyle noterden onay alması gerekmektedir.

Potansiyel Vergi Numarası Öğrenme


İnternet üzerinden potansiyel vergi numarası öğrenme işlemi son derece basit bir şekilde ilerleyen konular arasındadır. Bu sorgulamayı gerçekleştirebilmek için kullanılması gereken adres, İnternet Vergi Dairesinin internet sitesidir. Buradan birkaç adımla birlikte kişilerin sahip olduğu vergi kimlik noları hakkında bilgi sahibi olunabilir.  Buradaki alanda siteye doldurulması gereken bilgiler bulunur. Kişinin ad ve soyadı, baba adı, doğum yılı ve doğum yeri bunlardır. Tüm alanları doğru bir şekilde doldurduktan sonra, tamam yazısına tıklanarak potansiyel vergi no sorgulama işlemi tamamlanabilir. 

Potansiyel Vergi Mükellefi Nedir?


Potansiyel vergi numaraları hakkında merak edilen diğer şeylerden biri de potansiyel vergi mükellefidir. Konu ile ilgisi olmayan kişiler potansiyel vergi mükellefi ne demek sorusunu sıklıkla çevresine sorabilir. Bu kişi kanunlara göre kendisine vergi borcu düşmekte olan tüzel veya gerçek kişiler olarak bilinir. Aynı zamanda bu şekilde devlet pek çok vergi kazancı da elde etmektedir. Potansiyel vergi mükellifiyeti vergiyi ortaya çıkaran olayların ortaya çıkması demektir. Gerçek ve tüzel olmak üzere iki türü bulunmaktadır. 


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.