Kredili Mevduat Hesabı Nedir? KMH Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabı açtırmak ve kmh başvurusunda bulunmak için aradığınız bütün bilgiler yazımızda mevcuttur.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? KMH Başvurusu Nasıl Yapılır?
04 Kasım 2019 Pazartesi 02:08

Bankaların müşterileri için vermiş oldukları avans ya da ek hesaba kredili mevduat hesabı adı verilmektedir. Banka tarafından müşteriye zor durumlarda verilen ve kısaltılmış haliyle KMH şeklinde belirtilen kredili mevduat hesabı, bir çeşit kredi hesabı ürünüdür ve bu kredili mevduat hesabı bankalarca belirlenmektedir. Bankalar tarafından belirlenen bir limite kadar para çekimi imkânı bu kredili mevduat hesabı aracılığı ile yapılabilmektedir. Peki, nedir bu kredili mevduat hesabı ve bu hesap nasıl açılır?

KMH yani Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı yani kısaltılmış haliyle KMH, müşterilerin alakalı mevduat hesaplarına bankalar tarafından belirlenmiş limit ile belli faiz oranıyla para çekme ya da banka kartı aracılığıyla harcama yapma imkânı tanıyan bir tür kredi hesap ürünüdür. Kredili mevduat hesabı “KMH” kısaltmasıyla bilinmesinin yanı sıra ayrıyeten farklı bankalar tarafından “ek hesap” , “açık hesap” ya da “avans hesabı” olarak da isimlendirilebilmektedir.

Bahsi geçen bu kredi türü, bankalarca belirlenmiş olan kriterlere göre limitlendirilmektedir. Çok zaman bankalardan emekli maaşı alanlara, maaş müşterilerine ve kredi notu iyi seviyede olanlara kredili mevduat hesabı açılmaktadır.

Kredili mevduat hesabı, bir tür kredi ürünü olmasından ötürü, bu hesaplardan kullanılacak olan ya da çekilecek olan tutar vade sonunda ödenmek zorundadır. Kullanılan miktarın vadenin sonunda ödenmemesi durumunda gecikme faizi gibi ek ücretler ödenmek zorunda kalınabilir. Aynı zamanda bu ürünün kullanılarak ödemelerinin geç yapılması kişilerin kredi notuna olumsuz etkide bulunmaktadır.

Nasıl Kredili Mevduat Hesabı Açılır?

Maaş ya da emekli aylığı alan kişiler, çalıştıkları bankalara kolay bir şekilde Kredili Mevduat Hesabı başvurusu yaparak KMH açtırabilmektedirler. Bu grupta yer almayan kişiler yani başvurulacak bankada hesabı olmayan kişiler ise yine aynı biçimde başvuru ya da online Kredili Mevduat Hesabı başvurusu yapmak durumundadırlar. Kredili mevduat hesabı başvurusunun incelemesi yapılırken kişinin kredi notu yani bankada bulunan varlığı ve finansal geçmişi göz önüne alınmakta ve ona göre değerlendirilmektedir. Değerlendirme olumlu sonuçlandığı takdirde banka, mevcut olan hesaba KMH tanımlaması yapmaktadır ve böylece ürün kullanılmaya başlanabilmektedir.

Kredili Mevduat Hesabının Limiti Nasıl Belirlenmektedir?

İlk başlarda banka tarafından belirlenen kredili mevduat hesabının limitinin belirlenmesinde kişilerin kredi notu başta olacak şekilde bankadaki varlıkları çok büyük önem teşkil etmektedir. Yani geliriniz ve kredi notunuz limiti belirleyen yapı taşlarıdır. Eğer bankada belirli miktar para bulunmaktaysa kredili mevduat hesabı limitinin belirlenmesinde bu durum da göz önüne alınmaktadır. İstenilen durumlarda kredili mevduat hesabı limitinin arttırılması için başvuru yapılabilmektedir. Banka uygun bulduğu zaman da limit artırma işlemi gerçekleşmektedir.

KMH Kimler İçin Avantajlı Ve Uygundur ve Ne Zaman Kredili Mevduat Hesabı Kullanılmalıdır?

Kredili mevduat hesabı, kredi kartı kullanmaya sıcak bakmayan ancak acil durumlarda nakit paraya ihtiyaç duyulduğu zamanlarda hemen kullanılacak bir kaynak olsun diyen kişiler başta gelmek üzere herkese uygundur.

Kredili mevduat hesabının kredi kartları aracılığı ile kullanılan nakit avansa ya da ihtiyaç kredilerine kıyasla faiz oranları çok çok düşük olsa bile genellikle sürekli kullanımlar için uygun bir alternatif değildir. Çok ihtiyaç duyulmadığı takdirde kredili mevduat hesabı kullanılmamasının tercih edilmesi gerekmektedir.  Ancak kimi ödemeleri yapmak için kredili mevduat hesabı kullanmak kurtarıcı bir yol olabilmektedir de. Eğer sık bir şekilde kredili mevduat hesabı kullanımı gerekmekteyse bu durumda kredi kartı kullanmayı tercih etmek daha uygun ve doğru bir seçim olacaktır ya da ihtiyaç kredisi çekilmesi kredili mevduat hesabı kullanmaktan daha avantajlıdır. Yani kredili mevduat hesabının şu şekilde kafanızda yer etmesi gerekmektedir: Acil durum kredisi.

Kredili mevduat hesabı sayesinde pek çok bankada aşağıda sıralanan özellikler limit dâhilinde kullanılabilmektedir.

  • Nakit çekim yapılması,
  • Su, elektrik ve doğalgaz gibi faturaların ödenmesi,
  • Otomatik olarak fatura ödeme talimatının verilmesi
  • EFT ya da havale yapılabilmesi

Kredili Mevduat Hesabının Faiz Oranları Hangi Aralıktadır?

Kredili mevduat hesabı üzerinden kullanılan miktara aylık olarak faiz uygulanmaktadır. KMH faiz oranları her bir bankaya göre çoğunlukla %1.95 ya da %2.02 arasında değişiklik göstermektedir. Yüksek faiz oranları uygulandığından dolayı kredili mevduat hesabı başvurusu yapılırken ayrıntılı bir inceleme yapılmasında fayda vardır. Söz konusu ürün kullanıldığı durumlarda ve KMH kullanılmadan önce ne kadar faiz ödemesi yapılacağı ile bankanın ek ücret alıp almadığı bankadan öğrenilebilmektedir.

Kredili mevduat hesabı ay içerisinde kullanıldığı zaman sonraki ayda ödenmesi gerekmektedir. Borcun gecikmesi ya da ödenmemesi durumlarında yüksek gecikme faizinin ödenmesi zoruna kalınacağı unutulmaması gereken önemli bilgiler içinde yer almaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılabilir?

Kredili mevduat hesabı, banka tarafından sağlanan telefon bankacılığı ya da internet şubesi hizmetlerinden veyahut da banka şubeleri aracılığıyla kapatılabilmektedir. Ancak hesap kapatma talebinden önce eğer mevcut bir borçluluk durumu bulunuyorsa u borcun kapatılmasından emin olunmak gerekmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.