Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti almayan bankalar Vadesiz Döviz hesabı hesap işletim ücreti almayan bankalar hesap işletim ücretleri iade ediliyor mu ?

Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almaz? Hesap İşletim Ücreti Nedir?
15 Kasım 2019 Cuma 22:15

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar bilindiği üzere bireylere hesaplar sunmasıyla beraber dijital bankacılık alanında büyük devrimler yaratmış ve bireylerin paralarını sakladıkları en güvenli alanlar olmuşlardır. Buna ek olarak dijital bankacılığın gelişim göstermesi ile beraber, birçok ödemeler ve aktarımlar banka hesapları ile daha kolay yapılabilir hale gelmiştir. Böylece bankaların önemi her geçen gün artış göstermiş ve ilerleme göstermiştir.

Hesap İşletim Ücreti Kalktı Mı?

Herkesin de bildiği gibi bankalar bireyleri bu hesaplara sunarken hesap işletim ücreti adı altında bazı paralar tahsil etmektedir. Bunun aslında hukuki açıdan yasak olması ve resmi gazete üzerinde alınmaması gerektiği belirlense de bankaların çoğu hesap işletim ücreti almaktadır. Kimi bankalar bu ücretleri 6 ayda bir alırken, bazıları 1 senede almakta ve hatta bazıları hiç almamaktadır. Bu yazımızda sizlere vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankalar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazımıza geçmeden önce, bankalara 2 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz de sizlerden hesap işletim ücreti alınmayacağının bilgisini vermek isteriz. Bunun dışında maaş müşteriyseniz veya öğrenci hesabı kullanıyorsanız da, hesap işletim ücreti gibi bir talep olmaz diyebiliriz.

Öğrenci kartları genel olarak hesap işletim ücretine tabii değildir yani sizler öğrenciden hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir gibi bir araştırma içerisine girdiyseniz, öğrenci hesaplarından bu ücretin alınmadığını söylemek isteriz. Hesap işletim ücreti almayan bankalar 2018 listemiz aşağıdaki gibi güncel olarak siz değerli okuyucularımıza aktarılmıştır. hesap işletim ücreti almayan banka var mı gibi soru soruyorsanız, aşağıdaki tüm bankaları incelemenizi öneririz.

Hesap işletim ücreti almayan bankalar hangileridir?

QNB Finansbank Enpara.com

QNB Finansbank’ın şubesiz olarak varlığını sürdüren Enpar.com, kısa bir zaman önce piyasaya girmiştir. Yapmış olduğu avantajlı uygulamalar ve çalışmalarıyla dikkat çekmiş ve bankalar arasında tarihe geçen yenilikler yapmışmıştır. Eft ve havale ücreti almamasının yanı sıra, hesap işletim ücreti de almıyor. Ayrıca bu ücretin alınmyacağına dair bir sözleşme çıkarmış ve sözleşmeyi imzalamanız durumunda, sizlerden hiç bir şekilde hesap işletim ücreti almayacağını taahhüt etmiştir. Enpara.com’un sunmuş olduğu bu avantajda, hesabınızı ilk açtığınızdan itibaren ücretis olarak kullanabilirsiniz.

Enpara.com’a başvuru yapmak için, online hizmetlerini tercih edebilirsiniz. En büyük güzelliği de, sizleri şubeye çağırmıyorlar ve evinize kadar gelip kartınızı aktif ediyorlar. Eve gelen temsilciler beraberinde sözleşmeyi getiriyor ve sözleminizi imzalamanız durumunda, hesabınız aktif ediliyor. Hesap açıldıktan andan itibaren, hesabınızı sorunsuz kullanabilirsiniz.

TEB Bankası CEPTETEB

Teb bankasının şubesiz olarak varlığını sürdüren Cepteb, enpara.com gibi popüler olmuş bir bankadır. Buan göre bu hesabı açan müşterilerden hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Havale işlemleriniz ücretsiz olmakta fakat Eft işlemlerinizden ufak bir komisyon alınmaktadır. CEPTEB müşterisi olmak için, orjinal internet sitesine giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz.

Daha sonra banka kuryesi adresinize gelerek, sizlere sözleşmenizi getirecektir. Sözleşmeyi imzalamanız durumunda, hesabınız anında aktif edilecektir. Şubesiz bankacılık olarak devam eden Cepteb, internet bankacılığından veya mobil bankacılığından pratik çözümler sunmaktadır. Sahip olduğunuz bilgisayar ve cep telefonlarından 24 saat boyunca giriş yapabilir ve hatta yatırımlarınızı bile bu hesap üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

KuveytTürk Senin Bankan

Katılım bankası olarak piyasada varlığını sürdüren KuveytTürk, müşterilerinden herhangi bir hesap işletim ücreti almamaktadır. Buna ek olarak bu hesabı açarsanız, ekstra bir havale veya Eft ücreti de ödemeyeceksiniz. Şubesiz banka olarak devam eden Senin Bankan, online hizmetleri tercih eden bireylerden ekstra masraf almamakadır.

Bunun yanı sıra, aktif olarak devam eden güncel kampanyaları da bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Hesabı aktif etmek için, banka şubesine gerek yoktur ve resmi internet sitesine giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz. Diğer bankalar gibi sözleşmeler kurye vasıtası ile gönderilir ve sözleşmeyi imzalamanız durumunda hesabınız aktif olur.

Yapı Kredi Nuvo

Yapı Kredi bankasının şubesiz bir girişimi olan Nuvo, ekstra bir hesap işletim ücreti almamaktadır. Bununla beraber eğer bu hesabı açarsanız, eft ve havale işlemlerinizde de ücret ödemeyeceksiniz. Yapı Kredi Bankası’nın bir girişimi olmasından dolayı, bankanın sunmuş olduğu tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bu banka üzerinden hesabınızı açmak için, Yapı Kredi bankasının resmi internet sitesine giriş yaparak başvurabilirsiniz. Başvurularınız genelde gün içerisinde onaylanır ve adresinize kurye gönderilir. Kurye ile beraber kartınız da gelir ve sözleşmeyi imzalamanız durumunda hesabınız aktif edilir.

Abank Dijital

Abank’ın bir girişimi olan Dijital, kısa süre önce aktif edilmiştir. Abank dijital ile sizlerden herhangi bir işletim ücreti alınmamaktadır. Abnak dijital başvurularınızı, Abank’ın resmi internet sitesinden yapabilirsiniz. Hesabınız kısa sürede aktif edilir ve tüm işlemlerinizi, mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Abank’ın son zamanlarda yapmış olduğu çalışmaların bir yenisi olan Abank dijital ile, farklı olarak eft ve havale ücreti alınmaktadır. Fakat bu tutarlar çok da önemsenecek büyüklükte değildir. Hesabınız için sizlerden hesap işletim ücreti alınmaması, büyük bir avantaj olmaktadır.

Denizbank Dijital Deniz

Denizbank’ın son zamanlarda yapmış olduğu teşvik edici kampanyaları sayesinde, müşteri sayısını 3 milyon civarına kadar çıkarmıştır. Birey odaklı çalışmaları devam etmiş ve Dijital Deniz adında bir girişimi gerçekleştirmiştir. Bu hesabı açmanız durumunda, hesap işletim ücretinden tamamen muaf oluyorsunuz. Denizbank’ın bir girişimi olduğu için, bankanın yapmış olduğu tüm kampanyalar ve indirimlerden de bu sayede yararlanabilirsiniz.

Dijital Deniz başvurusu yapmak için şubeye gitmeye gerek yoktur ve resmi internet sitesine girerek başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki Denizbank, normal açılan hesaplardan da hesap işletim almamaktadır. Fakat bunun için 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz gerekmektedir ve bu otomatik ödemelerin en az 1 yıl ödenecek olması gerekiyor. Eğer bu tutar ödenmezse banka genel olarak hesap işletim ücreti alıyor fakat hesap işletim ücreti en az alan banka olarak listelerde yer alıyor çünkü almış olduğu tutarlar çok az.

Türkiye Finans

Katılım bankası olarak varlığını sürdüren Türkiye Finans, hesap işletim ücreti konusunda avantajlı bir bankadır. Pek şubesi olmamasına rağmen müşteri sayısı oldukça geniş bir kitle üzerine kurulmuştur. Türkiye Finans bankası üzerinden hiç bir şekilde hesap işletim ücreti talep edilmemektedir. Fakat havale ve eft ücreti gibi ücretler alınıyor. Başvuru yapmak için en yakında yer alan Türkiye Finans Bankası’na gitmeniz gerekmektedir. Online başvuru, bu banka üzerinden yapılmamaktadır.

Albaraka Türk

Bir diğer katılım bankası olan Albaraka Türk, müşteri portföyünü genişletmek için uzun bir zamandır hesap işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca hesap işletim ücreti almaması için yapmanız gereken bir işlem yoktur ve hesabı ilk açtığınız andan itibaren bu ücretten tamamen muaf oluyorsunuz. Dolayısıyla sizler için çok avantajlı bir banka olabilir. Başvuru yapmak için tek yapmanız gereken, en yakında bulunan Albaraka Türk şubesine gitmeniz ve talep oluşturmaktır.

Vakıf Katılım Bankası

Katılım bankaları arasında önemli bir yere sahip olan Vakıf Katılım Banıas, müşterilerinden hiç bir şekilde hesap işletim ücreti almamaktadır. Vakıf Katılım bankası buna ek olaraki eft ve havale ücretlerinde de esnek davranmıştır. Başvuru yapmak için, en yakınınızda yer alan Vakıf Katılım Bankasına gitmeli ve talep oluşturmalısınız.

Ziraat Katılım Bankası

Ziraat Katılım Bankası da hiç bir şekilde müşterilerinden hesap işletim ücreti almamaktadır. Bunun dışında eft ve havale ücretlerini aldığını söylemek isteriz. Hesabınızı açtığınız ilk andan itibaren sizlerden bir ücret talep edilmeyecektir. Doğal olarak en avantajlı bankalar arasında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

KuveytTürk Katılım Bankası

Seninbankan uygulamasının, Katılım bankasında da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Bu banka üzerinden açılan hesaplardan da ekstra bir işletim ücreti alınmamaktadır. Başvuru yapmanız için online hizmetleri tercih edebilirsiniz. Tüm işlemlerinizi internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bu hesabı açan bireyler için, herhangi bir havale ve eft ücreti alınmamaktadır. Tüm fatura ödemeleriniz ve kredi kartı ödemelerinizi, 24 saat boyunca bu hesap üzerinden yapabilirsiniz. Üstelik bu ödemeleriniz için sizlerden bir ek ücret talep edilmeyecektir.

Döviz hesabı hesap işletim ücreti almayan bankalar

Yukarıda yazan tüm bankalar döviz hesapları vardır. Normal hesaplar üzerinden hesap işletim ücreti almadıkları için, bu hesaplar üzerinden de almazlar. Yani vadesiz döviz hesap işletim ücreti almayan bankalar listelerinde, yukarıdaki tüm bankaları görebiliriz. Bunun dışında hesap işletim ücreti alan diğer bankalar, bu hesaplardan da ek olarak işletim ücreti almaktadır.

Hesap işletim ücretleri iade ediliyor mu?

Hesap işletim ücreti iadelerinin yapıldığı bir gerçek var fakat hiçbir banka bunu uygulamıyor. Resmi gazete’de geçmişte bu ödemeleri yapan bireylerin, banka şubelerine giderek paralarını geri talep etmeleri gerektiği söyleniyor. Bankanız eğer bu işlemi yapıyorsa, aldığı tutarı sizlere iade ediyor. Fakat genel olarak bankalar buna itiraz ediyor. Bankayı şikayet ederek bu parayı alabilirsiniz. Bankalar bu konuda sert bir tutum gösteriyor diyebiliriz. Siz ne kadar sert olursanız, bankalar paranızı o konuda iade edebilir. Yani bankayı gidip de, şikayet ederseniz paranızı sonuna kadar alırsınız. Şikayet dilekçenizi bankalara gönderin ve paranızı iade etmezlerse, suç duyurunda bulunacağınızı iletin. Çünkü yasal olarak böyle bir hakkınız bulunuyor. Bankaları gerekirse tehdit edin fakat o paraları almanız tamamen sizlerin hakkıdır.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.