Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Hesaba Bloke neden konur

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır ? Banka hesabına bloke neden konur banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır? Hesaba Bloke neden konur
06 Mayıs 2019 Pazartesi 12:00

Bireylerin banka hesapları, yalnızca kendine has olan ve izni dışında bir işlem yapılması yasak olan kişisel hesaplar olarak bilinmektedir. Bankalar aracılığı ile açılan hesaplarda, para transferleri, fatura ödeme, kredi ödeme, kredi kartı ödeme, döviz alım-satımı, yatırım yapma vb gibi işlem olanakları sunulmaktadır. Kimi kullanıcılara göre, banka hesapları sanal cüzdanlar olarak tanımlanır. Banka hesabının sahibi dışında hiçbir işlem yapılamaz fakat bireyin herhangi bir tutarda borcu varsa, hesabına bloke koyulur.

Bloke işlemi bankalara gelen bildirgeler ile yapılır ve bireyin borcu kadar paraya el koyulur. Birey alacaklıya borcunu ödemesi durumunda, bloke edilen parayı kullanabilir. Bunun dışında hesaba tamamen bloke koyulduysa, izlenmesi gereken bazı yol adımları vardır. Bu adımlar dışında yapılan işlemlerde, başarısız sonuç alabilirsiniz. Ayrıca blokeleri genelde, vergi borcu veya resmi dairelere olan borçlar gibi sınırlandırabiliriz.

Bloke Kaldırma İşlemleri

Öncelik olarak banka hesabınıza kim bloke koydurmak istedi ve yazı gönderdiyse, o kişi veya kişiler ile görüşmenizi öneririz. Ortak bir anlaşma ile blokeyi kaldırabileceğiniz gibi, taksit olanağı teklifi de sunabilirsiniz. Orta yolun bulunması durumunda, banka blokeyi kaldıracaktır. Bunun dışında herhangi bir işletmede çalışıyorsanız, işletme sahibini aracı gösterebilirsiniz. İşletme sahibi borçluyu arayarak, borçlunun maaşından her ay 1/10 tutarında para keseceğini ve kestiği parayı da borca karşılık, kendisinin ödeyeceğini beyan edebilir. Böyle bir durumda her ay tutar kesilir ve borç ödenmiş olur. Böylece bloke de kaldırılmış olur. Başka bir olanak ise, borç düşük miktarda ise tamamen kapatmaktır. Bloke yalnızca bu olanaklarda kaldırılmaktadır ve aksi durum söz konusu değildir.

Banka Hesaplarına Bloke Nasıl Koyulur?

Alacaklı kişi eğer devlet kurumu ise, borcunun olduğuna dair bankalara yazı gönderir. Bu yazı aslında tahakkuk fişi olarak geçer ve bankalar da borç kadar bloke işlemi gerçekleştirir. Alacaklı kişinin devlet kurumu olmaması durumunda, icra yoluyla bloke işlemi yapar ve bu yazıyı da avukatlar gönderir. Bloke işlemi bilindiği gibi, yalnızca borcun tutarı kadardır. Borcun dışında bir bloke işlemi yapılamaz. Böyle bir durumda, mutlaka bankanız ile görüşmelisiniz.

Başka Hesap Açılarak Blokeden Kaçılabilir Mi?

Alacaklı eğer yazıyı gönderir ise, yazıyı gören her banka bloke işlemi yapar. Bankalar, kişinin hesabı var ise olduğuna dair ve blokenin yapıldığına dair bir yazı gönderir. Böylece bloke işlemi gerçekleşir. Birey bu blokeden kaçmak için başka bir hesap açtıysa, blokeden kaçabilir. Fakat alacaklı yazıyı tekrar gönderir ise, bloke işlemi tekrarlanır ve yeni hesabada bloke koyulur.

Banka Bloke Sorgulama

Bankalar tarafından koyulan blokeleri öğrenmek için tek yol, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılmaktadır. Siteye giriş yapmanızın ardından, kimlik bilgilerinizi yazarsanız tüm blokeleri görebilirsiniz. Yakın bir zaman önce, E-devlet kapısından da bu işlem yapılabilir hale gelmiştir.

Maaş Hesabına Bloke Koyulur Mu?

Çalıştığınız yerden aldığınız yerden maaş alabilmek için, maaş hesapları kullanılmaktadır. Herhangi bir borç durumunda, maaş hesaplarını da bloke koyulabilir. Maaş hesaplarına koyulan blokeler, yalnızca borcun tutarı kadar olmaktadır. Yukarıda yazılan işlemleri uygulayarak, blokeden kurtulabilirsiniz. Bu konuda soru işaretleri de oluşmuştur. Bloke koyulan hesaba para yatmaya devam eder fakat bloke koyulan parayı kullanamazsınız. Maaşınız yatmaya devam ettiği için, yatan paraları kullanabilirsiniz. Olası durumda paranızın tamamına bloke koyulduysa, bankayla görüşmenizi öneririz. Bazen yanlış bildirgelerin gelmesi durumunda, olumsuz sonuçlar oluşmaktadır ve bireyin tüm hesabına bloke koyulmaktadır. Maaş hesabınıza blokeyi kaldırdıktan sonra, devamında herhangi bir sorun çıkmayacaktır. 

Emekli Maaşına Bloke Koyulması

Emekli maaşını her ay düzenli alan bireyler, maaş ödemelerini açmış olduğu banka hesaplarından yaparlar. Fakat emeklinin bir kuruma veya kuruluşa borcu varsa, emekli maaşına da bloke koyulabilir. Bu durum genelde, icra takip sürecine düşmüş emekliler için geçerlidir. Blokenin kaldırılması için, bankanızın şubesile iletişime geçmeniz önerilmektedir. Olası bir ihtimalle borcunu taksitlere bölünebilir veya taksitlerin maaştan kesilmesi sözü verilir. Borcun tutarı kadar taksit yapılır ve ay maaşınızdan kesinti yapılır. Borç taksitlendirmeleri bu konuda en büyük çözümdür ve 3-6 ay arasında taksitlendirme yapabilirsiniz. Aksi durumda borç tutarı az ise, nakit olarak tek sefer ödeyebilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.