Yabancı Vatandaşlar Türkiye de Kredi Çekebilir mi?

Türkiyede yaşayan yabancı vatandaşların ülkemizde kredi çekebilme imkanları ve yabancı vatandaşlara kredi veren bankalar makalemizde detaylıca anlatışmıştır.

Yabancı Vatandaşlar Türkiye de Kredi Çekebilir mi?
05 Kasım 2019 Salı 17:01

YABANCI VATANDAŞLAR TÜRKİYE’DE KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

Günümüzde insanların seyahatlerindeki artışların yaşanması ile kişiler farklı ülkelerde yaşamaya başlamış ve çeşitli nedenlerle farklı ülkelerde yaşam sürmeye başlamıştır. İnsanların farklı ülkelerde yaşamaya başlaması beraberinde çeşitli gereksinimleri de beraberinde getirmiştir. Özellikle kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tıpkı o ülke vatandaşları gibi kredi çekme ihtiyacı duyabilmektedir. Ancak kredi çekme konusunda bankalar önceleri yabancı vatandaşlara kredi vermemekte ya da çeşitli kriterleri göz önünde bulundurması söz konusu idi. Günümüze gelindiğinde ise Türk bankaları da yabancı vatandaşlara kredi vermektedir. Yaşanan gelişmelerle birlikte bankalar yabancı vatandaşlara kredi vermektedir böylece kişilerin ihtiyaçlarını gidermesinde ve ev alımında etkin rol oynamaktadır. Ülkeler arası yer değişikliklerinin artması ve pek çok insan farklı ülkelerde yaşamaya başlamış bu nedenle de yabancı uyruklu vatandaş niteliği kazanmıştır. Ancak zamanla bu yabancı uyruklu kişilerinde tıpkı o ülke vatandaşları gibi çeşitli ihtiyaçlarını giderebilmek için kredi çekme ihtiyacı söz konusu olmuştur. Bankalar da bu noktada ise yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik olarak çeşitli kredi olanakları da oluşturmuştur.

Türk Bankaları Gurbetçilere Kredi Verir Mi?

Yabancı vatandaşların Türkiye’deki yaşamlarını sürdürürken ihtiyaçlarını gidermek için en çok düşündüğü konuların başında da Türk bankaları gurbetçilere kredi verir mi?, sorusu yer almaktadır. Günümüzde Türk bankaları da yabancı vatandaşlara kredi imkanı sunmaktadır. Türk bankaları da yabancı vatandaşlara kredi vermeye başlasa da yabancı vatandaşlarda çeşitli kriterler aramaktadır. Yabancı vatandaşlar söz konusu kriterleri sağlaması halinde kredi verilebilmektedir. Türk bankalarının yabancı vatandaşlarda aradığı temel şartlara bakmak ise; belirli bir ikametgah adreslerinin ve bir kefillerinin bulunması gerekmektedir. Ancak kişilerin dikkat etmesi gereken noktaların başında ise kefil olarak gösterecekleri kişilerin Türk vatandaşı olması ve gelirini belgeleyebiliyor olması gerekmektedir.

Yabancı bir vatandaş çekmek istediği krediyi ev almak için çekiyorsa almayı istediği eve ait tapu, elektrik ve su faturası, banka hesaplarındaki hareketlerine ilişkin dekontlar, yurt dışında çalışmış olduğu yere ait 3 aylık maaşına ilişkin bordroları da belgelemesi gerekmektedir. Kişilerin bu noktada unutmaması gereken noktalardan birisi de söz konusu belge ve evraklar bankalara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yabancı bir vatandaş Türkiye’de kredi çekmek istediği zaman oturma ve çalışma izinlerine ilişkin belgeleri ve yabancı kimlik belgelerini de kredi başvurusu sürecinde yanında bulundurması gerekmektedir. Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Bankası ve İş Bankası gibi bankalar çeşitli uygulama kriterleri doğrultusunda yabancı vatandaşlara kredi veren Türk bankaları arasında yer almaktadır. Halkbank, Akbank ve daha pek çok banka da yabancı vatandaşlara kredi verebilmektedir.

Yabancı Vatandaşlar Türkiye’de Nasıl Kredi Çeker?

Yabancı vatandaşlar Türkiye’de kredi çekebiliyor olsalar da çeşitli prosedürleri takip etmek gerekmektedir. Aslında çok kolay ve düz işlemleri içerse de yabancı bir vatandaş için büyük bir bilinmez olabilmektedir. Bu nedenle de yabancı vatandaşların Türkiye’de nasıl kredi çekeceği de araştırılmaktadır. Herhangi bir yabancı vatandaşın Türkiye’de kredi ekebilmesi için başta kendisine ait çeşitli belgelerin yanı sıra kredi çekmek istediği bankanın da talep ettiği belgeleri toplaması gerekmektedir. Daha sonrasında ise ister bankanın şubesine giderek isterse bankanın hizmet verdiği ölçülerde online platform üzerinden yapılacak olan işlemleri takip etmesi ile kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Başvuru sürecinin ardından bankaların istediği şartları sağlayan yabancı vatandaşlara ya talep ettikleri ölçek tutarında ya da bankaların başvuru sahibine verebileceği kredi tutarınca kredi verilebilmektedir.

Yurtdışı Kredisi

Yabancı vatandaşların çektiği krediler başta olmak üzere önemli noktalardan bir diğeri ise yurt dışı kredileri olmaktadır. Yurtdışı kredileri genellikle kişilerin başka bir ülkedeki bankadan kredi çekmesi olarak da düşünülebilmektir. Yurtdışı kredisi çekmek esasen kolay bir kredi olmamaktadır. Herhangi bir kişinin Türkiye dışından yurtdışı kredisi çekmesi yapılan uluslararası anlaşmaların kapsamına göre temin edebilmektedir. Eğer Türkiye’de bulunmayan bir bankadan kredi kullanmak için çoğunlukla herhangi bir danışmanlık şirketi aracılığı ile yapılabilmektedir. Yurtdışı krediler çeşitli kriterler doğrultusunda ve şartlara bağlı olarak verilmektedir.

Gurbetçiler Nasıl  Kredi Çeker?

Ülkemizde gurbetçi olarak da isimlendirilen vatandaşlar bulunmaktadır. Kredi noktasında sorun yaşanan pek çok nokta bulunması nedeni ile bankalar da gurbetçilere uygulanacak olan krediler de çeşitlilik kazanmıştır. Gurbetçilere özel olarak düzenlenen kredi seçenekleri bulunmaktadır. Gurbetçiler için kredi seçenekleri bulunsa da gurbetçiler nasıl kredi çeker noktası da merak edilen  ve araştırılan konular olmaktadır.  Gurbetçilerin nasıl kredi çekeceği bankaların ihtiyaç duyduğu belge ve evraklara göre değişmekle birlikte kredi çekme sürecine, türüne ve diğer gereksinimlere göre değişmektedir. Gurbetçilere kredi veren bankaların müşterilerine sunmuş olduğu seçenekler birbirinden farklı olmaktadır. Uygulanacak olan faiz seçenekleri, kredi ödeme seçenekleri, ödeme planları ve vade seçenekleri her bankaya göre farklı özelliklere sahip olmaktadır. Gurbetçi kredileri diğer bir söylem olarak herhangi bir ülkenin vatandaşı iken farklı ülkede yaşayan ve kendi ülkesinde yer alan bir bankadan kredi çekmesini ifade etmektedir.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.