Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Çekilir? Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Bilindiği üzere bir çok banka kredi vermek için gelir belgenizi ister. Eğer siz gelir belgeniz yani bordronuz olmadan kredi çekmek istiyorsanız yazımızı mutlaka okuyunuz.

Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Çekilir? Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar
11 Kasım 2019 Pazartesi 21:11

GELİR BELGESİZ KREDİ NASIL ÇEKİLİR?

Banka sistemlerinin gelişim göstermesi ve hemen hemen herkesin kullanmaya başlamasıyla beraber, bankacılık ürünlerinin kullanımında gözle görülür bir artış olmaya başlamıştır. Bankalar tarafından kişilere sunulan kolaylıklar ile ihtiyaç sahibi olan kişiler, ihtiyaçları kadar nakit parayı bankalardan çekerek uzun vade seçenekleri ve uygun faiz oranlarıyla tekrar ödeyebilmektedirler. Siz de kredi başvurusunda bulunmak için kredi faiz oranları içinde kredi hesaplamaları yapan kişilerdenseniz ya da yapacak olan kişilerdenseniz bazı önem taşıyan bilgilere ihtiyacınız olacak demektir. Kredi başvurularında gereken belgeler de bu bilgilerden bir tanesidir ve bu belgelerin içinde neredeyse olmazsa olmayacak biri vardır ki o da bu yazının konusu gelir belgesidir. Peki, gelir belgesiz kredi çekimi mümkün müdür?

Standart şartlarda aslında bu mümkün olmamaktadır. Eğer banka tarafından istisnai bir kredi ürünü ya da kampanyası hazırlanmadı ise gelir belgesiz kredi çekimi imkânsızdır. Kredi çekmede gereken şartlar içinde kredi başvurunda bulunan kişinin geriye dönük şekilde son altı aylık sigorta primi ödenmiş olmalıdır. Yani yalnız gelir belgesi değil çalışılan firma tarafından yatırılmış olan sigorta primleri de kredi çekiminde önemli rol üstlenmektedir.

Sigortası olmadan çalışanlar kredi çekebilir mi?

Çalışmaktasınız ama sigorta belgenizin olmaması yani gelir belgenizin bulunmaması durumunda kredi çekmek mümkün olmamaktadır. Ancak ipotekli kredi yöntemi ile bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Yani tapusu sizin üstünüze olan bir gayrimenkulü, ipotek olarak göstererek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Gelir belgesiz kredi veren bankalar çok aranan kurumlar olsalar bile size düşük tutarlarda kredi seçeneği sunacağını söyleyen ya da aracılık etme teklifinde bulunan kurumlar ile muhatap olmamanız da yarar vardır.

Gelir belgesi olmadan kredi kullanma koşulları ile bankaların değerlendirme ölçütleri

 • Kredi notu ayrıntılı bir şekilde incelenir:

Kredi notu raporu risk analizinin gelişme göstermesi ve verilerinin kapsamının artış göstermesi ile gelir belgesi kredi verilmesi aslında başlamış bulunmaktadır. Kredi notu raporunda bulunan finansal geçmiş, gün itibarıyla finansal durumunuzla eşitse bunlar, bankalardaki kredi tahsis birimleri için en önem taşıyan kredi başvuru değerlendirme kriterlerini oluşturuyor. Sonuç olarak ise kredi notu raporu bankalar tarafından ayrıntılı bir şekilde inceleniyor.

 • E- Devlet üzerinden sigorta verilerine yani SGK bilgilerine ulaşılmaya çalışılır:

Kredi başvurusu yapıldığında tam olarak yasal zeminde yer almasa dahi bankalar, e-Devlet’ten sigorta hizmet dökümü ya da vergi levhasına ulaşmaya çalışmaktadır. Bu verilere ulaşıldığında gelir belgesi talep edilmeksizin resmi gelir durumu incelemesi gerçekleştirilmektedir.

Kredi başvurusu için maaş harici kabul edilebilecek gelirler

Kredi talep eden kişinin sosyal güvencesi olan yani sigortalı olarak çalıştığı bir gelir kaynağının olması kesinlikle bankalardaki öncelikli taleplerdendir. Ama bunun yanı sıra bankalar tarafından resmi olarak kabul edilen bazı gelir kaynakları da bulunmaktadır. İşte bu gelirler şöyledir:

 • Emekli gelirleri ve emekli olarak çalışma durumunda elde edilen gelirler
 • Tapusu krediye başvuru yapan kişi adına kayıtlı olmak şartıyla kira gelirleri,
 • Çiftçilikten ötürü elde edilen kayıt altındaki gelirler,
 • Sezonluk şekilde çalışan kişilerin elde ettiği kayıt altındaki gelirler,
 • Şirket ortaklıkları ile elde edilen gelirler ile resmi olarak kayıt edilebilen diğer tüm gelirler.

Gelir Belgesiz Krediye Gereken SGK Çalışma Süresi

Sigortalı şekilde çalışma değerlendirmesi her bir bankaya göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ama bir genelleme yapılacak olursa; son işyerinde en az 3 ay toplam olaraksa 12 ay sigortalı olma şartı aranmaktadır. Fakat bu durum çalışılan kurum, gelir ve kredi notuna göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte devlet memurları için böyle bir süre mevcut olmamaktadır.

Ev Hanımları için Özel Gelir Belgesiz Kredi imkânı

Ev hanımları, sigortasız oldukları için yani SGK’lı olmadıklarından dolayı istisnai bir durum olmadıkça kredi kullanamamaktadırlar. Söz konusu olan istisnai durumlarsa; yüksek tutarda kira geliri ya da herhangi bir şirkete kâr payı ortaklığı bulunması gibi belli ve sabit gelirlere sahip olunmasıdır. Bu nedenle bankalar, ev hanımları için özel kredi kampanyaları düzenlememektedirler. Ama birkaç tane banka istisna yaparak dönemsel olarak düşük limitlerde ev hanımları için kredi ve kredi kartı kampanyası düzenleyebilmektedir.

Kredi puanı üzerinde olumlu etkiler bırakacak işlemler

 • Vadeli olsun vadesiz olsun hesapların kullanımı yani hesap aktiviteleri,
 • Faturalar için verilecek otomatik ödeme talimatları,
 • Hesaplardaki nakit akış trafiğinin süreklilik içinde olması,
 • Bankalar tarafından sunulan internet şubeleri ve mobil şubelerin kullanımı,
 • Geçmiş dönemlerdeki kredi ödemeleri ile kredi kartı kullanımları
   

Gelir belgesi olmaksızın kredi veren bankaların listesi

Bankalar son dönemlerde internet şubeleri ve mobil şubeleri üzerinden çok kolay ve çok hızlı bir biçimde krediler vermeye başlamışlardır. Bu yöntemler aracılığı ile yapılacak olan kredi başvurularında ise herhangi bir belgenin hazırlanmasına ihtiyaç kalmamaktadır. Gelir belgesi olmaksızın kredi veren bankalar ise şöyle sıralanmıştır:

 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası yani şimdiki adı ile Garanti BBVA,
 • Akbank,
 • Odea Bank,
 • Finans Bank.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.