Almanyada Okumak ve Yurtdışında Okumak İçin Kredi Çekmek 2020

Yurtdışında okumak için kredi nasıl çekilir? Oğlum yurtdışında okuyacak kredi çekebilirmiyim. Yurtdışında okumak ve finansmanı hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda mevcut.

Almanyada Okumak ve Yurtdışında Okumak İçin Kredi Çekmek 2020
17 Kasım 2019 Pazar 18:35

Almanya'da Üniversite

Almanya'da üniversite okumak için ilk şart, Almanca diline hakim olmaktır. Almanya'da üniversite eğitimleri, diğer ülkelerin eğitimlerinden biraz farklıdır. İlk olarak üniversite başlandığı zaman, bazı bölümlerin zorunlu hazırlık aşaması vardır. Hazırlık dersleri Almanca verilmekte ve öğrencilere üst düzey eğitimler verilmektedir. Hazırlık eğitimi tamamlandıktan sonra, bazı bölümlerin tamamlanma süresi 3.5 yılken, bazı bölümler de 3 yılda tamamlanabilmektedir. Almanya'da üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk yapması gereken, Türkiye'de 4 senelik lisans eğitimi almaktır. Fakat 2 yıllık ön lisans eğitimi alan öğrenciler de, bu hakkı kazanmaktadır.

Öğrenciler lise eğitimleri bittikten sonra, bazı sınavlara girerek lisans eğitimleri almak için çaba gösterir. Anne ve babaların tek isteği, çocuklarını kaliteli bir eğitim veren üniversitelerde okutmaktır. Lisans hakkını kazanan öğrenciler, öğrenimini tamamladıktan sonra ailesinin de desteği ile yurt dışı eğitimi alılar. Yurt dışında eğitim almak hem yabancı dil gelişimine katkıda bulunacak, hem de bireyin sosyokültürel bir seviyeye gelmesine olanak sağlayacaktır. Yurt dışı üniversitelerine kıyasla Almanya'da üniversite okumanın çok avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencileri sıkmayan eğitim anlayışı, uzun süren eğitimleri tamamlamış üst düzey eğitimciler, kaliteli üniversiteler ve sömestr ücretlerinin olmaması, Almanya'daki üniversiteleri ön plana çıkaran unsurlar arasındadır.

Diğer ülke üniversitelerine kıyasla, Almanya'nın yeni gelişen öğrencilere yararlı bir eğitim planı uyguladığını söyleyebiliriz. Yurt dışında ve herhangi bir ülkede eğitim almak isteyen öğrenciler, 10.000 ile 17.000 $ arasında ücret öderken, Almanya'da eğitimler tamamen ücretsiz. Öğrencilere verdiği değeri bir kez daha gösteren Almanya Üniversiteleri, yıllık planlamalar dahilinde ilerleme gösteren eğitim kurumlarıdır.

Almanya'da üniversite okurken aylık masraflar öğrenciye göre değişkenlik göstermektedir. Kısa bir örnekle çok para harcamayan ve sadece gerekli masrafları yapan bir öğrenci, aylık 550-700 € olarak belirlenmektedir. Bu masrafları karşılamak isteyen bir çok öğrenci, Almanya'nın herhangi bir bölgesinde part-time işlerde çalışmaktadır. Almanya'da yer alan şirketler, öğrencilere saatlik 8.5 ile 15 € arasında ücret vermektedir. Bu ücretler aylık olarak hesaplandığı zaman öğrenci, barınma, yiyecek, giyecek ve ek masraflarını çok rahat bir şekilde çıkarabilecektir

Almanya'da Yüksek Lisans

Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra, öğrencilerin gözü yüksek lisansa doğru çevrilir. Özellikle akademik bir kariyer hayali olan bireyler, yüksek lisans eğitimi veren kurumları araştırmaya başlar. Eğer yurt dışında yüksek lisans eğitimi veren prestijli ve ayrıcalıklı üniversite aranıyor ise, Almanya'da yüksek lisans olanaklarını gözden geçirebilirsiniz. Sosyal bilimlerden işletmeye, ekonomiden sanata ve daha bir çok alanda dünya çapında tanınmış üniversitelere, kaliteli eğitime ve uzman akademik kadrolara sahip olan Almanya, uygun olanaklarıyla yüksek lisans için en gözde ülkelerden bir tanesidir.

Almanya'da yüksek lisans eğitimi almak, son derece uygun fiyatlardadır. Bu fiyatların uygun olmasındaki tek sebep, devletin yüksek lisans eğitimlerine verdiği katkıdan dolayıdır. Kısa bir özetle Almanya'da yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir birey, yıllık 300-600 € dolar ücret ödemesi yapacaktır. Sonuç olarak yurt dışında yüksek lisans eğitimi okumak isteyen öğrenciler için, adeta bulunmaz bir fırsattır.

Almanya'da yüksek lisans eğitimi alınması halinde, bireyin Almanca dili de son derece gelişmiş olacaktır. Şimdi Avrupa'da konuşulan en yaygın dil Almanca olduğu için, birey oldukça avantajlı konuma gelecektir. Ayrıca Almanya'da yüksek lisans eğitimi alan bireyler, İngilizce dil eğitimi de alacaklardır. Böylece hem Almanca hem de İngilizce dili gelişecek, kısa sürede bu iki dile de hakim olacaktır.

Almanya'da yüksek lisans almanın diğer ve önemli bir avantajı da, üniversitenin bir çok sanayi ve ticaret firmalarıyla iş birliği içerisinde olmasıdır. Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, Almanya'nın bazı firmalarında eğitimleri boyunca görev alır ve staj yaparlar. Yüksek lisans eğitimi tamamlandıktan sonra, hem uygulamalı bir eğitim alınmış olacak, hem de Almanya'nın dev şirketleriyle çalışma deneyimine sahip olunacaktır.

Başvuru Koşulları

•Lisans diploma puanı, 2.70 ve üzerinde olmalıdır.
•Lisans eğitimi hangi alanda alındıysa, yüksek lisans eğitimleri de aynı bölüm üzerinden verilecektir. Almanya üniversiteleri, farklı bir bölüm için yüksek lisans başvurularını reddetmektedir.
•Hazırlanacak motivasyon mektupları ve alınan referans mektuplarının iyi derecede ve kaliteli içeriklere sahip olması gerekir.
Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için, lisans mezunu olmak ya da mezuniyet aşamasında olmak yeterli olacaktır.

Yurtdışında Okumak İçin Kredi Çekmek 

Yurtdışında okumak için kredi çekmeye karar verdiyseniz veya çocukllarınızı yurtdışında okutabilmek için kredi çekecekseniz  anında onaylı ihtiyaç kredisi yazımızı okuyabilirsiniz.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.